Kredi Kart Taksit Süreleri Uzatıldı! Tüketicinin Yüzü Güldü

Tüketicilerin kart limitini aşmadan yaptıkları alışverişlerdeki taksit oranları, alım gücünün artışını sağlayan en önemli faktör olmayı koruyor. Ekonomideki sıkıntılar göz önünde bulundurularak çeşitli konularda çıkartılan yasalardan biri Kredi Kartı Kullanıcıları içinde geçerli oldu. Tüketicilerin alım gücünü arttırarak ekonomiye canlılık getirilmesi hedeflenen yürürlülükle bazı sektörlerde yapılacak alışverişlerin taksit süreleri uzatıldı. Bankacılık işlemlerini yürüten ve yaygın olarak BDDK diye adlandırılan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yaptığı açıklama ile tüketicilerin ve ilgili sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü. BDDK’nın aldığı kararla; seyahat acenteleri, konaklama ve hava yolları firmalarından yapılacak alışverişlerin maksimum taksit tutarı 6 ay ile sınırlıydı. Ödemeyi yapan tüketicilerin bu işlemleri sınırlandırmaması ve tüketime ödeme güçlüğü çekmeden devam edebilmeleri adına 9 aya çıkardığını duyurdu. Değişikliğe ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Bilindiği üzre yaygın olarak en çok alışverişlerin yapıldığı sektörlerden olan elektronik eşya satışlarında kredi kartı ile yapılan ödemelerde bankalar 3 aya kadar taksit imkanı sağlarken, dizüstü ve masa üstü bilgisayar satışları, kulüp ile derneklerde gerçekleştirilen maddi işlemlerde, yük sevkiyatı giderlerinde, hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışı harcamaları 6 ay olarak ilan edildi.

Kredi Kartları sektörlere göre değişen taksit oranları ile tüketicilerine hizmet vermeye devam ediyor

Kredi Kartlarında 9 ay taksit imkanı sağlanan tüm sektörler ise şöyle; hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklamayla ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımları yapılan sektörler için geçerli olacaktır. Turizm sektörü bu yıl tahminlerin üzerinde ziyaretçi çekmesi ile bir çok hakların zenginleşeceği tahmini üzerinde duruluyor. Kredi kartının yaygın kullanımı tüketicilerin ödeme aracı olarak kullandığı ilk araç olarak yerini alırken kredi kartı kullanımlarında dikkat edilmesi gereken hassas noktaları ise bankalar düzenli olarak hatırlatıyor. Kredi kartlarında uzatılan taksit süreleri, tüketicileri bilinçsiz kullanımlara itme riski; ileride doğacak bireysel ekonomik krizlerin habercisi anlamına gelebilir. Bu yüzden uzatılan taksit süreleri daha fazla alımların yapılması istendiğini tüketicilerin unutmamaları gerekmektedir.

Hemen hemen her bankanın kredi kartı hizmeti kendi kampanyalarına göre tüketicilere hizmet vermeye devam ediyor

Gıda, alışveriş ve seyahat ile alakalı vatandaşın sıklıkla kullandığı sektörlerdeki canlılığı korumak adına kredi kartlarına tanınan avantajları bilinçli kullanımlarla doğru idare edilmesi önem arzeden bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim; gelirin üzerinde yapılan kredi kartı alışverişlerinde takılan bir ödeme banka ile tüketici arasında krize sebep olabilir ve kredi kartı sahibinin banka tarafından kredi sicil durumunu bozulma ihtimali ortaya çıkar. Kredi sicil durumunu belirleyen önemli etkenlerden biri olan kredi kartı ödemelerinde düzenin bozulması, bankanın müşteriye bakış açısını değiştirmesine ve hatta kredi taleplerinde red kararın çıkmasına kadar ilerleyen bir süreci doğurabilir. Kredi almak için başvurulan banka ilk olarak müşterinin kredi sicil durumuna bakması kredi almasını zorlaştıran önemli bir unsur. Eğer banka ödemelerinde herhangi bir sıkıntı yaşamadan alışverişlerinizi devam ettiriyorsanız bu uyarı elbette sizler için geçerli olmayacaktır.

YORUM YAZ