Kredi Kartı Ödemelerini aksatırsanız ne olur?

Tüm dünyanın devamlı kullandığı ve nakit parayı gündelik alışverişlerimizde işlevsiz kılan kredi kartlarıyla ödeme yapmanın kolaylığının yanında sorumlulukları da bir o kadar ağır. Kredi kartı cüzdanda durduğu gibi durmaz ve kredi kartına başvuru yaparken ki sürecin kredi kartları ödemelerinizde de yapmanızın sizin için ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak istedik. Kredi kartı ödemelerinde yaşanan gecikmelerin tüketicilere getirdiği yaptırımları gelin aşama aşama hep beraber inceleyelim.

Bankaların müşterilerine verdiği kredi kartlarının yükümlülükleri oldukça sorumluluk ister

KART ASGARİ BORCUNU ÖDEMEZSEK NE OLUR?
Banka size aylık gelirinize oranla talep ettiğiniz tutarda alışveriş imkanı tanır. Bu imkanı sizin belirlediğiniz limit bazında kullanma yetkisi verir. Hesap kesim tarihine kadar sizden ödeme istemez, fakat hesap kesim tarihi geldiğinde bir dönem boyunca yaptığınız alışveriş tutarının toplamını sizden talep eder ve alternatif olarak ise asgari tutarı ödemenizi ister. Bu tutarı da ödemezseniz banka sizi incelemeye alır.

Kredi kartların ekstre ödemeleri aksatılmaması gerekir.

KREDİ KARTI BORCU BİR GÜN GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?
Ekstre tutarınızı ödeme günü geldiğinde toplam tutar veya asgari ödemenizi geciktirmeniz halinde daha önce kredi kartı başvurusu yaparken bankaya imzaladığınız tutanaklarda yazılan şartları devreye sokar ve sizden gecikme günleri için faiz talep etmeye başlar.

KREDİ KARTI BORCU BİR DÖNEM GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?
Artık bankanın kırımızı listesine girmiş olur ve hesaplarınız kontrol edilmeye başlar. Bu süre zarfında harcadığınız toplam tutarın yanında bankanın yürürlüğe girdirdiği faiz tutarı kadarını bankaya borçlu olduğunuz anlamına gelir ve en kısa zamanda bu faizle birlikte ödeme yapmanız gerekmektedir.

KREDİ KARTI BORCU İKİ DÖNEM GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?
Kredi kart borçluluğunuzun devam etmesi ve üst üste harcamalarınızın toplamı kadarını ödeme yapmamanız durumunda banka size yazı gönderir. Takip başlatır.

KARTINIZ KULLANIMA KAPATILIR
Sürekli bankadan gelen aramalara ve ödeme yapana kadar bunun psikolojik yansımalarını yaşamaya mahkum olursunuz. Kredi sicil notunuzda ciddi düşüş yaşarsınız. Yasal işlemi başlatması ile birlikte kartınızın kullanıma kapanmasıyla karşı karşıya kalacağınız anlamına gelir.

KREDİ KARTI BORCU ÜÇ DÖNEM GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?
Banka için son günlerinizi yaşıyor olacaksınızdır. Yasal takibe düşmüş olacağınızla beraber gelen avukatlık ücreti, mahkeme ücreti gibi birçok borç yüküyle karşı karşıya kalacaksınızdır.

KREDİ KARTI BORCUNDAN DOLAYI YASAL İŞLEM BAŞLATILIR
Banka borç tutarınızı tahsil etmek için tüm haklarını kullanır. Bu hakları kullanırken harcayacağı tüm giderleri size fatura edecektir. Mal varlıklarınız ve aylık gelirleriniz risk altına girecektir.

5 YIL BOYUNCA BU BİLGİLER SİCİLİNİZDE GÖRÜNECEKTİR
Artık bankaların kara listesinde yerinizi aldığınız anlamına gelir. Kredi Sicil durumunuz kısa zamanda düzelmeyecek zararlar görür ve 5 yıl boyunca bu bilgiler tüm bankalar ve finans kuruluşları tarafından karşınıza çıkacaktır. Kredi kartı borçlarınızı faizleri ve yasal olarak size fatura edilen mahkeme ve avukat masraflarını ödeseniz bile tüm kredi yanıtlarına ilk zamanlarda olumsuz karşılık alacaksınızdır.

YORUM YAZ

2 YORUM VAR

 • Kredi ve Döviz Kurları » Kredi Kartı Aidatı
  6 ay önce

  […] almasıyla tartışmalara ve hatta yargıya konu olması son yıllarda gündemden düşmemektedir. “Kredi Kartı Ödemelerinizi Aksatırsanız Ne Olur” başlıklı yazımızı ayrıca okuyabilir, konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sosyal […]

  Cevapla
 • Kredi Kartı Numarası
  3 ay önce

  […] müşterilerden toplamaktadırlar. Fakat eğer mevcut kredi kartınızın haricinde “Bedava Kredi Kartı Numarası” istiyorsanız; bankanın mobil uygulamasından kolaylıkla “Sanal […]

  Cevapla