Kredi Kartı Aidatı

Kredi kartı aidatları; bankaların masraflarını karşılamak ve hatta kar etmek için kullandığı en çok tartışılan gelir kalemlerini oluşturmaktadır. “Kredi Kartı Aidatları” bazı bankalar tarafından alınmazken bir çok bankanın mutlaka müşterilerinden almasıyla tartışmalara ve hatta yargıya konu olması son yıllarda gündemden düşmemektedir. “Kredi Kartı Ödemelerinizi Aksatırsanız Ne Olur” başlıklı yazımızı ayrıca okuyabilir, konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sosyal medya hesabımızdan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatları; bankaların kar politikaları gereği belirli rakamlarla ifade edilerek yıllık müşterilerinden aldığı paranın adıdır. Bu aidatlarla müşterilerin kullandığı avantajlar karşılığında hizmet veren bankalar aidatları almakla oldukça ısrarcı davranmaktadır. Banka müşterileri tarafından en çok dert yanılan konuların başında gelen Kredi Kartı Aidatları, Ekim 2014 tarihinden önce Tüketici Hakem Heyetleri aracılığı ile bu aidatlar banka tarafından müşteriye geri iade ediliyordu. BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 2014 yılında alınan bir kararla Kredi Kartı Aidatları yasallaştırıldı. Fakat halen Kredi Kartı Aidatı ödemek istemeyen müşteriler için bir yol bulunmaktadır. Ayrıca; “Kredi Kartı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler” nelerdir başlıklı yazımızı ayrıca okuyabilir, konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sosyal medya hesabımızdan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bankalar kendi içlerinde değişlenlik gösteren para ve hizmet politikalarına sahiptir. Banka ile işlem yapmadan önce mutlaka bu politikaların sizi nasıl etkilediğini inceleyiniz.

Kredi Kart Aidatı almayan bankalar

Sınırlı sayıda banka müşterilerinden kredi kartı aidatı almamaktadır. Bunların arasında ise bazı kartlarından alıp bazı kartlarından almayan bankalar bulunmaktadır. Kredi Kartı Aidatı almayan bankalar; Ziraat Bankası, Finansbank, Hsbc ve İş Bankası olarak ortaya çıkıyor. Fakat bu bankaların belirli başlı kartlarından sadece aidat talep edilmiyor. İşte o kartlar:

 • Ziraat Bankası Bankkart Combo-Klasik yaklaşık 148.000 anlaşmalı iş yeri ile müşterilerinden kredi kartı aidatı almamaktadır.
 • Finansbank Fix Card yaklaşık 250.000 anlaşmalı iş yeri ile müşterilerinden kredi kartı aidatı almamaktadır.
 • HSBC Concept yaklaşık 200.000 anlaşmalı iş yeri ile müşterilerinden kredi kartı aidatı almamaktadır.
 • İş Bankası Maximum Aidatsız 319.558 anlaşmalı iş yeri ile müşterilerinden kredi kartı aidatı almamaktadır.

Ayrıca daha önce yazdığımız; “Türkiye’nin ilk dijital bankası Enpara.com kredi kartından aidat almıyor” başlıklı yazımızı ayrıca okuyabilir, konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sosyal medya hesabımızdan bizlere ulaştırabilirsiniz.

İade alma hakkınızın olduğunu unutmayın. Aldığınız ürün veya hizmeti iade edip herhangi bir cayma talep edilmeden işlemlerinizi sonuçlandırabilirsiniz

Kredi Kart Aidatı iptali nasıl yapılır?

Bankalar müşterilerine verdikleri kartlar için 12 aylık kullanım bedeli olarak 70 TL ile 180 TL arasında değişkenlik gösteren rakamları otomatik olarak tahsil eder. Bu tahsilatı iptal etmek ve geçmişe ait ödenilen aidatların iadesini istemek oldukça kolaydır. Öcelikle bankanın çağrı merkezi ile irtibata girebilir ve eğer sonuç alamazsanız size en yakın Tüketici Hakem Heyeti”ne detaylı bir dilekçe yazarak bu iadeleri talep edebelirsiniz. İşte iade alabilmek için izleyeceğiniz temel 3 yol:

 • Bankaya başvuru yaparak basit bir itiraz dilekçesi ile geri alma
 • Tüketici hakem heyetine hesap ekstranız ile başvuru yaparak geri iade alma
 • Son olarak ise e-Devlet üzerinden mail sistemi ile geri alınmasıdır.

E-Devlet girişiniz ile kamu üzerinde merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabilir ve işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz

Kredi Kart Aidatı iadesi e devlet

Binlerce müşterinin Kredi kartı aidatlarının iadesi ile ilgili izleyeceği yol bilinmemesinden dolayı; aidatı iade işlemlerini gözardı etmektedir. Halbuki E-Devlet girişi ile kısaca işlemlerini tamamlaması mümkün. Bu konuda izlemesi gereken yolları kısaca ifade edebiliriz: Öncelikle, www.turkiye.gov.tr adresinden daha önce tanımladığı kullanıcı adı ve şifresi ile e-devlet Kapısı uygulamasına girilir ve “E-Hizmetler” seçeneği tıklanır. “Bireysel Müşteri Hakem Heyeti – Başvuru Formu” tüm alanlarıyla beraber bilgiler girilerek bankadan alınan yanıtın ilgili başvuruya ek yapılır. Bankadan alınan yanıt ile beraber başvuru evraklarında eksik bir nokta tespit edildiğinde form üzerinde belirttiğiniz e-posta hesabınıza bilgilendirme iletisi gelir.

