Ziraat Bankası yeşil sahaya indi!

Çiftçilerin kalkındırılması ve onlara güvence niteliği taşıması için kurulan Ziraat Bankası artık yeşil sahalarda borç batağında yüzen kulüplerin imdadına da yetişecek.

Değerlendirme: Deniz İşisağ

Elbette bu yazının girişi bir eleştiri niteliği taşımaktadır. Türkiye’nin son 10 yıldır üretemeyen ekonomik politikaları sonucunda köyden şehre göç etmek zorunda kalan çiftçilerin mağduriyetleri dururken, bir futbolcuya milyon dolarlar akıtan kulüplerin borçlarını ödemesi ve bunun geri ödemesini de vadeler halinde taksitlendirmesi diğer tüm ekonomistler gibi kredisende.com editörleri tarafından da kabul edilesi değildir. TFF başkanı Yıldırım Demirören ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın borçları biriken tüm kulüplere yeni bir yapılandırma ve rahatlatma müjdesi geldi. Mali krizler yaşayan futbol kulüplerinin biriken borçlarını tekrardan şekillendirilerek devlet güvencesi sağlanacak olması yoğun eleştirileri de beraberinde getirdi.

Ekonomistler tarafından büyük tepkiler toplayan Ziraat Bankası’nın Kulüpleri kurtarma planı vatandaşlardan da eleştiri almaya devam ediyor

Ziraat Bankası yeşil sahada mücadele eden başta Spor Toto Lig ekipleri ve onu izleyen diğer alt liglerde varlıklarını sürdüren kulüplerin biriken borçlarının ödenmesini tartışmaların ışığında üstlenerek bankacılık sektörüne yeni bir boyut kazandırdı. Bacasız sanayi olarak görülen futbol sektörü, Avrupa takımlarının aksine Türkiye’nin futbolcu yetiştirip onu dışarıya satamaması ve sürekli Avrupa ve çeşitli ülkelerden çok yüksek fiyatlara oyuncu getirmesi ile doğan ekonomik daralmanın imdadına devlet yetişti. Peki ya bu ne kadar gerekliydi? Sorunun cevabı kendi içinde saklı bir ironi ürünü tabiki! Çiftçiliğin yaygınlaştırılması, ekili mera alanlarının arttırılması, süt üretimi ile beraber süt ürünlerinin çoğalması, ithal edilen hayvanların önlenerek yerli hayvancılığın geliştirilmesi, tüm ana tahıl ürünlerinin yerli tohumlarla üretilmesi gibi önemli başlıklar dururken ve bu başlıkların hayata geçirilmesi için şehre göçmüş çiftçi aileleri tekrar köylere taşımanın politikaları hazırlanması gerekirken nereden çıktı 90 dakika sahada dursun diye yurt dışından getirilmiş futbolculara ödenen paraların tahsilatını yapmak? Ziraat Bankası aldığı yoğun eleştirilere sosyal medya üzerinden şimdilik kesin bilgi yok diyerek cevap vererek zaman kazanmak istesede, artık iş açığa çıktığı ve gerekli işlemlerin başlatıldığı net bir şekilde aşikar.

Hatta Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kulüplere 31 Ocak 2019 tarihine kadar gelir-gider bilançolarının hazırlanması için süre dahi verildi.

Milletin vergileriyle kurulan kamu kaynağı olan Ziraat Bankası, elbette bu kararı kendi başına almadığı net. Hazineyi yöneten hükümetin talimatları doğrultusunda gerçekleştirilen bu süreç futbol kulüplerini oldukça rahatlatacak bir işlem. Bu tartışılmaz.

Çiftçiler için kurulan Ziraat Bankası’nın bu tartışmalı hareketi, çiftçiler tarafından nasıl karşılanacak merak konusu oldu

Tartışılan nokta ise; Türkiye ekonomisinin yaşadığı sorunlar, ithalata bağımlılığın arttığı ve üretimlerin ana kaynaklar nezdinde gün gün eridiği bir dönemde; devletin kurumu tarafından böylesine gereksiz bir kaynak ayırma milletin ne işine yarayacak? Kulüplerin borçlarının ödenmesi Türk ekonomisine faydası ne olacak? Bizler bu konunun detaylarını araştırırken www.kredisende.com okurlarının Ziraat Bankası aracılığı ile yapılan bu tür “Kulüpleri Borçtan Kurtarma Planı”nın Türkiye Ekonomisine sağlayacağı katkıları düşünmesini tavsiye ederiz. Ziraat Bankası’nın futbol kulüplerine borç kapatma kredisi vermesinin detayları ve gelişmelerini yakın takipçisi olacağız. Ziraat Bankası’nın bu krediyi kullandıracağı kulüplerden hangi oranda faiz farkı alacağı ayrıca merak konusu olarakta karşımıza çıkmaktadır.

YORUM YAZ