Faiz nedir? Faiz veren bankalar hangileri?

Geçmişten günümüze toplumlarda sıklıkla gözlemlenen alışverişlerde kendiliğinden ihtiyaçlar karşısında ortaya çıkan bir durum olan “Faiz” ekonomilerde ana akımı oluşturmayı başarmış bir olgudur.

Değerlendirme: Deniz İşisağ

Ekonomi literatüründe “Faiz” iki biçimde ortaya çıkmaktadır. İlk biçimi; “Borç anlaşmalarında satışlardan doğan gelirin oranı ile üretimin olması için sermayeye işlenen gelir olarak karşımıza çıkmaktadır”. Yatırımcı, bir işi yapmaya girişirken ihtiyaç duyduğu kalemleri temin etmek için ana sermayesinde yaşadığı açığı finans veya başkaca kurumlardan borç alarak yatırımlarına yönelir. Bu yönelme doğal olarak sonuçta yaşanacak kar oranında borcu veren yere alınan borca ilave olarak yatırım payı olarak kardan pay verme eğilimi yaşamasıyla ortaya çıkmaktadır. Faizi kendine doğrudan kar olarak belirleyen kurumlar bu işlerde gün geçtikçe kurumsallaşarak tüm sektörlerde faaliyetlerini yürütürler. Günümüz ekonomi yönetiminde faiz veren kurumsal yapıların başını bankalar ve finans şirketleri yürütmektedir. Bankalar gelirlerin büyük bir oranını faiz gelirlerinden karşılarlar. Faiz veren bankalar; bu kaynakları yine sermayesini vadeli hesaba yatıran müşterilerinden elde eder ve onlara paralarının vade oranlarına göre değişen yüzdelik dilimlerle pay verirler. Vadeli hesaba faiz getirisi olması açısından yatıran müşterilerden aldıkları kaynakları sermayeye ihtiyaç duyan müşterilerine faiz karşılığı kullandırarak bir döngü oluştururlar. Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyetlerde bulunan kamu ve özel bankaların hepsinde faiz uygulamaları mevcuttur. Sermayeye ihtiyaç duyan, ihtiyaçları karşısında mecburiyetten veya başkaca yatırımlar karşısında kaynak arayan tüm müşterilere önceden belirlenmiş yönetmeliklere uygun olarak faizli kredi kullandırılır. Kullanılan kredilerin bölümlenmiş ödeme planlarında öncelikle kullanılan kaynağın faiz oranları tahsil edilir. Böylelikle kredi kullandıran bankalar karını peşinen tahsil ederek kazançlarını arttırırlar. Bütün dini kaynakların yasak kılmasına rağmen “Faiz Dünya Gerçeğidir” söylemi dillerde pelesenk olması ve ihtiyaç sahibinin işin bu boyutunu düşünemeyecek psikolojik daralmalar yaşaması faizlerin kullanım oranlarının önüne geçmemektedir.

