İhtiyaç Kredileri’nin vadesi 60 ay olunca talep arttı

Tüketicilerin dar boğazdan geçen ekonomi karşısında gün gün alım güçlerinin azalmasıyla baş gösteren ihtiyaç kredilerindeki talep gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Değerlendirme: Deniz İşisağ

Artan “Tüketici İhtiyaç Kredileri” karşısında ödemelerin sıkıntıya düşmesiyle hükümet eliyle kredi vadelerinde yeni yaptırımlara gidildi. Öncelikle Kamu Bankaları “60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi” faaliyetlerine başlattı, talebin olmasından sonra özel bankalarda kendi içerisinde düzenledikleri faiz oranlarıyla bu akıma kapılarak ihtiyaç duyan tüketicilerin yardımına yetişti. “Kredi Notu Öğrenmek” isteyen tüketiciler, bankalardan aldıkları onay ile “60 Aya İhtiyaç Kredisi”ne başvurularını hızlandırdılar. Kredi Hesaplamalarını yapan müşteriler kendilerine en az oranda faiz alan bankaları öncelikli tutarak başvurularını arttırdı.

“Kredi Faiz Oranları 2018” aramalarını yaparak kolaylıkla internet üzerinden bankaların faiz oranlarını inceleyip 2019 yılı için “Kredi Faiz Oranlarını Karşılaştırmaktadırlar” Devam eden ihtiyaç kredilerini daha bitirmeden bir yenisi için başvuran tüketiciler genellikle bankadan red cevabı alırken “Kredi Notu” yüksek olan müşteriler ise ikinci hatta üçüncü kredilerini rahatlıkla kullanmaktadırlar. Yapılan araştırmalarda çoğunlukla iki veya daha fazla kredisini kapatmak ve tek bir kalemde borçlarını ödemek adına kredilerin çekildiği gözlenmektedir. Araştırmalar arasına takılan bir başka konu ise; “Bankalardan uzun vadeli ve düşük faizli çekilen kredilerin yine yüksek faiz veren “Vadeli Hesaplar”a yatırılarak kazanç elde etmesine rast gelinmiştir. İhtiyaç Kredilerinde Hesaplama Yapmak Gerek “Konut Kredisi” gerek “Araç Kredisi” gereksede “İhtiyaç Kredisi” için bir çok kredi çeşitlerinde vade farklarına göre değişkenlik gösteren faiz sistemi tüketicilerin dikkatinden kaçırdığı önemli bir noktayı oluşturmaktadır. İhtiyacı olan tüketici tamamen mağdurluktan doğan ortamda önemsemediği ufak detaylar toplamda kendisine büyük bir zarar olarak yansıyabilmekte. Kredi vadelerini belirleyen “Bankalar” değil, “Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu” olduğu unutulmamalıdır. Ortaya konulan şartların sonucunda krediyi kullandırma veya kullandırmama kararı tamamen bankaya bırakılmıştır. Şimdi gündemde olan ve giderek yaygınlaşmaya başlayan “60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi” uygulaması kararı tüm bankalara verilirken bankalar ise bunu kullanacak tüketicilerin “Güvenirlik ve Gelir Durumu”nu yakından takip etmektedir. Bankaların web sayfalarında detaylı olarak kredilerin faiz ve vadelerine göre değişen tutarların masrafları dahil bir çok ayrıntılı bilgi verilmektedir. Bunun yanı sıra Google.com ‘da yapılan aramalarda bir çok kredi hesaplaması yapan güvenilir web sayfaları karşınıza çıkmaktadır. Kredi Sende.com editörleri olarak bizim tavsiyemiz ise banka şubelerine giderek birebir şartları ve masrafları öğrenerek kredi kullanımını tercih etmeniz yönünde olacaktır. Ziraat Bankası 60 Ay Vadeli Kredi Yazının başında belirttiğimiz “60 Aylık Vadeli Kredi” uygulamaları öncelikle kamu bankaları tarafından başlatıldığı bilgisini öncelikle Ziraat Bankası tarafından uygulanmaya başlatıldı. Banka’nın kredilerini yapılandırmak isteyen tüketicilere sağladığı ve tüm kredilerini 60 aylık vade ile tek bir kredi altında birleştirdiği bu uygulama binlerce kredi borcu olan tüketicilere can yeleği olduğu tartışılmaz bir gerçek. Fakat unutulmaması gerek diğer bir unsur ise borç borçla asla kapatılamaz. Sadece tüketicilere kısa vadeli fakat zararlı nefes almasını sağlar. Size Ziraat Bankası’nın kullandırdığı “60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi” genel bir örnek vermek istiyoruz. Faiz oranlarını yüzde 1,75 olduğunu açıklayan Ziraat Bankası’ndan kullanacağınız;

  • 10.000 Lira ihtiyaç kredisi için aylık ödemeniz 294,69 TL olacaktır. Böylelikle banka sizden toplamda 7,681,40 TL kazanarak toplamda 17,681.40 TL tahsil edecektir.
  • 20.000 Lira ihtiyaç kredisi için ödeme 589,37 TL olacaktır. Böylelikle banka sizden toplamda 15,362.20 TL kazanarak toplamda 35,362.20 TL tahsil edecektir.
  • 30.000 TL ihtiyaç kredisi için ödeme 884,06 TL olacaktır. Böylelikle banka sizden toplamda 23,043.06 TL kazanarak toplamda 53,043,60 TL tahsil edecektir.
  • 40.000 Lira ihtiyaç tüketici kredisi için Ziraat Hesaplaması aylık ödeme 1.178,75 TL olacaktır. Böylelikle banka sizden toplamda 30,725.00 TL kazanarak toplamda 70,725.00 TL tahsil edecektir.
  • 100.000 TL ihtiyaç kredisi için ise aylık taksit tutarı 2.946,87 TL olacaktır. Böylelikle banka sizden toplamda 76,812.20 TL kazanarak toplamda 176,812.20 TL tahsil edecektir.

Bu kapsamda birikmiş olan kredilerinizi bu faiz oranı ile bir araya toplayarak 60 ay vadede ödeme imkanınız olabilir. Aşağı yukarı bir çok bankanın “60 Ay Vadeli Kredi Yapılandırma” kredisinin faiz oranları benzerlik göstersede bu krediyi kullanmadan önce mutlaka bu kredinin sizin için önemli mi olup olmadığının muhasebesini yapın. Her ne kadar kısa vadede size nefes aldıracak olsada aradaki faiz oranlarından elde edeceğiniz yüksek zarar size yeni bir masraf kapısı açacağını unutmayın. Krediyi kullanmaya kararlı iseniz mutlaka tüm bankaların faiz oranlarını araştırarak size en az masraf doğuracak olan bankayı seçmenizi tavsiye ederiz. Kredi ödemelerinizde önemli yer tutan seçenekler vardır. Bu seçenekleri bilinçli olarak araştırıp sizlere en faydalı olacak türleri seçmenizin önemli faktörleri bulunmaktadır. Bunlardan belli başlı olanları aşağıda sıralıyoruz: Aylık eşit taksitli, Artan taksitli Azalan taksitli 3 ay ödemesiz dönemli aylık eşit taksitli, 3 ayda bir eşit taksitli, Son taksit balon ödemeli, Değişken taksitli olarak geri ödeyebilirsiniz.

YORUM YAZ