İmar Barışı Ödemelerinde Taksit İmkanı Var Mı?

Kaçak yapıların önüne geçilmesi ve ekonomiye bir nebze olsun can suyu sağlaması amacıyla geliştirilen İmar Barışı 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılmıştı. İmar barışı yaptırmayan tüm kullanıcıların bu tarihe kadar yapı kayıt belgesi bedelinin ilgili birimlere ödenerek geç kalmaması gerekmektedir.

“İmar Barışı” yasasının bir daha uzatılması söz konusu edilmezse ödemeyi yapmayan kaçak yapı sahipleri hakkında işlem başlatılacağı ve sıkıntılı olan yapılarının gecikilmeden yıkılacağı konuşulurken vatandaşların konu hakkındaki meraklar devam ediyor. İmar Barışı’nda taksitlendirme isteyenlerin çoğunluklu olduğu gözlenirken bu konuda atılacak somut adımın ne olacağı tartışma konusu.

İmar Barışı süresinden faydalanan ruhsat sahipleri böylelikle aykırı yapıları için kayıt belgesini alırken abonelik verilmeyen katlar için su, elektrik veya doğalgaz gibi imkanlardan da faydalanabiliyorlar. En önemlisi kayıt Belgesi alınan yapılar için para ve yapı yıkım cezalarının üstü çizilerek yapı sahipleri ile tamamen barış sağlanması hedefleniyor. E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapılan “İmar Barışı” sistemi için son başvuruların 31 Ekim 2018 tarihi olarak açıklanmasının ardından bu tarihe yetişemeyen kullanıcılar için ek süre tayin edilip 2 ay ötelenerek 31 Aralık 2018 tarihi olarak güncellenmesi sağlanmıştı. Konutlar üzerinde yüzde 3, ticari kullanımlı yapılarda yüzde 5 ve karma kullanımlı yapılarda ise belirli özellikler dikkate alınarak katsayı rakamlarının çarpılmasıyla hesaplanmakta. Böylelikle Yapı Bedeli şöyle izah edebiliriz:

  • Tarımsal Amaçlı Basit Binalar İçin: 200 TL/m2 •1-2 Katlı binalar ve basit sanayi yapıları için : 600 TL/m2
  • 3-7 Katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için : 1000 TL/m2 •8 ve daha yüksek katlı binalar için : 1600 TL/m2
  • Lüks Binalar, Villa, Alışveriş Kompleksi, Hastane, Otel vb Yapılar: 2000 TL/m2
  • Güneş Enerji Santralleri(GES): 100.000 TL/MW Kullanıcılardan gelen taksit istemine yetkililer olumsuz yönde bakarken, süre sonunun uzatılması ve daralan son gün ile beraber taksit isteminin imkansızlığına işaret edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapmak zorunda kalan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, “Ödemeler mutlak suret ile peşin yapılması gerekmektedir. Daralan zamanda taksitlendirme gibi bir ihtimal söz konusu değildir” dedi. Taksit sisteminin olmadığı belirtilen “İmar Barışı” sistemi için ödeme yapamayan yapı sahipleri bankalara müracat etmeye devam ediyor. Çeşitli bankaların kendi ekonomi programlarına göre hazırladığı faiz oranlarından yararlanmak isteyen tüketiciler bankaların müşteri hizmetleri bölümlerini telefon ile arayarak bilgi alıyor. Bankalardan kredi almak isteyen Kaçak Yapı Sahipleri genellikle bankaların mobil uygulamalarındaki faiz oranlarını takip ettiği bildirildi.

YORUM YAZ