Zorunlu Trafik Sigortasında Merak Edilenler

Her yıl aracın alındığı günden itibaren güncellenmesi gereken “Zorunlu Araç Sigortası” çeşitli sigorta firmaları tarafından farklı fiyatlandırılıp kullanıcılara sunulmaktadır.

Peki ya hizmetler neye göre değişiyor. Hadi hep beraber sorular soralım ve kaynağından öğrendiğimiz bu bilgilerle ileride maddi veya manevi mağduriyetler yaşamayalım:

1-Kimler zorunlu trafik sigortasını yaptırmak zorunda?
2- Bu zorunlu trafik sigorta fiyatları neye göre değişkenlik gösteriyor?
3- Yıl içinde kazaya karışmazsam yinede ödemek zorunda mıyım?
4- Hasarsızlık indiriminden nasıl yararlanabilirim?
5- Yaşımın genç olması zorunlu trafik sigortasında fiyatsal etkisi nasıl olur?
6- Yılım dolmadan aracımı satarsam yıllık ödediğim ücrete ne olur?

Soruları uzatabiliriz… Fakat kredisende.com yöneticilerine gelen ve araştırılması istenen en çok sorular olarak karşımıza 6 adet soru çıktı. Hadi sizler de makaleyi okuduktan sonra altta yer alan yorum kısmına merak ettiğiniz konuyu yazarak yeni araştırmalara girmemizi sağlayabilirsiniz.

Kimler zorunlu trafik sigortasını yaptırmak zorunda?
Satın aldığınız araç ister ikinci el isterse 0 (Sıfır) olsun hiç bir değişkenlik göstermeksizin Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmakla yükümlüsünüz. Aracı devraldığınızda noter tarafından size verilen Geçici Trafik Belgesiyle rahatlıkla 15 ila 30 gün içerisinde süre zarfında sigorta yaptırmadan gezebilme imkanınız bulunmaktadır. Süre dolmadan veya dolmaya yakın yaptıracağınız Zorunlu Trafik Sigorta’sı için Sigorta Firması’na müracatta bulunmanız ve istenilen evraklarınızı eksiksiz vermekle yükümlüsünüz.

Bu zorunlu trafik sigorta fiyatları neye göre değişkenlik gösteriyor?
Sigorta firmaları acentesi bir çok sigorta firması ile çalıştığı için karşılaştırmalı olarak size alternatifli fiyatlar sunacaktır. İşte bu aldığınız fiyatların içerisinde; yaş durumunuz, daha önce kazaya karışma durumunuz, aracınızın yaşı, aracınızın motor gücü, aracınızın daha önce kaza yapması gibi birçok kriter göz önünde bulundurulmaktadır.

Yıl içinde kazaya karışmazsam yinede ödemek zorunda mıyım?
Malesef evet. Aracınızın kaza anında yaşayacağı maddi kayıp düşünüldüğünde ödediğiniz sigorta rakamı minimum düzeyde kalmaktadır. Fakat usta bir şoför olmanız veya aktif olmayan araç kullanımı durumlarında tüketici için sigorta bir yük olarak görünebiliyor. Unutulmamalıdır ki; kaza sadece seyir halinde iken gelmiyor. Duran araçların veya garanti süresi dolmasına karşın mekanik aksamlardan doğan hatalarla da araçların her an sigorta ile koruma altına alınması şarttır. Yıl içerisinde kazaya karışmayan kullanıcılar için diğer yılda sigorta yenileme işlemi sırasında hasarsızlık indirimini veren sigorta firmalarını tercih etmenizi öneririz.

Hasarsızlık indiriminden nasıl yararlanabilirim?
Hasarsızlık indiriminden yararlanmak için öncelikle yılı doldurduğunuzda aracınızla o yıla ait herhangi bir kazaya bulaşmamanız gerekmektedir. Sistemden Zorunlu Araç Sigortası yaptıracağınız sırada bu hasar kaydınızın görünmesi durumunda yararlanamazsınız. Fakat herhangi bir trafik kazasına karışmadıysanız sigorta yaptıracağınız firmanın yetkilisi bunu farkeder ve gerekli işlemleri yapar. Eğer siz trafik kazası yapmadığınızı biliyor fakat müşteri temsilcisi bunu görmediyse mutlaka konu hakkında görevliyi uyarmanız gerekmektedir.

Yaşımın genç olması zorunlu trafik sigortasında fiyatsal etkisi nasıl olur?
Zorunlu Trafik Sigortası yaptırırken kullanıcının aracına sigorta yaptırması için 18 yaşını doldurmuş olması yeterlidir. Yaş sorunu ancak sigortanın maliyeti konusunda karşınıza Türk Lirası olarak yansıyacaktır. Nitekim sigorta firmaları için yaş ne kadar genç olursa trafik kazası riski o kadar yüksek olacaktır. Risk yükselince maliyet artar denklemi ile bunu fiyatlarda hissedileceği belirtilebilir.

Yılım dolmadan aracımı satarsam yıllık ödediğim ücrete ne olur?
Bu otomobil piyasasında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Her araç devrinde; otomobil veya başkaca motorlu tüm taşıtları devralan kullanıcı aracına Zorunlu Araç Sigortası yaptırmakla yükümlüdür. Yılı dolmadan satılan veya devredilen araçların sigorta tutarlarına ne olur? sorusu sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. 12 aylık zaman dilimi üzerinden tahsil edilen toplam tutardan aracı aldığınızdan devrettiğiniz/sattığınız gün kısımları çıkartılı ve kalan kullanmadığınız kısımlar ödemeyi yaptığınız şekilde tarafınıza iade edilir. Trafik Sigortasını hangi firmadan yaptırdıysanız yine ödemeyi o firmadan alırsınız.

YORUM YAZ