Kredi Kartı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tartışmasız, hayatımızda gündelik satın almalarımızda bizi ekonomik olarak kurtaran en önemli kısa vade çözümü olarak karşımıza çıkan kredi kartları kullanımları; hangi banka ile çalışmamız ve nasıl kullanmamız gerektiği konuları oldukça önem arz etmektedir.

Bilinçsiz kredi kartı kullanımları içinden çıkılmaz sıkıntılara yol açabileceği gibi amacına uygun kullanımlarda ise hayatımıza kolaylık sağlayacak en önemli yardımcımız olarak karşımıza çıkıyor. Kredisende.com editörleri sizler için tüm bankaların kredi kartlarına müşterileri için sunduğu kampanyaları ve bunların karşılığında tüketiciden istediği tutarları derledi. İşte Kredi Kartı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yıllar içerisinde tükericilerin artma oranıyla paralel hareket eden kredi kartı ve banka kartı kullanımlarının yıllar karşısında gösterdiği ilerleme raporları yayınlanmaktadır. 2018 yılı rakamlarının açıklanması beklenirken bu kadar yaygın kullanımın bireylerin borçlanmaları konusunda sıkıntılara yol açar mı sorularını beraberinde getiriyor.

1-Kredi Kartı’nın maliyeti Ticarette her bir ücretin kendine has bir kazancı vardır. Bazen “bedava” veya “ucuz” diye sunulan ticari hizmetler sonrasında tüketiciye oldukça “masraflı” veya “pahalı” olarak yansımakta. Peki ya kullandığımız kredi kartlarının bizlere maliyetleri nelerdir. Ne gibi kesintiler yaşatır. Bu konu kredi kartı kullanımlarımızda bilmemiz gereken birinci etken olduğunu düşündük a. Yıllık Aidat Kredi kartınızı temin ettiğiniz bankalar sizlerden yıllık bazda bir ücret alır. Bu ücreti kredi kartı kullanma bedeli olarak otomatik olarak kartınızın bulunduğu hesaptan otomatik olarak tahsil eder. İtiraz hakkınız saklı olsada banka size bu hizmeti kullandırırken imzalattığı sözleşme içerisinde bu maddeyi kabul ettiğinize dair imza alır. Çoğu bankaların kartlarına belirlediği aidatlar değişiklik gösterebilir. Mutlaka bu bilgiyi bankadan kredi kartı başvurusu yaparken öğrenmenizi tavsiye ederiz. b. Geciken ödemelerde kredi kartı faizi Ay içerisinde yaptığınız ve kredi kartı hesap kesimi tarihinden itibaren ödeme planına sadık kalmadığınız zamanlarda kredi kartı ödemesini gecikmesine karşılık sizden alınan gecikme faizidir. Tüm bankaların gecikme faiz oranı yüzde bazında değişiklik gösterebilir. Bu durum kredi sicil durumunuzu etkileyebileceği gibi kredi kartınızın iptaline kadar gidecek ve hatta kredi kartı ödemesi yapmadığınızda haciz işlemlerini başlatabilecek bir süreçtir.

2- Kredi Kartı alışverişlerinizle Puan Kazanabilirsiniz Bankanızın çalıştığı işletmelerle aralarında yaptığı anlaşmalar gereği; müşteriler için alışveriş zamanlarında kredi kartı ile ödeme yapılırken sunulan puan yöntemidir. Kuruş bazında işleyen sistemde; banka çalıştığı her işletmeden alışveriş yapan müşterilerine ödeme sırasında puan biriktirir. En çok puan oranları havayolu şirketlerinden alınan bilet ödemelerinde, akaryakıt istasyonlarından alınan yakıt ödemelerinde, konfeksiyon ürünleri satılan giyim ödemelerinde ve perakende gıda işletlerinden yapılan yeme/içme ödemelerinde gözlemlenmektedir. Kartınızda farkında olmadan biriken puanların nakit karşılığı tutarı pos cihazı kullanan hemen hemen tüm işletmelerde veya internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde kullanabilirsiniz. Burada bir tüketici olarak ne kadar yaygın kredi kartını bu alışverişlerde kullandığınızı sizin değerlendirmeniz gerekmektedir. Eğer yukarıda saydığımız alışveriş türlerini yoğun olarak kredi kartınızla yapacağınıza inanıyorsanız; kredi kartını kullanacağınız bankanın o sektörlerde yoğun olarak çalıştığı firmaların çokluğuna bakmalısınız. Aksi takdirde eğer banka sizin alışveriş yapacağınız firmalarla çalışması yoksa; kredi kartınızla yapacağınız ödemelerde puanlardan yararlanamazsınız.

3- Bankaların Kampanya Seçeneklerini İncelemelisiniz Bankaların yine çalıştığı firmalar önemli bir konu. Satın alım yapacağınız firma banka ile anlaşma durumlarına göre; alışverişinizin ödeme safhasında size avantajlı kampanyalar sunabilir. Bunlardan en önemlisi ve en yaygın olarak kullanan avantaj yöntemi ise taksit oranın fazlalığı. Yaptığınız alışveriş tutarına etki etmeden ödeme sırasında peşin fiyatına uygulanan 3,6 veya 9 oranındaki taksit seçeneği müşterinin satın alımını kolaylaştırır ve aylık kredi kartı ödemelerinde güçlük çekmemesini hedefler. Bir diğer husus ise ara ara yaptığı puanlama sistemlerine getirdiği arttırımlar olarak göze çarpıyor. 2. madde konularımızdan olan puanlama sistemlerinde alışverişinizin cinsine göre değişkenlik gösteren yüzdelik puan oranları bazı zamanlarda banka arttırıma giderek kumbaranızda daha fazla para/puan birikme imkanı sağlamaktadır. Bankaların kredi kartları özelliklerini diğer makalemizden takip edebilirsiniz.

YORUM YAZ

1 YORUM VAR

  • Kredi ve Döviz Kurları » Kredi Kartı Aidatı
    6 ay önce

    […] halen Kredi Kartı Aidatı ödemek istemeyen müşteriler için bir yol bulunmaktadır. Ayrıca; “Kredi Kartı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler” nelerdir başlıklı yazımızı ayrıca okuyabilir, konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları […]

    Cevapla