Erken kapatılan kredilerin avantajları nelerdir?

Aile ekonomilerinde önemli yer tutan banka kredileri hakkında merak edilenlerden biride “Vadesinden önce kredilerimi ödesem birşey olur mu?” sorusu yer alıyor. Tüketiciler tarafından az uygulanan bir uygulama olsada hep beraber “Erken kapatılan kredilerin avantajları ve dezavantajlarının neler” olduğunu inceleyelim.

Bankalardan kredi çekerken istediğiniz tutarı vadelendirerek alıyorsunuz. Banka da kendi para politikalarında tahsil edeceği ayların hesap planlarını hazırlayarak hareket ediyor. Ödeme planlarında gerçekleşen olağan üstü durumlarda “Vadesinden önce kredi ödemesi veya vadesi geçmiş kredi ödemeleri” banka tükeci üzerinde daha önce kabul ettiği taahütleri uygular. Vadesinden önce ödenen kredi tutarlarında ceza işlemini sadece bankaların “Konut Kredileri” için geçerli olduğu bilinmektedir. Konut kredisi çeken tüketici vadesinden önce borcunu veya borçlarını ödemeye kalktığında “Erken Kapama Cezası” ödemekle yükümlüdür.

Bu yaptırımı bankanın yapmasının sebebi ise; banka krediyi kullandırırken hesapladığı faiz gelirlerinde zarara uğraması olarak görünmektedir. Bankalardan kredi kullanırken yıllık gelir planını bozmaktan sizi sorumlu tutarak bu kar kaybının cezasını yine “Kredisini erken kapatan kullanıcılar”a keser. Konut Kredisinde durum böyleyken; İhtiyaç Kredisi ve Taşıt Kredisi alımlarında bu durumun tersi yaşanmaktadır. Bankalar, kredi kullanan müşterilerinde ödemelerini vadelere ayırırken erken ödeme yapıldığı takdirde daha öncesinde belirlemiş olduğu yüzdelik indirimlerle tüketicinin daha az ödeme ile kredisini kapatmasına olanak tanımaktadır. Kredi kullanımları arasında farklılıklar gözlemlenirken istenilen bu ceza bedelinin yasal olup olmadığını araştıran tüketiciler hep aynı sonuca ulaşmaktadır. “Kredisini erken kapatan tüketicilerin ödediği ‘Erken Kapatma Cezası’nın yasal dayanağı bulunmaktadır”.

Bu yasal dayanak Tüketicilerin Korunması Kanunu’nda yer alır ve 37 (otuzyedi). madde ile sabittir. Yasalara göre denir ki; “Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez.” Bankaların ödeme planlarında uğrayacağı zararı yasal olarak güvence altına alınarak önüne geçilmiş olduğundan Konut Kredisi kullanan bir tüketici yasaların kendisine tanıdığı durumların dışında ödemelerini yaparsa cezayı yer!

YORUM YAZ