İşkur Kısa Çalışma Ödeneği

İşkur tarafından verilen “Kısa Çalışma Ödeneği” Türkiye ekonomisinin geçirdiği zorlu süreçlerde işçilerin imdadına yetişti diyebiliriz. Yaşanan krizler sebebi ile işçilerin işlerindeki haftalık çalışma zamanları baz alınarak bu sürelere tekabul eden ücretlerin en azı üçte biri oranlarında olmak şartı ile verilen devlet desteğidir.

İşkur yetkilileri, kendilerinden destek isteyen işsiz vatandaşlara birebir bilgi vererek istihdamı daha kaliteli çözümler üreterek arttırmayı hedefliyor

Salgın başlaması ile beraber bankalarda dövizleri şişiren hareketlerin gelmesi içeride ekonomik kalkınma çalışmalarına kısa süreli zarar verdi. Bu konu ile ilgili ilgili konu başlığını https://www.kredisende.com/3-banka-islem-yasagi/ linkinden takip edebilirsiniz.

İşçi; işyerinden normalın dışında daha az mesai ile çalıştırılması veya zamanı belli olmadan çalışmaların en az dört hafta veya daha fazla durdurulması hallerinde devlet tarafından sigortalı çalışanlara verilmeye devam eden bu ödenek ile ilgili en çok sorulan soruları araştırdık. Kısa çalışma ödeneği ile ilgili en çok sorulan sorulardan başlıcaları şunlardır:

  • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği nedir?
  • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği ne kadar?
  • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği başvuru?
  • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği hesaplama, sorgulama?
  • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman?
  • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği başvuru?
  • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitecek?
  • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği yatmayanlar?
  • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği kaç ay verilir?

İşkur’a başvuru yaparak destek almak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturuyor

ÖDENEK NEDİR?

İşçi; işyerinden normalın dışında daha az mesai ile çalıştırılması veya zamanı belli olmadan çalışmaların en az dört hafta veya daha fazla durdurulması hallerinde devlet tarafından sigortalı çalışanlara verilmeye devam eden bir destektir.

ÖDENEK NE KADAR?

İşkur tarafından finanse edilen “Günlük kısa çalışma ödeneği”; sigortalı işçinin mevcut çalıştığı işyerinde, son oniki ayı kapsayan sigorta primleri baz alınarak hesaplanan yevmiye brüt tutarının % 60’ını oluşturur. Yapılan bu muhasebe ile kısa çalışma ödeneği tutarı, asgari tutarın brüt yansımasının % 150 oranını aşamaz.

Kısa çalışma ödeneği, işletmede ortaya konan bir haftalık iş üretme zamanını oluşturacak biçimde, çalışılmayan zamanlar için, işçi tarafından belirtilen hesabın iban adresine ve aylık olarak her ayın 5. iş gününde yatırılır. Ödenek, PTT Bank vasıtasıyla gerçekleştirilir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu tarihi öne alma veya ileriye atma konusunda sorumludur.

İşkur standından bir görüntü

ÖDENEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşkur’un kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak isteyenler; kurum olarak resmi bir başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuruyu işyerinde yetkili tarafından gerçekleştirilir. İşkur, bu başvuruları sıraya alarak “İş Müfettişleri” tarafından yapılan incelemeler neticesinde olumlu veya olumsuz olarak değerlendirir.

ÖDENEK HESAPLAMA, SORGULAMA

İşkur’a yapılacak başvuru sonrasında ödemelerin onaylanmasını e devlet hesabınız üzerinden takip edebilirsiniz. Tanımladığınız banka hesap bilgilerinden hesaplarınızı kontrol etmeye devam edin. Hesap hareketlerinizde para girişlerini gördüğünüzde ödenekten yararlanmaya hak kazandınız demektir.

İşkur yetkilileri titiz çalışmaları sonrasında işsiz kalan vatandaşlara, belirlenen şartlarda destek vermeye devam ediyor

İŞKUR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN?

İşkur’a halan devam eden başvurularda; “Kısa çalışma ödeneği” başvurusunda bulunmadıysanız mutlaka en kısa zamanda işlemlerinizi tamamlayarak işverininiz tarafından işlemlerin bitirilmesini teşvik etmenizde fayda vardır. Belirli süreye kadar devlet desteğinin devam edeceğini ve bir süre sonra bu desteklerin biteceği tartışılmaz bir gerçektir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUSU

Başvuruların kısa zaman sonra dolacağı yetkili mercilerce açıklanmazken, Covid-19 salgının etkisinin kırılması ve Türkiye’de başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde normalleşmenin başlaması, başvurularda sona yaklaştığının sinyalini vermektedir. Eğer hala kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmadıysanız daha fazla geç kalmadan bu destekten yararlanabilirsiniz.

İşkur, her yıl onbinlerce işsize, şirketlerde iş ayarlayarak büyük bir istihdam sorununa derman olmakta

ÖDENEK NE ZAMAN BİTECEK?

İşkur tarafından organize edilen bu devlet desteği artık sonlarına yaklaştığını açıkça söyleyebiliriz. Normalleşme adımlarıyla iş verenlerin işyerlerini açması ve işçilerinin tekrar iş başı yapmasıyla artık alınan maaşlar işletmelerin sorumluluğunda olacaktır. En geç 1 ay içerisinde “Kısa Çalışma Ödeneği” nihayete erecek ve eski sisteme dönülecektir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YATMAYANLAR

Cumhurbaşkanlığınca açıklanan ödenek desteği ilgili bakanlık vasıtası ile projelendirilip hayata geçirilerek milyonlarca işçiye aylık olarak “Kısa çalışma ödeneği” yatırıldı. Fakat hala bu ödenekten yararlanamayan kesimlerin olduğu sıklıkla belirtilmektedir. Sistemde yaşanılan yoğunluk ve kaynak arayışları gibi etkenler dikkate alındığında, en geç bir ay içerisinde hesabına ödeme alamayanların hakları iade edilecektir. Kazanılmış hak olarak değerlendirilen bu durumda iptal olma gibi durum olması beklenmemektedir.

ÖDENEK KAÇ AY VERİLİR?

Yetkili ağızlardan bu konu ile ilgili net açıklama gelmezken salgının boyutu ile alakalı bir süreç yaşanmaktadır. Bu sürecin etkilerinde planlamalar dahilinde normalleşmeye başlayan ülke ekonomisi ve sosyal hayat ile beraber ödenekler kesilmeye başlayacaktır.

YORUM YAZ