İban Numarası Nedir? İban Kaç Hanelidir?

Iban numarası nedir ve iban kaç hanelidir? soruları rutin gündelik hayatımızda ve finans dünyasında sıklıkla para transferleri işlemleri sırasında kullanılan bir kelimedir.

IBAN, içeriği hakkında merak edenler hakkında hazırladığımız bu yazı sizlere fazlasıyla bilgi verecektir. Banka ve finans sektöründe ilk olarak 2010 yılında temeli atılan ve yaygın olarak Türkiye’de de kullanılan IBAN Numarası, Avrupa Birliği ülkelerinde doğmuş ve anlamlı rakamlardan oluşan bir hesap numarasıdır. Her banka müşterisine otomatik sistem tarafından tanımlanan IBAN Numarası nedir, ne değildir gelin hep beraber inceleyelim.

Değerlendirme: Deniz İşisağ

Öncelikle yabancı kelimelerin kısaltılmış hali olduğu her haliyle belli olan IBAN, “International Bank Account Number” cümlesinin başharfleri olarak karşımıza çıkar. Bu Iban numarası uluslararası geçerliliğe sahip olduğundan Türkçe karşılığı ise “Uluslararası Banka Hesap Numarası” olarak çevrilmektedir.

Para transferlerinde yaygın olarak kullanılan İban Numarası, kullanıcıların hata yapmadan nakit alışverişlerini gerçekleştirmeye yaramaktadır.

İban Numarası Nedir?
Tüm banka kullanıcılarının hesaplarına tanımlanmış ve uluslararası geçerliliği bulunan bir rakamlar dizilimi olan iban, ülkelere göre rakamların uzunluğu değişkenlik göstersede sistemin verdiği izinle iban numarası en fazla 34 rakamdan meydana gelmektedir. Bankalar arasında, müşterilerin yaptığı işlemlerden olan para gönderme eylemindeki hataları en aza indirmeyi amaçlanarak ortaya çıkmış bir akıllı rakamlar dizilimidir.

Avrupa ülkelerinde gelişen bu sistem ülkemizin Avrupa uyum yasaları çerçevesinde değerlendirilip kanunlaşmasıyla temelleri atılmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2010 yılının ilk ayının ilk günü yayınladığı tebliğ ile İban Numarası kullanımını bankalara mecbur bırakmıştır.

 

Sıklıkla sorulan ve devamlı karıştırılan İban Numarasını siz değerli okuyucularımız için şekillendirdik. Bu rakamların diziliminin ne ifade ettiğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

İban Numarası kaç rakamdan oluşur?
Bir iban numarası yalnızca tek bir müşteri hesabına tanımlıdır. Kişiye özel olan bu rakamlar dizilimi ülkelere göre uzunlukları değişsede en fazla 34 rakamın yan yana gelmesi ile son bulur. Türkiye’de iban Numarası “TR” kodu ile başlar. Ardından gelen ilk iki rakam ise kontrol basamaklarını gösterir. Sonrasındaki 5 rakam ise hangi bankaya ait olduğunu işaret eder. Geri kalan rakamlar ise bankanın şubesini ve kullanıcının hesabını anlatır.
Genel itibari ile 26 basamaktan oluşur ve ilk 2 harf ülkeyi temsil ettiği için geri kalan değer rakamları ise 24 rakamla sonlanır.

İban Numarası Kimden Öğrenilir?
Eğer bir banka kullanıcısı iseniz ve iban numaranızı bilmiyorsanız telaş yapmayın. Çalıştığınız bankanın; çağrı merkezine bağlanarak müşteri temsilcinizden, banka şubesine giderek gişe memurundan veya bankanızın uygulamasından rahatlıkla iban Numaranızı öğrenebilirsiniz. Müşterilerin çalıştığı bankalarda bulunan hesaplarına tanımlı bir adet iban numarası bulunmaktadır. Fakat eğer müşterinin aynı veya başka bankalarda bir veya birden fazla hesabı varsa otomatik olarak her hesabın kendine has bir İban Numarası mevcuttur.

İban Numarası Nasıl Doğrulanır?
Çalıştığınız bankada para transferi işlemi yapacağınız sırada girdiğiniz iban Numarası otomatik olarak sistem tarafından doğrulanmaya alınır. Eğer karşı taraf için verilmiş iban Numarası yanlış veya numara yanlış girildiyse banka bunu tespit eder ve para gönderim işlemi gerçekleştirilemez. Bu hata parayı gönderen kişiye bildirilir ve işlemi düzeltmesini veya para transfer işlemini durdurmasını tavsiye eder.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

YORUM YAZ