Leasing Nedir? Kimler Leasing Kullanabilir?

Amerika ve Avrupa ülkelerinde son 10 yılın en aktif kullanılan kiralama metodlu satın alım sisteminin adına Leasing denilmektedir. Yurtdışından sistemi aldığımız gibi ismide ekonomi çevresince değişmeden yaygın kullanımına devam etmektedir.

Türkçe karşılığı Finansal Kiralama olan Leasing sistemi kısacası bir işletmenin ihtiyacı olan demirbaş malın peşin para ödemeden kiralama metoduyla finansal şirketin satın almasınıyla gerçekleştirilen kiralama yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Demirbaşı; işletme için satın alan finansal şirket, işletmeye sağladığı vadelerin ödemesi tamamlandıktan sonra malın devri ile işlem tamamlanır. Para akışı konusunda sıkıntı yaşayan veya para kaynağını demirbaşa doğrudan yatırmak istemeyen firmalar için vazgeçilmez bir sistem olarak karşımıza çıkan “Finansal Kiralama” genellikle bankalar tarafından işletmelere sağlanmaktadır.

Çeşitli bankaların kendilerine göre ödeme çeşidi bulunsada standart olarak Finansal Kiralama Sistemi genel hatlarıyla benzerlik göstermektedir. Finansal Kiralamanın farklı uygulama sistemi olan “Operasyonel Kiralama” yöntemi ise, mülkiyet hakkının her aşamasında kiralayan firmada kalmasını amaçlıyor ve vade ödemelerinin bitmesiyle demirbaş, operasyonel kiralama firmasına iade edilerek sözleşme sonlandırılıyor. Bu uygulama ise, malın sürekli değil kısa vadede ihtiyaç gidermesine yönelik olarak tasarlanmış bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Malı kiralayan işletme demirbaşa sahip olmak yerine o demirbaştan ihtiyaç duyacağı süre zarfından elde ettiği faydaya sahip olmakla yetiniyor. Sıklıkla sistemimize gelen soruların arasında yerini alan “Ben Nasıl Finansal Kiralama (Leasing) Kullanabilirim sorusudur. Bu sorunun cevabı tamamen basit olarak karşımıza çıkıyor.

Finansal Kiralama Sistemini yani Leasing sisteminden her şahıs firması, her türlü ortaklıkları bulunan firmalar, serbest meslek mensupları bu sistemden kolaylıkla faydalanabilmektedirler. Sadece tek yapılması gereken doğru banka ile çalışıp ödeme yöntemlerini kazanç ekseninize göre belirlemeniz olacaktır.

Leasing yani Finansal Kiralama için kullanılacak demirbaşlar nelerdir?
Bir işletmenin amortismana bağlı olarak sahip olabileceği her türlü makina ve tün ekipmanları leasing kapsamına alınabilir. Sizler için bu ekipmanları sıralayacak olursak; Özel amaçlı araçlar, iş makinaları, tıbbi cihaz ve ekipmanlar, teknolojik ekipmanlar, tekstil makineleri, metal işleme tezgahları, baskı makineleri, üretime tabi tüm makineler, mobilya donanımları, ses ve görüntü sistemleri, tarım makineleri, gayrimenkuller, ısıtma soğutma ekipmanları, hava taşıtları, deniz taşıtları, binek taşıtlar ile ticari taşıtlar Finansal Kiralama sistemi ile sahip olunabilecek demirbaşlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Finansal Kiralama (Leasing) Sürecinin Safhaları Nelerdir?
İş yaptığınız sektörde ihtiyacınız olan donanımların eksikliklerinden kaynaklanan zararları aşmak için tüm işletmeler doğrudan yatırım yapar. Sermaye birikimi olmayan veya finansal yatırımlarını başka yönde kullanan firmalar demirbaşlar için kullandığı Leasing sistemi için önceden alacağı donanımın pazar araştırmasını yapmalı. Tedarik noktalarını ve servis destek unsurları konusunda analizler yaparak doğru yatırım için en uygun amortisman kalemini belirlemelidir. Banka ve diğer finansal kuruluşlar tarafından verilen Leasing kredileri için faiz oranı düşük ve işletmenin sürekli destekçisi olacağı bir bankayı seçmesi için araştırmalar yapılmalı. Şartları konusunda anlaşılan banka ile kredilendirme seçeneklerinin görüşülmesinin ardından bütçeye uygun ödeme listesi çıkartılarak Finansal Kiralama sistemine dahil olunmalı. Kredinin vadesi bittiğinde demirbaşın finansal kuruluş tarafından firmaya iadesi işlemi aksatılmadan takip edilmelidir.

Leasing (Finansal Kiralama)’nın Avantajları Nelerdir?
Öncelikle ihtiyacınız olan demirbaşa sahip olurken, o mal için ödeyeceğiniz nakitin tamamı bir anda elinizden çıkmaz. Finans kuruluşuna satın aldırdığınız demirbaşın daha sonra kıymetlenme durumlarında kar elde etmiş olursunuz. Nakit firmanın cebinde kaldığı için yatırımı yapan finans kuruluşu arada kazanacağı faiz oranlarındaki karı bilir. Risk almazsınız. Malın taksitlerini ödeyememe durumunda haklarınızdan vazgeçebilirsiniz.

Leasing (Finansal Kiralama) Kullandığımda Bankadan Kredi Çekme Limitim Düşer Mi?
Bankalar genelde müşterilerinin bu durumdan etkilenmesine izin vermez. Fakat her bankanın politikası birbiri gibi olmadığından, Finansal Kiralama kullandığınız zaman bu detayı çalışmak istediğiniz banka ile birebir görüşülmesini tavsiye ederiz. Finansal Kiralama’yı kullandığınız bankalar genellikle satın alma işleminden ürünün ithalatına, demirbaşın sigortalanmasından gerekli tüm evrak işlemlerini sorumluluk gereği halletmektedir. Satın alınan demirbaşın tüketicinin kullanımına sunulana dek süren zaman zarfında merak ettiğiniz tüm konularda danışmanlık hizmetini ücretsiz verip vermedikleri konusunda mutlaka bilgi sahibi olmanızı öneririz. İşletmenize yapacağınız demirbaş yatırımlarında kullandığınız Leasing sisteminin ödemelerini, gelir skalanızdaki iş hacminizi baz alarak hesaplamanızda faydalar vardır. Ödeme vadeleriniz ve vadelerin oranlarıyla beraber ödenecek tutarın hangi para birimi üzerinden olacağını bankanızla istişare içinde bulunarak gerçekleştirebilirsiniz. Türkiyede varlığını sürdüren bankaların hemen hepsi işletmelere Leasing (Finansal Kiralama) hizmeti vermektedir.

YORUM YAZ