Trump konuştukça dolar yükseliyor!

ABD Başkanı Trump konuştukça dolar yükseliyor ve bunun etkilerini gelişmekte olan ülkelerle beraber ticaretinde önemli doların önemli rol oynadığı ülkemiz de acı sonuçlar yaşayarak ödüyor. Artık dünyanında yakından takip ettiği Suriye’deki olaylar nedeniyle döviz kurları sürekli hareket halinde seyrediyor. Amerika Birleşik Devletler Başkanı Trump ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne tehditleri devam etmesiyle beraber dolardaki yükselişlerde sürüyor. TL’nin Amerikan Dolar’ı karşısında dört aydır resmen eridiği gözlenirken altının değeri ise yüzde 1 oranında arttı.

Amerika’nın Suriye’nin kuzey bölgesinde yeni terör devletçik kurma planlarını Türk askeri sekteye uğrattıktan sonra tehditler yağmaya başladı. Tüm Amerika ve Avrupa’nın tek ses çıkartıp eleştirdiği Türkiye ise tek başına uluslara meydan okuyarak haklı mücadelesini Türk Askeri sayesinde sürdürüyor.

TRUMP’IN TEHDİTLERİ DOLARI TETİKLİYOR

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Suriye topraklarında palazlanan terör devlet yapılanmasını bastırmak için giriştiği Barış Pınarı Harekâtı sonrasında ekonomik piyasada ciddi yankı uyandırdı. Dolar ve Türk Lirası 15 Ekim 2019 sabahı güne 5.90 TL ile uyandı ve gün içerisinde Amerikan Başkanı Donald Trump tarafından “Türkiye’ye büyük yaptırımlar geliyor” tweetlerinden sonra iyice yükseldi.

Google ve diğer arama motorlarında yapılan kullanıcı aramalarında genellikle Trump’ın Türkiye’ye yaptığı tehditlere bağlı olarak dolar kurunun yükselişe ne zaman geçeceği yönünde oldu. Trump ile ilgili en çok aranan başlıklar; “Trump mektup”, “Trump twitter”, “Trump açıklama”, “Trump yaptırım”, “Trump erdoğan mektubu”, “Trump türkiye”, “Trump son açıklama”, “Trump mektup çeviri”, “Trump tayyip mektup” ve “Trump mektubu türkçe”.

Dolar kurunun giderek tırmanması ülke ekonomisinde derin yaralar açacağında kimsenin kuşkusu yok. Türk Halkı’nın birbirine olan bağlılığı sayesinde; dolar kurundaki yükselişler kısa vadede siyaset malzemesi yapılmasını engelleyip askeri operasyona gölge düşürülmemesi sağlanıyor.

DOLAR HER SİYASİ OLAYDA TEPKİ VERİYOR

Başkan Trump attığı tweetlerine yenilerini ekleyerek, “Kürtler’in IŞİD’li tutukluları ABD’yi olaya dahil etmek için bıraktığını savunarak, Türkiye’ye büyük yaptırımlar geliyor. İnsanlar gerçekten NATO üyesi Türkiye ile savaşacağımızı düşünüyor mu? Bitmeyen savaşlar bitecek” diyerek kişisel görüşlerini tekrarladı. Dolar/TL dün (14 Ekim 2019) saat 14.00 dolaylarında 5.9343/5.9368’dan işlem görüyorken bugün (15 Ekim 2019) tarihinde ise 5.92 TL’ye kadar geriledi. Uzmanlar tarafından geçici bir gerileme olduğu ifade edilirken en yaygın görüş ise 1 dolar 6.50 TL civarlarına dayanacağı yönünde.

Türk para biriminin dolar karşısında bu kadar hassas olması Trump’ın yaptığı tehditlerin ne kadar etkili olduğunu gözler önüne sermektedir. Amerika’ya karşı yapılacak en ufak bir muhalefet siyaseti karşısında dolar kurunun yıl başında yapılan tahminleri haklı çıkartacağı unutulmamalıdır. Yıl başında uzmanların açıkladığı “1 dolar 7 TL olur” öngörüsü bu gidişle kolaylıkla olacağa benziyor. Kırılganlığı azaltıp dolar karşısında erimeyen TL için üretim kalemlerimizi arttırıp ihracat kartlarımızı sonuna kadar kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor. Türkiye’ye yatırım çekebilmek için güvenilir liman olduğuna yabancı yatırımcıları ikna etmek ise en önemli şartların başında…

Bakalım ilerleyen süreçlerde Trump ne söyleyecek ve dolar daha ne kadar yükselecek?

Hep birlikte göreceğiz…

YORUM YAZ

1 YORUM VAR

  • Bugün 1 Dolar Ne Kadar?
    1 ay önce

    […] olmaması piyasalarda karmaşa yaratmaya devam ediyor. Özgün ve bağımsız finans yazarların dolar hakkında söyledikleri karamsar tablolar Türkiye’nin ekonomi politikalarını bir yandan […]

    Cevapla