Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kimler? Ne Bekliyorlar?

Emekli olup bir “Balıkçı Kasabasına Yerleşme” fikri günümüz dünyasında neredeyse tüm kentlerde yaşayıp çalışan insanların ortak hayali olmalıdır. Evet ortak hayal olmasına ortak fakat uygulayıcılar konusuna bakıldığında Türkiye’de uygulanan “Emeklilik” sistemi oldukça kötü olduğundan Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına bu hayali yaşamak neredeyse ütopya!

Değerlendirme: Deniz İşisağ

Çağının en dinamik ve enerjik zamanlarında çalışarak devletin öngördüğü sisteme prim yatırılması sadece Avrupa ülkelerinde değil neredeyse dünyanın tüm ülkelerinde vatandaşların ileriki yaşlarında kendilerini garantiye alması için uyguladıkları önemli bir sigorta niteliği taşımaktadır. Sağlık durumlarının elverişsizliği, geleceğe yatırım yapılması, kötü hayat koşulları karşısında güvence olması açısından sigorta pirimlerinden doğan hakların sistemdeki karşılığı olarak belirlenen gün ve şartları yerine getirdiğinizde devletler vatandaşlarını “Emekli” yapar ve maaş bağlayarak beraberinde gelen sağlık hizmetinden ücretsiz faydalandırır. Bu mevcut devletin vatandaşlarına sağladığı hizmetlerden sadece biridir. Bu “Emeklilik” hizmeti ile Avrupalılar yurtdışı tatillerini doyasıya yaparken Türkiye’de durum malesef aynı değildir. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik tabloda yaşanan ve özellikle gıda sektörüne derin darbe indiren enflasyon sorunu karşısında emeklilerin ay sonunu getirememesi tartışılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Mevcut emeklilerin geçim sorunu yaşamasının yanında “Emeklilikte Yaşa Takılanları”ın kazanılmış haklarının verilmemesi bile mevcut hükümet tarafından gündem konusu dahi edilmemektedir. Peki ya “Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ne yapmalı?” sorusu gündemi meşgul ediyor. “EYT” mağdurları birbirlerine ulaşabildiği tüm platformları en etkili şekilde kullanarak seslerini ortak bir şekilde duyurma mücadelesi veriyor. Süreki yaygın ve yerel medyalarda; “Müjde”, “Son Dakika” veya “Son Durum” gibi duyurlarla gündeme taşınsada işi bitirecek olan hükümet yetkililerinin bu konuyu gündemlerine almamalarından dolayı “EYT” mağdurlarının hakları verilmesi yine hükümetin belirlediği günlere denk gelecektir. Bugün Sizlerle kaleme alacağımız konu; insanların çalışma hayatları, hakları ve emeklilik süreçleri konularına kısaca değindikten sonra emekli olamayan binlerce vatandaşın yaşadığı mağduriyeti ve kazanılmış haklarının ellerinden alınması olacaktır.

KAZANILMIŞ HAKLAR İPTAL EDİLEMEZ!
Genel geçer bir kural olarak kabul edilen “Kazanılmış hakların iptal edilememesi” durumu malesef günümüz Türkiyesi’nde geçerliliği öksüz/yetim kalmış durumda. Devletin sistemine göre belirlenen kurala bağlı olarak 1999 yılı evvelinde Sigorta girişi bulunan ve yükümlü oldukları primleri eksiksiz ödeyerek emeklilik hakları için çalışma süresini dolduran her vatandaşın “Emekli” edilmesi gerekirken mevcut iktidar döneminde çıkarılan bir yasa ile kazanılmış haklar engellenmiştir. Karara itiraz eden mağdur “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” bir araya gelerek seslerini gür bir şekilde duyurmak istediler. Sonuç? Yine hüsran, yine vurdumduymazlık…

EYT MECLİS GÜNDEMİNDE
Sosyal Medya başta olmak üzere binlerce “EYT” yani “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” organize olarak seslerini yetkililere duyurabilmek açısından tüm platformları kullanan mağdurların sesini İyi Parti ve CHP milletvekilleri duydu. Konuyu meclis gündemine “Kanun Teklifi” olarak sunan İyi Parti, Akp ve Mhp’nin red oylarını alarak yeterli çoğunluğa ulaşamadığı için yasalaşamadan meclisten geri çekildi. Toplumların mağduriyetlerine toplumu temsil eden meclisin yetersiz kalması binlerce mağdur tarafından eleştiri konusu olmaya devam ediyor.

“EYT” NE İSTİYOR
Kısacası, haklarını! Evet, emeklilikleri için devletin şart koştuğu koşulları yerine getirenler yine devletin kararı ile bu haklarından mahrumiyet yaşamaya devam ediyor. Binlerce insanı doğrudan yüzbinlerce insanı ise dolaylı olarak ilgilendiren bu mesele daha çok fazla ülke gündemini meşgul edeceğe benziyor. Kazanılmış hakların savunuculuğunu yapmayanlar, zaman kendileri için aleyhine işlediğinde mağdur konumda bulunurken kendi haklarını savunacak kimse bulamayacaklardır.

En son açıklamayı yapan isim ise Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi.

“EYT” GÜNDEMİMİZDE YOK!
Ülke ekonomisinin önemli sorunlarının konuşulduğu gündem toplantısında konu EYT’den açıldığında; konu hakkında dernekleşmeye kadar gitmiş, talepleri mecliste kanun teklifi olarak oya sunulmuş, binlerce mağdur vatandaşı bağlayan bir konuda yapılan tek açıklama “Gündemimizde yok” demekle yetinmek ayıptır. Zaten yapılan haksızlık yetmiyormuş gibi bu haksızlığı telafi edecek adımları atmamak bir ayıp bunu gündeme almamakta ayrı bir ayıptır. Umuyoruz ki, EYT mağduru vatandaşlarımızın sesi 2019 Türkiyesi’nde duyulur ve gerekli işlemleri tamamlanarak “Emeklilikte Yaşa Takılanlar”ın hakları kendilerine teslim edilir.

BENZER KONULAR

YORUM YAZ