Google Chrome kredi kartı sahtekarlarına karşı önlem aldı

İnternet ortamında kullanıcıların artmasıyla açığa çıkan güvenlik sorunu tüm tüketicileri tehdit etmeye devam ediyor. Teknolojinin önemli devleri ise müşterilerini korumak için sürekli yatırımlar yaparak projeler geliştiriyor.

İnternet devi Google.com ‘a ait olarak yaygın kullanılan internet tarayıcısı Chrome, mühendislerin kullanıcılar için geliştirdiği önlemler kredi kartı dolandırıcılarını üzecek olsada kart sahipleri duruma sevinçle baktı. Kredi Kart bilgileriyle havuz kuran ve bu bilgileri sistematik formüllerle paraya çevirerek kredi kartı kullanıcılarına milyarlarca para zarara sokan dolandırıcılara artık bir engelde Chrome tarafından geliştirildi. Chrome kullanıcıları son sürümü bilgisayarına veya tablet ile telefonlarına güncellemesiyle aktifleşecek uygulama, kredi kartı kullanıcılarından onaylanmadan ödeme sayfalarına yönlendirilen internet sayfaları hakkında görünür bir şekilde uyarı metni ile karşınıza çıkacak.

Peki Dolandırıcılar Nasıl Yapıyor?
Sitelere girişte istenilen üyelik işlemleri ile beraber giriş onayı için cep telefonu numarası istenmesi sıklıkla kullanılıyor. Bu bilgiler daha sonrasında internet sitesi tarafından hafızada toplanarak mobil ödeme veya kredi kartı ödemesi sitelerine yönlendirme yapılabiliyor. Bilinçsiz veya dalgın kullanıcılar bu sorunu görmeden ödeme işlemlerini tamamlıyor.

Chrome Kullanıcıların İmdadına Yetişti!
Başta Amerika olmak üzere Avrupa ve diğer büyük ülkelerde yaşanan dolandırıcılık konularına kısmen çözüm üretecek uyarı ekranını kullanıcıların karşısına çıkartmayı planlayarak yaşanılan sorunları minimuma indirmeyi hedefliyor. Ödeme sayfasına yönlendirilen kullanıcı son kez uyarılarak ödeme sayfasına gitmeden önceki işleme onay vermesi istenilecek. Google geliştirdiği bu güncelleme ile Chrome 71 internet tarayıcısının masaüstü ile beraberinde mobil versiyonlarında da geçerli olacağını ifade etti.

YORUM YAZ