Sigorta nedir? Sigorta ne işe yarar?

İtalyanca olan “Sicurta” kelimesi dilimize “Sigorta” olarak yerleşmiştir. Türk Dil Kurumu kayıtlarına göre iki resmi tanımı bulunan sigorta öncelikle; “Bir şeyin veya bir kimsenin herhangi bir yönden ileride karşılaşabileceği zararı gidermek için önceden ödenen prim karşılığında bu işle uğraşan kuruluşla yapılan iki taraflı bağlantı sözleşmesi” olarak izah edilir ve bu işlemler üzerinden sözleşmeleri düzenleyenlere ise “Sigortacı” veya “Sigorta Acentesi” denir. Mal ve can güvenliğinin çeşitli iş kolları bulunmaktadır. Önleyici ve geri püskürtücü olarak kazanımları korumak için geliştirilen bu unsurlar kendi içerisinde yarattığı dev bir sektörü barındırır ve tüketicilere mal veya canlarını korumak adına hizmet eder. İşte sigorta bu koruma aşaması ihlal edildiği veya önlenemediği durumlarda devreye girer. “Sigorta nedir” sorusunun teknik olarak cevabını bilmemiz bizleri her ne kadar tatmin etsede işleyişlerindeki prosedürleri bilmezseniz sigortaladığınız değerinizi riske atmış olursunuz. Birçok sigorta firmaları tarafından sektörleşmiş dev bir iş alanı olan sigorta; tarafları devlet politikaları ve kanunlarıyla koruma altına alınmıştır. Sigorta komisyon oranları önceden belirlenmiş ve sigorta acenteleri tarafından belirli şartlar yerine getirilmesi halinde iş yapabilme hakkı tanınmıştır. Sigorta firmalarından teklif almak için sigorta yaptıracağınız ürün veya hizmetin detaylarını sigorta şirketleriyle paylaşmanız gerekmektedir. Sigorta sorgulamasıyla ortaya çıkacak sigorta primi ne kadar tuttuğu tarafınıza teklif edilerek işlemler gerçekleştirilir. Yaygın olarak kullanılan ve Sigorta Acenteleri tarafından üzerinde hassasiyetle durulan bir çok sigorta seçenekleri vardır. Öncelikle bunları ele alıp belirli başlıklarda inceleyelim; Sigorta Çeşitleri:

 • Kasko Sigortası, Araçlara yapılan sigorta türüdür. Kullanıcıların yaşayacağı tüm olumsuz durumlarda suç kendilerinde olsa dahi zarar durumunu minimumda tutmayı hedefler. Maliyeti zorunlu trafik sigortasından yüksek olmasıyla dikkat çeker. Kasko sigortası genellikle; kaza, çarpma, çarpılma, yanma, hırsızlık ve çalınmaya teşebbüs vs. gibi durumlarda aracı güvence altına almak için yaptırılır. Ortalama 30 bin ve üstü araçlarda yaptırılması şiddetle tavsiye edilir. Çünkü aracın başına gelecek herhangi bir kaza durumunda suçlu sizseniz bunu kendi cebinizden yaptırmak zorunda kalacağınız için kasko maliyeti bu masrafın yanında oldukça düşük bir meblağ olarak kalacaktır.
 • Trafik Sigortası Zorunludur. Devlet tarafından çıkarılan yasalarla belli haklar tanınır ve yıllık değişen Bin ila 4 Bin arası tutan ücretler karşılığında yaptırılır. Devletin bankaları ve çeşitli finans kaynaklarının yapabileceği gibi özel sigorta şirketleri tarafından da yaptırılabilmektedir. Sigortası bulunmayan veya yenilenmemiş sigortalı araçlar trafik uygulamalarında Trafik Polisleri tarafından cezai işlemle durdurulur.

Özel sağlık sigortası ile tüm aile bireyleri avantajlı sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

 • Özel Sağlık Sigortası Kapsamı ve yükümlülükleri sigortayı yapan şirketlere göre değişkenlik gösteren bir sistemdir. Devlete yatırdığınız sigorta primlerinizin haricinde değerlendirilir ve kendisine has özellikleri ve kullanılan hastaneleri bulunmaktadır.

 

 • Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Bes yani Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde aylık o olarak yatırdığınız tutar taahhüt ettiğiniz dönemlere kadar sürer ve 10 yılı doldurulan tüm Bes’lerde aylık ödeme alınmaya başlar. Aylık yapılan ödemeler yatırım bazda işler ve üzerine devlet tarafından yüzde 15’den başlayan teşvikler verilir.

 

 • Konut Sigortası

Konut Sigortası Konutlar için önemli bir sigorta çeşididir. Yaşanılacak herhangi olumsuzluklarda zarar durumunu ortadan kaldırması hedeflenir. Aile bütçesi konut yatırımlarını güvence altına alınması esasına dayanır.

 • Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Olası deprem durumlarında yaşanılacak yıkılma, çatlama veya herhangi tür zararların karşılanması hedeflenir. Türkiye’nin fay hatlarında yaşanan tehlikeler ve artçı uyarılarla güvence altına alınma durumudur.

 

 • Yıllık Hayat Sigortası Bireyin başına gelecek ve kuralları sözleşmelerde belirlenmiş usuller yerine geldiğinde devreye girecek sigorta sistemidir.

 

 • Seyahat Sigortası Seyahat sırasında tüm seyahat firmaları yolcularını sigortalamakla yükümlüdür. Bu sigorta ücreti biletlere yansır ve yolculardan otomatik olarak alınır. Yolculuk esnasında yaşanacak tüm olumsuzluklarda yolcuya veya geride kalacak mirasçılarına güvence olacak bir sistemdir.
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

YORUM YAZ

1 YORUM VAR

 • Kasko Neden Önemlidir? Kasko'nun Özellikleri Nelerdir? – Acil Kredi Bilgilendirme Hizmetleri Kredi Sende
  1 yıl önce

  […] Türk Karayolları’nda kullanılabilen tüm motorlu veya motorsuz araçlar için geçerli bir sigorta biçimi olan “Kasko” ayrıca karavan, iş makineleri, traktör ve daha başkaca […]

  Cevapla