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKALAR
Akbank – Vadeli Mevduat %16 Fibabanka Kiraz Hesap %24 Alternatif Bank VOV Hesap %23,75 İNG BANK E Turuncu Hesap %23 Yapı Kredi Vade Dönüşüm %21,60 Hsbc mevduat %20,75 Halkbank E-Mevduat %20 Enpara.com Vadeli Mevduat Hesabı %20 Denizbank E-Mevduat %19,50 Garanti Bankası E-Vadeli Hesap %19,25 CEPTETEB Vadeli Hesap %19 Ziraat Bankası internet şube mevduat hesabı %18,50 Finansbank E-Vadeli Hesap %18 İş Bankası Şubesiz Vadeli Mevduat %18 Vakıfbank E-Vadeli Mevduat %17 Odeabank oksijen hesap %24 Şekerbank vadeeli mevduat %20 İCBC BANK İcbc mevduat %20 Bankaların kendi bünyesinde geliştirdiği faiz düzenlemelerinde en temel esas kar etme metodu olup, rakip bankalardan veya diğer finans kuruluşlarından müşterileri karşısında bir adım önde olmak yatar. Bankanın güvenirliği ve yatırılan paranın güvenliği konusunda tereddüt etmemek yatırımcı için birinci öncelik olarak yer alır. Faiz hesaplama en doğru şekilde bankanın ilgili birimlerinde müşteri temsilcileriyle doğrudan yapılacak ikili görüşme ile gerçekleşebilir. Faiz oranları hesaplanırken yapılacak masraflardan ve diğer tüm giderlere kadar yatırım yapılacak bankanın şartlarını iyi tahlil etmek ve buna göre adım yapmak yatırımcı için önemli bir detaydır. Sonuç olarak kazanılacak tutarın arada yapılacak masraflarla erimesinin önüne bu sayede geçilebilinir. Faiz oranları tüm bankalarda değişkenlik göstermektedir. Yukarıda belli başlı bankaların son açıkladıkları faiz oranlarını iyi incelemeli ve vade oranlarına göre değişiklik gösteren faiz getirileri ile beraber yatırım olarak belirlenen meblağnın boyutu esas alınmalıdır. Güncel faiz oranları yıllara göre değişkenlik gösterdiği gibi mevcut yılın içerisindeki aylara göre de değişkenlik gösterebilir. 2018 yılı faiz oranları ile 2019 yılı faiz oranlarını karşılaştırılarak aradaki farkı incelenmesi önemli bir husustur. Faiz hesaplama da kullanılan formüller bankaların kararlarına göre değişkenlik gösterir. Temel esas faiz hesaplama aracı olarak en tavsiye edilesi yöntem müşteri temsilcileri ile doğrudan görüşmek olacaktır. Bankaların çeşitli kampanyaları olduğunu dile getirmiştik. Bunlardan başlıcaları “Hoşgeldin Faizi”. Banka yeni müşterilere ulaşmak için bankasını değiştiren veya ilk defa banka ile çalışacak kesimi hedef almak için müşterilerine kar ettirecek kampanyalar geliştirir. Bunları “Hoşgeldin” gibi söylemlerde doğrudan dikkat çekme metodunu kullanır. Altına faiz veren bankalar, dolara faiz veren bankalar veya tanışma faizi veren bankalar gibi çeşitli söylemler izler. Müslüman coğrafyası içerisinde olmamız müşterileri bankalardan alışverişe mesafeli olmaya yeterli gelmese de yinede, faiz alan müşteriler internette “faiz ile ilgili ayet”, “faiz ile ilgili hadisler”, “faiz ile ilgili vaaz”, “faiz ile ilgili sohbet”, “faiz ile ilgili ayetler arapça” veya “faiz ile ilgili hikayetler” cümlelerini Google.com‘da aratarak işin kılıfına uydurulmuş gönüllerini rahatlatacak kaynaklar aramaya devam etmektedirler.

 • Faiz ile ilgili ayetler:
 • Bakara Suresi, 275. ayet: Faiz (riba) yiyenler, ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka (bir tarzda) kalkmazlar. Bu, onların: “Alım-satım da ancak faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alış-verişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de (faize) bir son verirse, artık geçmişi kendisine, işi de Allah’a aittir. Kim (faize) geri dönerse, artık onlar ateşin halkıdır, orada sürekli kalacaklardır.
 • Bakara Suresi, 276. ayet: Allah, faizi yok eder de, sadakaları artırır. Allah, günahkar kafirlerin hiçbirini sevmez.
 • Bakara Suresi, 278. ayet: Ey iman edenler, Allah’tan sakının ve eğer inanmışsanız, faizden artakalanı bırakın.
 • Bakara Suresi, 279. ayet: Şayet böyle yapmazsanız, Allah’a ve Resulüne karşı savaş açtığınızı bilin. Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz sizindir. (Böylece) Ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz.
 • Al-i İmran Suresi, 130. ayet: Ey iman edenler, faizi kat kat artırılmış olarak yemeyin. Ve Allah’tan sakının, umulur ki kurtulursunuz.
 • Nisa Suresi, 161. ayet: Ondan nehyedildikleri halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri nedeniyle (öyle yaptık.) Onlardan kafir olanlara pek acıklı bir azap hazırlamışızdır.
 • Rum Suresi, 39. ayet: İnsanların mallarından artsın diye, verdiğiniz faiz Allah Katında artmaz. Ama Allah’ın yüzünü (rızasını) isteyerek verdiğiniz zekat ise, işte (sevablarını ve gelirlerini) kat kat arttıranlar onlardır.

Kazançlarınıza haramın bulaşmadığı ticaretler dileriz.

YORUM YAZ

1 YORUM VAR

 • Kredi ve Döviz Kurları » Banka Faiz 2020
  6 ay önce

  […] faiz 2020 yılında yatırımcısına eskisi kadar kazandırmaması ve kredi çekeceklere ise zarar […]

  Cevapla