Emekli Kredisi 2019

Türkiye’nin yaşadığı ekonomik zorluklardan en çok etkilenen kesimlerden biri şüphesiz emeklilerdir. Emekliler; kira, faturalar, aidatlar veya mutfak masrafları derken ay sonunu getiremeyip kredi çekme eğiliminde bulunmaktadırlar. Bankaların en kolay kredi verdiği bu kesim; aylık geliri devlet garantisi altında olduğundan uygun faiz oranlarıyla kredi kullanmaktadırlar.

Değerlendirme: Deniz İşisağ

Emekli vatandaşlarımızın sıklıkla başvurduğu en çok yöntem olarak karşımıza çıkan “Emekli Kredisi” bir çok bankanın üzerinde durduğu önemli bir konu. Konunun uzmanları tarafından derlenen verilere göre ortalama yüzde 1,49 ile yüzde 2 arasında değişen faiz oranlarıyla emeklilerin ihtiyaçlarına karşılık veren bankalar dönemsel olarak faiz oranlarında değişiklik yapmaktadırlar. Öncelikle “Emeklilerin Kredi Kullanma” yöntemleri hakkında bilgi verelim sonrasında ise bankaların “Emekli” vatandaşlarımız için geliştirdiği kredi faizlerini en güncel hali ile belirtelim.

Faizsiz kredi adı altında bir çok banka emeklilerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Bu durumun mali şartlarını incelediğimizde faiz kelimesi yerine dosya masrafı, katkı payı veya maliyet giderleri adı altında birçok kelime yer alarak en az faiz kadar artı bir maliyet emeklinin üzerine bindirilmektedir. O yüzden kredi çekerken detay giderlerine mutlaka bakılmasını tavsiye ederiz

Emekli Ne Kadar Kredi Kullanabilir?
Bankalar; geliri devlet tarafından en güvenilir kaynak olarak gördüğü emeklilere, emekli maaşlarının 10-15 katı arasında değişen değerlerle kredi kullandırmaktadır. Tabi bu rakamlara; emeklinin devam eden kredisinin bulunması, kredi notlarının düzgün olması ve yaş riski gibi etkenler önemli faktör olarak göze çarpmaktadır. Tüm bu veriler “Emekli”nin bankadan kullanacağı kredinin miktarını belirlemede önemli rol oynar.

Kredi tutarı belirlenirken dikkat edilecek en önemli faktör ise maaşının yarısını geçmeyecek taksitlendirmede ortaya çıkan rakamdır. Örnek olarak anlatacak olursak; emeklinin aylık sabit maaşı 3.000 TL ise, yalnızca toplamda 1.500 TL taksite bölünecek vadeler belirlenir. Bu hesaplama bankanın kredi kullanacak müşterisinin aylık ödemelerinde aksama yaşamamasını öngörmesi üzerine oluşturulmuş bir yöntemdir.

Emekli Kredisi Yaş Sınırı
Bankalar risk derecelerini kendi oluşturduğu kanunlarla belirler. Her bankanın kendi yaş kriteri bulunmaktadır. 79 yaş ve üzeri olan emeklilerin kredi çekme imkanı oldukça düşük veya faiz oranı oldukça yüksek olarak belirlenir. 79 yaş hesaplamasında; yaşı 77 olan bir emeklinin başvurusunda sadece 2 yıllık yani 24 ay vadeli kredi kullanması sağlanacaktır. Banka kendi kazanç riskini daha öncelikle tuttuğu için bu yöntem hemen hemen tüm bankaların kredi kampanyalarında geçerlidir.

Emeklilik Kredisi Faiz Oranları
Bu konuda net bir bilgi neredeyse belli olmaz. Çünkü bankaların faiz oranları; kendi içerisindeki mali durumlar, bulunduğu ülkenin ekonomik sorunları ve halkın satınalma gücü ile doğru orantılıdır. Bu ekonomik politika sürekli değişkenlik gösterdiği için, başvuruyu yapacağınız zaman mutlaka farklı en az 4 bankanın kredi faiz oranlarını karşılaştırarak değerlendirmede bulununuz. Faiz oranı düşük  olduğu için öncelikli tuttuğunuz bankanın kredi maliyeti oranlarını da hesaplayıp karşılaştırma yaparsanız sürpriz bir sonuçla karşılaşmamış olursunuz.

Emekli Kredisi Kullanma Şartları

  • Banka hesaplarındaki tüm işlemlerinde yasal veya idari takibin olmamalı
  • 79 yaşının üzerinde olunmamalı
  • Emekli olarak çalışılıyorsa resmi bir belgeyle sunulması
  • İhtiyaç ve taşıt kredi başvurularında 60 ayı geçmemeli
  • Kredi taksitlerin belirtilen aylık gelirin en fazla yarısı olması
  • İpotekli durumlarda evli ise eş rıza yazısı verilmesi

Emekli Kredisi Veren Bankalar

Banka ve Kampanya Tutar Vade Üç Ayda Bir Ödeme
İş Bankası Emekli Kredisi 100.000 TL 60 AY Var
Garanti Bankası Emeklilere Özel Kredi 100.000 TL 60  AY Yok
VakıfBank Emeklilere Özel Kredi 90.000 TL 60  AY Var
DenizBank Emeklilik Kredisi 55.000 TL 60  AY Yok
Aktif Bank PTT’den Emekliye Kredi 50.000 TL 60  AY Yok
Halkbank Mutlu Emekli Kredisi 50.000 TL 60  AY Var
ING Bank Emeklilere Kredi 50.000 TL 60  AY Yok
Şekerbank Emeklilere Özel Kredi 50.000 TL 60  AY Yok
Ziraat Bankası Emekli Kredisi 20.000 TL 60  AY Var

Emekliye Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi (Aktif Bank) İhtiyaç Kredisi Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor
Enpara.com İhtiyaç Kredisi Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor

 

YORUM YAZ