Kredi Kartı Numarası

Kredi kartı numarası toplamda 16 rakamdan oluşan ve karşılığında belirli bir anlam taşıyan kişiye özel seri numaradır. Kredi Kartlarının ön kısmında yazar ve 4 haneli rakamlardan oluşarak toplamda 16 adet rakam içerir. Bu 4er hane rakamlar kendi içerisinde özel anlamlar içermektedir. 

Kredi kartı kullanıcıları ana maddede Visa Card veya Master Card olarak ikiye ayrılır. Bu ayrımı temsil eden ilk rakam oluşturmaktadır. Daha sonrasında kredi kart numaralarının ilk 6 rakamı ise Kredi Kartını aldığınız bankayı simgeler. Daha sonra yer alan rakamlar müşteriye ait özel bilgiler taşımaktadır. Sonuç olarak Kredi Kartı numaralarının toplam 16 hanesi baştan sona kadar kişinin temel bilgilerini barındıran özel algoritmalar ile dizayn edilmiş benzersiz rakamlardır.

Kredi Kartı Numarası Bedava

Kart Numarası sadece bankalar tarafından müşterilerine verilmektedir. Kredi kartı numaralarını elbette bedava almak mümkün değildir. Nedeni ise; kredi kartı üzerinden bankanın sizler için yaptığı masraflardır. Bu masrafları kart aidatı, para gönderimi veya başkaca sebepler adı altında müşterilerden toplamaktadırlar. Fakat eğer mevcut kredi kartınızın haricinde “Bedava Kredi Kartı Numarası” istiyorsanız; bankanın mobil uygulamasından kolaylıkla “Sanal Kart” temin edebilir ve bu sanal karta tanımladığınız rakam kadar harcama yapabilirsiniz. Üstelik çıkartılan sanal kart numaraları da tamamen bedava!

Kredi Kartı Numarası nedir

Kredi Kart Numarası; karşılık olarak sizi tanımlayan özel rakamlardır. Bu tanımlama; kredi kartınız üzerinden sizin hangi kart cinsini kullandığınız, hangi banka ile çalıştığınız ve banka müşterileri arasından hangisi olduğunuz hatta kartınızın geçerlilik süresine varana dek geniş bilgilerin verildiği numaralardır. Kart numarasını sadece bankalara başvurarak temin edebilirsiniz. Kredi kartı almanıza aykırı bir durum olmadığı takdirde kart, banka tarafından tanımladığınız adresinize özel kargo ile ulaştırılabilir.

Kredi Kartı Numarası nerede yazar

Kart numarası ağırlıklı olarak kredi kartlarının ön yüzünde yer alır. Bu bilgiler kartın temel esaslarını oluşturduğu için; belirgin, kalın ve büyük bir şekilde 16 hane şeklinde kartın ön yüzeyinde yer almaktadır. Bazı bankaların kartlarında arka yüzeyde de yer alan bu Kart Numarası kullanıcının dikkatini çekmek ve kolay ulaşmasını öngörmek için belirgin ve büyük yazılır.

Kredi Kartı Numarası Fake

Sahte (Fake) Kart Numarası; internette bu hizmeti veren siteler tarafından oluşturulmaktadır. Üretilen bu seri numaları genellikle test amaçlı işlemlerde uygulanmaktadır. Luhn Algoritması diye geçen bir sistem üzerinden otomatik olarak Visa Kredi Kart Üret, MasterCard Kredi Kartı Üret ve AmericanExpress Kredi Kartı Üret gibi seçenekler tıklanarak 16 haneli kart numarasını fake olarak üretmektedir. Tabi bu sitelerden oluşturulan fake kart numarası; numarayı oluşturan kullanıcı sorumluluğunda olup kesinlikle siteyi bağlamamaktadır. Yani bir suç işlerseniz bu rakamlar üzerinden direk sorumlu siz olacaksınızdır.

Kredi Kartı Numarası Gerçek

Kredi Kartı numaralarında tamamen gerçek değerleri yansıtan rakamlar kullanılmaktadır. Bir kredi kartı üretilirken tüm birimlere ilgili yönetmeliklere uygun olarak üretip belirli bir algoritma hesaplarıyla oluşturulmaktadır. Gerçek kart numarasını ancak başvuru yaptığınız banka tarafından belirlenebilir. Aksi bir durumda oluşturulmuş kredi kartı numaralarına kesinlikle güvenmemeli ve işlem yapmamalısınız.

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar Ziraat

Ziraat Bankası tarafından verilen kredi kartlarında hem ön yüzeyinde hem de arka yüzeyinde belirgin, kalın puntolu ve büyükçe yazılmış rakamlarla beraber çift yönde kart numarası bulunmaktadır. Bu numaralar genellikle ilk dört rakamı sonrasında ise son sekiz rakam şeklinde yazılmaktadır. ve her rakam daha önce belirttiğimiz gibi bankanın bilgilerini ve son rakamlar da müşterinin bilgilerini yansıtmaktadır.

Akbank’a ait kredi kartı

Kart Numarası Öğrenme Akbank

Akbank müşteri temsilcisinden kart numarası öğrenebilir ve bu bilgileri mail adresinize kalıcı olarak gönderim yapılmasını sağlayabilirsiniz. Akbank müşterileri için mobil bankacılık ile cep telefonlarından rahatlıkla bankacılık işlemlerinin yapılması konusunda avantajlar yaratmış ve 7/24 çağrı merkezlerini devreye alarak müşteri temsilcileriyle müşterilerinin ilgili sorunlarına çözüm arayan bankalardan olmuştur. Eğer Akbank müşterisiyseniz ve kredi kartınızın numarasını öğrenmek isterseniz ilk yapacağınız iş kredi kartınızın ön kısmında yazan 16 haneli rakamlara bakmak olmalıdır.

Kart Numarası Oluşturma

Kredi kartı numarasını müşteriler oluşturmamaktadır.  Müşteriler; bankalardan kredi kartı talep ederken banka belirlik bir programa bağlı kalarak ve belirli bir algoritma üzerinden gerçekleştirilen rakamlar dizisini baz alarak müşterilerine kart basımını gerçekleştirir. Bu kartlarda kredi kartı numarası oluşturulmuş, son kullanma tarihi belirlenmiş ve 3 haneden oluşan cvc kodu atanmış olur.

Kart Numarası ile İsim Sorgulama

Kart numarası ile isim sorgulama mümkün olmamakla beraber; kısaltılmışı “BIN” (Bank Identification Number) kontrol sistemi ile ödeme sistemlerinde kullanılacak kredi kartının ilk altı numarasından hangi bankaya ait olduğu, hangi lisansör tarafından ihraç edildiği (Visa/Master), kart tipi (Klasik/Gold/Platinium) gibi bilgilerin tespit edilmesi mümkündür.Bu veriler e-ticaret girişimcileri için son derece önemli olup dilerlerse Kredi Kartı/Banka Kartı/Ön Ödemeli Kart gibi ayrımları kendi içlerinde başarılı olarak yapabilirler.

Bankalar tarafından üretilen örnek kredi kartı

Kredi Kartı Numarası Örnek

Türkiye’de faaliyette bulunan bir bankanın; kendi tasarımı değişkenlik göstersede kredi kartı üzerinde yer alan bilgileri standartlar gereği aynı olmak zorundadır. Bununla birlikte kredi kartı üzerinde müşterilere ait; adı soyadı, kart numarası, son kullanma tarihi, cvc kodu, müşteri numarası ve bankaya ait logolar yer almaktadır.

YORUM YAZ