Kredi Kartı Başvurusu Yapma Şartları Neler? Kimler Kredi Kartı Alabilir?

Paranın yavaş yavaş ortadan kalktığı dönemlere hızla girdik. Para ile alışveriş yerini sanal paralara bırakmakta hiçte haksız değil. Durum böyleyken sanal para nedir nasıl kullanılır gibi sorular yeni nesil araştırırken yetişkinlerde gelişen teknolojik ekonomi çağına ayak uydurma telaşında! Bankalara yatırılan paralarınız ve kısa vadeli verdiği taksitli paralara el sürmeden havale, sanal pos veya kredi kartları gibi ödeme yöntemleriyle alışverişlerinize güvenle devam etmenize olanak sağlamakta. Kredi Kartı kullanmak için gerekli şartları yerine getirmeniz ve taksit ödeme disiplinizi geliştirmelisiniz; bu sayede bankanın güvenilir müşteri gurubuna girebilesiniz. Kredi kartı için çalışmak istediğiniz bir banka adı seçip hemen başvuru ile kredi kartı kullanımına başlayabilirsiniz. Bankanızın istediği şartları yerine getirmeye güç yetirdiğiniz zaman artık sizinde kredi kartlı hayatınız başlamış olacaktır. Bankaların kendi ekonomi politikalarına göre belirli faiz oranlarıyla kullanma hakkı tanıyan kredi kartları, yıllık aidat ödemeleri, komisyon ücretleri ve gecikme faizleriyle beraber satın aldığınız ürün veya hizmete ortak olmaktadır.

Kredi Kartı sahibi olabilmek için öncelikle reşit olunması gerektiği bilinmelidir. Aksi takdirde ebeveyn nezaretinde sadece anne veya baba adına çıkarılan kredi kartına ilave olarak ek kredi kartı kullanılmaktadır. Bu Ek Kredi kartı ise ebeveyn tarafından kullanılan limiti belli olmak şartıyla işlem görür. 18 yaşını doldurmamış her bireyden ebeveyni sorumlu olduğu gibi tek başına işlem yapmasına da olanak verilmemektedir. Kredi kartı kullanmak isteyen her vatandaşın mutlaka bankaya sunması gereken gelir beyanı veya çalıştığı işyeri hakkında resmi belge temin etmesi istenmektedir.

Çalışanların maaş beyanı üzerinden limitlerin belirlendiği kredi kartlarında resmi maaşlardan yüksek rakam taleplerinin red edildiği en çok yaşanılan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bir ticarethane sahibi iseniz mutlaka banka ticaret odası kaydınızı, esnaf ve sanaatkarlar odası kaydınızı, gelir belgenizi, vergi levhanızı, imza sirkünüzü veya uzman olduğunuz meslek ile ilgili uzmanlık belgesi istemektedir. Böylelikle beyan edeceğiniz aylık gelirinizi dilediğiniz rakamlarda tutabilir ve yüksek limitli kredi kartını çalıştığınız bankadan talep edebilirsiniz. Banka dolandırıcılıklarında kullanılan en etkili yöntemlerden olan kredi kartı, haliyle bankaların bu konuda daha kapsamlı güvenlik tedbirleri almasına sebep olmaktadır. Bu yüzden kredi kartı kullanmak isteyen tüm müşteriler mutlaka Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı aslını gösterip fotokopisini beyan etmeli ve kayıtlı olduğunuz adreste ikamet ettiğinizi beyan eder herhangi bir resmi kurum faturasını dosya ekine koymalısınız. Adres tespitinizin yapılması ve o adreste süreli oturduğunuzdan emin olan banka işlemlerine devam ediyor.

Çalışmak istediğiniz banka veya diğer tüm finans kuruluşlarıyla herhangi bir sicil krizi yaşamamış olmalı ödemelerde gecikmeler yaşamamış olmanız gerekmektedir. Kredi notunuzun bu etkenlerle olumsuz etkilenmemesi oldukça önemlidir. Banka’ya sunduğunuz otomatik ödeme talimatlı faturalarınızın ödenmesi için hesabınızda mutlaka bakiye bulundurmalı ve tüm ödemelerinizin zamanında yapılmış olmasına özen göstermelisiniz, bu kredi notunuzun yükselmesi için şart olduğunu bilin. Aksi takdirde bankaların mimli listesinde yerinizi alır; istediğiniz kredilerin çıkmaması, kredi kartı başvurunuzun red edilmesi veya daha önce aldığınız kredi kartın iptaline kadarki süreci başlatmış olursunuz.

Findeks kredi notunu yükseltici tüm tedbirleri zamanında almalısınız. Bankanın size doldurmanız için verdiği tüm evrakları eksiksiz doldurarak dosyayı müşteri temsilcisine elden teslim etmeye özen gösterin. Genellikle internetten bankacılığı özelliğini kullanarak bankanın web sayfası üzerinden bazende telefon, yolunuzun üzerinde herhangi bir Banka ATM’si aracılığı ile veya tabletlere indirilen bankanın mobil uygulamalarından yapılan başvuruların red edilmemesi veya kısa zamanda sonuçlanması için mutlaka siz en yakın şubeden müşteri temsilcisi aracılığı ile kredi kartı başvurusunu yapın. Sms olarak telefonunuza onay veya red gelerek bilgi sahibi olabileceğiniz gibi müşteri temsilcisini arayarak bilgi alma imkanınız vardır. Daha önceleri bankalar kendisine kredi kartı talebinde bulunan müşterilerine gerekli işlemleri yapmaları ve kartı hazırlık amaçlı olarak verdiği 2 haftalık iş günü teslim süresini son zamanlarda daha da kısalttığı görünmektedir. Güvenlik araştırmaların yapıldıktan sonra banka veri tabanına işlenen müşteri bilgileri kart basım işlemine başvuruyu aldıktan sonra en geç 1 hafta iş günü içerisinde cevap vermektedir. Kredi kartı başvurusunu aktif alan bankaları sıralayacak olursak; Yapıkredi Bankası, Denizbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank, İşbankası ve Akbank olarak karşımıza talep edilenlerde ilk sıralarda çıkmaktadır.

YORUM YAZ