Faturalı Hattınıza Krediyi Nasıl Çıkartabilirsiniz? 2018

Eğer bir faturalı hattınız var ve bankalarla aranız kötü ise işte sizde para arayan diğer tüketiciler kervanına katılmaya adaysınız demektir. Peki ya Faturalı Hat üzerine kredi nasıl çekiliyor? Faturalı Hat üzerine çekilen kredi yasal mı? Faturalı Hat üzerine aldığınız krediyi banka mı veriyor?

Tüm bu sorunun cevaplarını duymak için sabırlı olun ve kredisende.com‘un okuyucuları için hazırladığı bu makaleye bir göz atın deriz. Paraya sıkışan fakat bankalarda sicili bozuk olan tüketicilerin son yöntem olarak baş vurduğu bu konu şimdiden ticari bir pazara dönüşmüş durumda. Hatta paraya ihtiyacı olanlar tarafından sektör edinmiş üzerine para kazanılan bir mecra haline gelmiş.

İlk alka gelen soru ise yasal olup olmadığı! Bir faturalı hat sahibi iseniz ve 6 aydan uzunca fatura ödemelerini kesintisiz yapmışsanız işte sizde ilk adımı tamamladınız demektir. Telefon hattı operatörlerinin bayileri hat üzerinden sıfır telefon satışını taksitlerle yapabilmektedirler. Bu operatörlerin bankalar kadar sıkı olmasada işleyen güvenlik soruşturmaları mevcuttur. Fakat eğer düzenli operatör müşterisi iseniz ve fatura ödemelerinizde herhangi bir aksaklık yapmadıysanız siz de rahatlıkla faturanız üzerinden kredi kullanabilirsiniz.

Operatörün belirlediği şartlarda taksitle alınan son model telefonları ister aynı operatör bayine veya başka telefon işi yapan bayilere ikinci el olarak satışını yapabiliyorsunuz. Yani anlayacağınız para vermeden taksitle aldığınız cihazın toplam bedelinin altında fiyata tekrar bayiye nakit olarak satmanız durumunda elinize birden para geçmesi kuvvetle muhtemel. Her hangi bir yasal suç teşkil etmeyen sadece kullanıcıların kişisel tercihleri gereği ihtiyaç duyduğu halde mal alıp mal satma işleminin uygulanması olarak karşımıza çıkmaktadır. İşi ticarete çevirenlerin durumları ise hukuki açıdan herhangi bir yorum yapmamız etik olmayacağı için o konulara giremiyoruz.

Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone gibi köklü telefon operatörlerinin teknoloji harikası son model cihazları taksitlerle müşterilerine rahatlıkla sunması ise bu işi cazip kılan taraf olarak karşımıza çıkıyor. Ağırlıklı olarak Apple ve Samsung ürünlerinin son model cihazları için kullanılan bu yöntemlerle satışı kolay ve alıcısı hazır telefon modelleri bayiler tarafından 600 ila 1000 TL fiyat farkı ile tüketiciden ikinci el olarak alınıp normal piyasa fiyatına yeni müşterisine açılmamış cihazı sıfır olarak satış gerçekleştiriliyor. Bunun haricinde bir kredi uygulamasına gidilmesini direk dolandırıcılık faaliyeti olarak yorumluyoruz. Tüketicilerin bilinçlenmesi ve kredi adı altında yasal olmayan zeminlerde ve platformlarda paralarının dolandırıcılar tarafından çalınması konusunda uyarıyoruz.

YORUM YAZ