Yapı kredi müşteri hizmetleri numarası

Sıklıkla aranılan bankalardan biri olan Yapı Kredi, müşteri hizmetleri numarası kredi kartlarının arka yüzünde yazmaktadır. 444 0 444 numarasını çevirerek Yapı Kredi Bankası Müşteri temsilcisini arayabilirsiniz. Yapı Kredi müşteri hizmetleri numarası nedir diye soran kullanıcılar hangi birime bağlanacağını çağrı merkezi yetkilisine belirtmesi durumunda kısa sürede ilgili departman yetkilisine ulaşabilir.

YAPI KREDİ MÜŞTERİ HİZMETLERİ NUMARASI KAÇ

Bireysel ve Kurumsal müşterilerin çağrı merkezi numarasında farklılıklar gözükmektedir. Standart olarak Yapı Kredi Müşteri Hizmetlerine 444 0 444 / 0850 222 0 444 numaralarından ulaşabilirsiniz. Bireysel işlemler için 444 0 444 aranmalı ve kurumsal işlemler için ise 444 0 448 numarası aranmalıdır. Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Yapı Kredi Müşteri temsilcilerinden yaptıracağınız işlemlerin hemen hemen hepsini Yapı Kredi Mobil Uygulaması‘ndan sağlayabilirsiniz.

YAPI KREDİ MÜŞTERİ HİZMETLERİ NUMARASI DİREK BAĞLANMA

Yapı Kredi Bankası’nın çağrı merkezi üzerinden yapacağınız işlemlerin ne olduğunu operatöre anlattığı zaman çağrı merkezi direk işlem yapacağı alana yöneltecektir. Yapı Kredi’nin çağrı merkezine bağlandığınızda 444 0 444 aradıktan sonra 2 ile 0 tuşlama yaptığınız takdirde sizi direk operatöre bağlayacaktır. Böylelikle telesekreter ile süresi belli olmayan beklemelerden kurtulabilirsiniz.

YAPI KREDİ MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ

Bankaların müşteri temsilcisi oldukça kibar, nazik ve sorun çözümü odaklı çalışmaktadır. Yapı Kredi Bankası adına çalışan müşteri temsilcisi sizin sorununuzu kısa zamnda anlayıp gerekli işlemleri çözüme kavuşturmada size yardımcı olacaktır. Sabırlı olup, sorununuzu net biçimde müşteri temsilcisine aktardığınız sürece işlemleriniz kısa sürede çözüme kavuşacaktır. Yapı Kredi Müşteri temsilcisinden fatura ödeme talimatları vererek hem fazladan aidat ödemelerini iptal edebilir hem de fatura kuyruklarından kurtularak faturalarınızın zamanında ödenmesini sağlayabilirsiniz. Konu ile ilgili yazımızın linki: https://www.kredisende.com/fatura-odemelerinizde-yapi-kredi-kolayligi/

YAPI KREDİ ÇAĞRI MERKEZİ ÇALIŞMA ŞARTLARI

Kurumsal bir şirket olan ve bünyesinde binlerce çalışanı bulunan Yapı Kredi Çağrı Merkezi kurumsal bir şirketin çalışma standartlarının üstünde iş yapmaktadır. Gayet memnun bir çalışma kitlesine sahip olan Yapı Kredi Çağrı Merkezi mesai saatleri ve aldıkları maaş sebebi ile sıkıntısız bir iş deneyimi yaşanmasına fırsat vermektedir.

YAPI KREDİ ÇAĞRI MERKEZİ MAAŞ

Yapı Kredi bankası bünyesinde değilde özel şirketlerde çalıştırılan çağrı merkezi yetkilileri standart asgari ücret ve diğer sosyal haklara sahiplerdir. En düşüğü asgari ücret alan çağrı merkezi çalışanı, mesai ve diğer hakları ile beraber ortalama maaşı 3.000,00 TL tutarına varmaktadır.

YORUM YAZ