İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Neye Dikkat Ediyor?

İhtiyaçlarımızı karşılamak için şüphesiz hemen hemen her tüketici bankalara müracat etmekte gecikmiyor. Peki ya bankalar her gelen tüketicinin ihtiyaçlarına cevap veriyor mu? Bankalar kredi isteyen müşterilerinde risk analizini nasıl yapıyor? İşte ihtiyaç kredilerinde merak edilenler bu makalede okuyucularımız için derlemeye çalıştık: Evlenmek isteyen, bedelli askerlik yapmak isteyen, tatile gitmek isteyen, evini yenilemek isteyen veya daha başkaca tüketicilerin gündelik hayatlarındaki neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayacak “İhtiyaç Kredisi” temini sağlayan kredi kuruluşların çalışmaları gösteriyorki kredi almak istiyorsanız risk analiz raporunuz minimum düzeyde olmalı. Riskli sınırlarında seyreden bir müşteri bankaların kırmızı çizgisini ihlal etmiş anlamını taşıyor. Peki ya “İhtiyaç Kredisi” için riskli olmama durumu nasıl sağlanır?

Buyrun okuyun;

RİSKLİ MÜŞTERİ İSENİZ “BANKA KREDİSİ” KULLANMAKTA ZORLANIRSINIZ
Kredi kartını düzenli ve belirtilen limitte kullanan, gününde ödemesini yapan ve gösterdiği aylık kazancını her seferinde yükselten tüm müşteriler bankaların risksiz gördüğü klasmana girmektedir. Sizde “İhtiyaç Kredisi”, “Konut Kredisi”, “Otomobil Kredisi” gibi krediler düşünüyorsanız veya ara ara gereksinimler duyacağınıza inanıyorsanız banka ile ödemelerinizi disiplin içinde sürdürmeniz gerekmektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren özel veya kamu kurum bankaların hemen hepsinden rahatlıkla “İhtiyaç Kredisi” başvurunuz red edilmeden onaylanacak ve hatta ara ara bankaların kredi verme teklifleri ile bile karşılaşabileceksiniz.

İHTİYAÇ KREDİLERİNİN MASRAFLARI NASILDIR?
Bankaların masraflarına göre değişiklik gösteren oranlarla ilişkili bir hesaplama yöntemi vardır. Talep ettiğiniz “İhtiyaç Kredisi”nin tutarı ile ödeyeceğiniz vadelerin oransal yansıması ile bankaların kredi masrafları şekillenir. Birkaç banka üzerinden güncel olarak örnekler verecek olursak; İng Bankası İhtiyaç Kredilerinde, 10 Bin Türk Lirası Kredisi için yüzde 2,59 oran kullanarak tahsis ücretini ise 50 Türk Lirası üzerinden belirliyor ve sonuç olarak bankadan 10.000 TL. isteyen bir müşteriye 24 ay vade ile ortalama aylık ödemesi 597,36 Türk Lirası ile totalde 14.386,64 Türk Lirası kredi sağlamaktadır. Bu durum İş Bankası İhtiyaç Kredisi için ise yüzde 2,60 oranında faiz kullandırılıp tahsis ücreti olarak 50 TL. alındıktan sonra aynı total için 24 ay vade farkı ile aylık ödemesi 598,13 Tl ile ödemeli 14.405,12 TL’lik bir kredi sağlaması yapılmaktadır.

İHTİYAÇ KREDİLERİNDE KEFİL DURUMU NASIL AYARLANIYOR
Bankalar müşterilerin kredi kullanımında kendi aralarında oluşturduğu rekabetten dolayı eski dönemlerde sıklıkla karşılaşılan kefil durumunu minimuma indirdi denilebilinir. İhtiyaç Kredisi kullanmak isteyen müşterilerde baktıkları ilk etap olan “Riskli veya az riskli” seviyesi kredi talep eden müşterinin krediyi kullanmada yaşayacağı kolaylıklar ve zorluklara işaret eden en önemli faktör olarak gösterebiliriz. Bankalar için müşterilerinin kredi kullanması en büyük kazançlar kaleminin başında geldiğini söylersek abartmış olmayız. Bu vesile ile elbette her önüne gelen müşteri kredi kullanamaz ama artık bankalarda kazançlarını düşürmemek adına kredi kullandırmada oldukça kolaylıklar sağlamaktadır.

BANKALARDA SİCİL TEMİZLİĞİ NASIL PERİYOTLARDA SAĞLANMALIDIR
İhtiyaç Kredisi” veya başkaca kredi kullanmak için bankalarla aranızın iyi olması yani sicilinizin temiz olması gerekmektedir. Bunun içinde belli aşamalardan geçmelisiniz. Sizler için bu aşamayı derledik. Buyrun aşamalarınızı kendiniz değerlendirin. Bakalım bankanızla aranız nasıl? Öncelikle en az 5 yıllık banka müşterisi olmalısınız. Mevcut hesabınızda para akışlarını düzenli ve sürekli gelişken tutmaya özen göstermelisiniz. Banka hesabınızda nakit para bulundurmayı gözden kaçırmamalısınız. Bireysel kredi kartı veya kartları bulundurup düzenli ödeyerek kullanmalısınız. Daha önce kullandığınız kredi hesaplarınızdaki ödeme performanslarınızı iyi kontrol etmelisiniz. Başka banka müşterilerine kefil olmuş iseniz kefil olduğunuz kişinin banka ile sorun yaşamaması konusunda siz de sorumluluk sahibi olduğunuzu bilmenizi isteriz. Otomatik ödeme talimatı vererek faturalarınızı vadesiz hesaplarınızdan veya kredi kartlarınızdan ödetmeyi ihmal etmeyiniz. Bankadaki mevduat sürelerinizdeki disiplini bozmamalısınız.

YORUM YAZ

2 YORUM VAR

 • Erken kapatılan kredilerin avantajları nelerdir? – Acil Kredi Bilgilendirme Hizmetleri Kredi Sende
  1 yıl önce

  […] “Kredisini erken kapatan kullanıcılar”a keser. Konut Kredisinde durum böyleyken; İhtiyaç Kredisi ve Taşıt Kredisi alımlarında bu durumun tersi yaşanmaktadır. Bankalar, kredi kullanan […]

  Cevapla
 • Devam eden krediniz varken yeni krediyi banka verir mi? – Acil Kredi Bilgilendirme Hizmetleri Kredi Sende
  1 yıl önce

  […] iyi derecede olmasıdır. Bu şartları yerine getiren birçok müşteri aynı anda birçok kredi başvurusunda […]

  Cevapla