Bankaların belirlediği hizmet maliyetleri ve kar hesapları karşısında değişkenlik gösteren ürün veya hizmetlerini almadan önce mutlaka müşteri temsilcisinden bilgi alınız

Kredi Kart Aidatı ne kadar

Bankalar arasında değişkenlik gösteren kredi kartı aidat miktarları 70 Tl ile 180 TL arasında fark göstermektedir. Kredi Kartı aidatları otomatik olarak hesaptan tahsil edildiği için genellikle müşterilerin dikkatini çekmemektedir. Başlıca sık kullanılan kredi kartı aidatlarının ne kadar olduğuna dair sizin için bir liste hazırladık:

 • QNB Finansbank CardFinans yıllık kredi kartı aidatı 145 TL
 • Akbank Axess yıllık kredi kartı aidatı 135 TL
 • DenizBank Bonus yıllık kredi kartı aidatı 98 TL
 • Garanti BBVA Bonus Card yıllık kredi kartı aidatı 124 TL
 • YapıKredi Worldcard Kredi Kart yıllık kredi kartı aidatı 104 TL
 • Türkiye İş Bankası Maximum Kredi Kartı yıllık kredi kartı aidatı 66 TL
 • HalkBank Paraf Kredi Kartı yıllık kredi kartı aidatı 32 TL

Kredi Kart Aidatı iadesi

Kredi Kartı Aidatı İadesi’ni bankalar kolay kolay yapmamaktadır. Müşteriye sunulan caydırıcı konuşmalar ve evraklarda zorluklar ister istemez müşterilerin zaman kaybedeceğini düşündürdüğü için bu işleme başlayanlar sonunu getiremeden vazgeçmektedir. Fakat ısrarcı müşteriler zamanını bu işe feda edip kredi kartı aidat iadesini gerçekleştirebilmektedir. Bu işlemler için öncelikle bankanın çağrı merkezinden müşteri temsilcisi ile konuşmak ve şimdiye dek alınan aidatların listesini istemek gerekmektedir. Sonrasında “Tüketici Hakem Heyetleri” aracılığı ile bankanın sizden talep ettiği aidatları belirli kurallar ışığında tekrar iadesini almanız mümkündür.

Kredi Kart Aidatı yasal mı 2019

Kredi kartlarından alınan aidatlar 2014 yılının Ekim ayına kadar yasal değildi. Fakat yaşanan çeşitli sıkıntılar ışığında aidatlar bu tarihten itibaren yasal zemine oturtuldu ve belirli şartlar üzerinde alınmaya başlandı. Kredi Kartını belirlenmiş gün kadar yıl içerisinde kullanan müşteriler bu hizmeti ödemekle yükümlü olurken kredi kartını seyrek kullanan müşteriler ise kredi kartı aidatını almaya hak kazandı.

Kredi Kart Aidatı 2019

Kredi kart aidatları geçen süreler içerisinde bankaların yaptığı arttırımlarla değişkenlik göstermektedir. Masraflarını karşılamak ve kar elde etmek isteyen bankalar her yıl kredi kartı aidatlarında belirli oranlarda zam gerçekleştirmektedir. Bu kartların 2019 yılı içerisinde yukarıda yazılı liste haline getirdiler. 2020 yılı için öngörülen zamlar henüz işleme konmamış olsada 2019 yılında kredi kartı aidatlarının oranları üzerinden yüzde 10luk artış gerçekleşeceği öngörülmektedir. Ayrıca; “Taksitli Nakit Avans Çekme” ile ilgili yazımızı okuyabilir, konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sosyal medya hesabımızdan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Unutmayın ki hiç bir kar etmek üzere kurulmuş kurum, size bedava bir hizmet vermez. Fakat işlemleriniz üzerinden değerinde para kazanıp kazanmadığını siz kontrol edebilirsiniz

Kredi Kart Aidatı nasıl geri alınır

Kredi Kartı aidatını geri almanın standart iki yöntemi vardır. Birincisi ve en temeli olan banka ile direk irtibat kurup aidatların iade edilmesini talep etmektir. Bu iadeyi gerçekleştirmeyen bankadan alınan evraklar ışığında E-Devlet uygulaması üzerinden sonraki aşamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kart Aidatı olmayan bankalar

Kredi kartı aidatı olmayan bankalar elbette mevcuttur. Kredi kartı aidatını yüksek alan bir banka yine kendisine ait başka bir karttan aidat istemeyebilir. Bunun sebebi taksitli alışverişlerde bankanın sizler için sunduğu faizsiz taksit oranlarının değeridir. Yani kredi kartı aidatı veriyorsanız bu kart ile yüksek miktarda alışverişlerinizde faiz ödemeden taksit seçeneği yaptırabilirken, kredi kartı aidatı ödemediğiniz kartlarınızda ise bu taksitlerden yararlanamazsınız. Şimdi sizlere kredi kartı aidatı almayan kartların listesini belirtelim:

 1. Yapı Kredi Bankası- World Eko Kart
 2. Enpara.com- Kredi Kartı
 3. İş Bankası- Maksimum Kart
 4. Akbank- Axess Free
 5. TEB- Sade Kart
 6. Garanti Bankası- Bonus Flexi
 7. Maximum Aidatsız Kart
 8. Fix Kart

YORUM YAZ