Döviz Alım Satım Vergisi 2020

Altın ile döviz alım satım yapılmasıyla alınan devlet vergilerinde değişikliğe gidildi. Türk hükümeti tarafından vergi oranı binde 2 iken yüzde 1 vergi arttırımı yapıldı. Döviz Alım Satım Vergisi 2020 yılına ait Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Döviz alım vergisi 2020 yılında; binde 2 oranından yüzde 1 oranına gelmesi ekonomik açıdan nelere mal olur gelin beraber okuyalım:

Altın ve dolar / euro gibi işlemlerde devletin aldığı vergi tutarı değişti.

DEVLET HAZİNEYE EK GELİR ARIYOR!

Devlet tarafından daha öncede sürekli vurgulanan altın ve dövizlerin bankalarda işlemlerde tutulması çağrılarının ardından döviz ve altın değerlerine vergi zammı geldi. Döviz Alım Satım Vergisi 2020 konusunu, Altın ile döviz alıp satan vatandaşlara uygulanacak olan vergi oranlarını sizler için araştırdık.

Altın Döviz Vergisi 2020; Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi‘ne can kazandırmak adına vergi yükümlülükleri sıkı işlemlerden geçirilmesi ve son günlerde yapılan döviz ve altınlardaki vergi oranı değişimi; ekonomik gündemi hareketlendirmeye yetti. Daha öncesi döviz ve altın alan vatandaşların ödediği binde 2 oranındaki vergi yükümlülüğü altın ve dövizlerde yüzde 1 oranına çıkarıldı.

Altın yatırımı yapmak isteyenlere ilk önce yastık altından çıkarılmasını daha sonrasında ise yaptıkları işlemlerdeki vergi oranlarını değiştirdiler.

KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI!

Döviz ve altın alım satımında uygulanan vergi düzenlemesi; Resmi Gazete’de yayımlandı. Alınan karara istinaden gazetede şu açıklama yer aldı: Kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2’den yüzde 1’e çıkarıldı.” Hükümet kanalında bu vergi zammı ile ilgili yapılan açıklamada, “Alınan ekonomik tedbirlerin Covid-19 koronavirüs salgını sonucunda geliştiği ve ekonomik etkilerini en aza indirerek zararların minimumda tutulması istenmesi amacıyla devreye sokulduğu ifade edildi.

DOLAR ALIM VERGİSİ NE KADAR OLDU 2020?

Döviz alım vergisi 2020 yılı itibari ile “Yüzde 1” oranında işlem görecektir. Bu şu demektir ki “100 ABD Doları satın almak isteyen vatandaş “1 dolar” da devlete alacak. Güncel dolar kuru 1 Dolar = 8.81 Türk Lirası olduğunu ifade edersek, 100 dolar almak isteyen vatandaş devlete 8.81 TL vergi ödemiş olacak.

Dolar 2019’da Yatırımcısına Ne kazandıracak başlıklı yazımızda geçen yılın dolar hareketlerinde tahminlerde bulunduk ve oldukça başarılı öngörüler ortaya koyduk. İlerleyen günlerde 2020 yılı için benzer bir yazı hazırlamayı planlıyoruz.

Döviz ve altın alma işlemlerinde muafiyet hakkı bulunanların hakları devam ediyor.

DÖVİZ ALIM VERGİSİ MUAFİYETİ

Sanayicilere ve ihracatçılara yapılan kambiyo satışlarında BSMV oranı sıfır olarak belirlendiği 2019’un Haziran ayında yine döviz alımı yapmak isteyen sanayici ve ihracatçılar “Dolar alımı vergisi“nden etkilenecekler mi henüz bir açıklama yapılmadı. Fakat “Döviz alım vergisi” yürürlüğe girdiğinde daha önceden getirilmiş haklarda değişikliğe gidileceği söylenmediği için 2019 yılında yürürlüğe giren “Sanayici ve ihracatçılara yapılan kambiyo satışlarındaki sıfırlanan vergi oranı” değişmediği öngörülmektedir.

ALTIN DÖVİZ YORUM

Altın ve döviz işlemlerinde uygulanan vergi arttırımı elbette alım satım yapan vatandaşlar tarafından eleştirilmeye başlanarak internet platformlarında yorum yapılmasına başlandı. Altın ve döviz yorumları yazılan web sitelerinde durum ciddi eleştirilirken ilerleyen zamanlarda BSMV oranını yüzde 1’den yüzde 2 oranına çıkarma yetkisi bulunan Cumhurbaşkanlığı’nın yeni bir zam yapma ihtimali olacağı söylenmenkte!

YORUM YAZ

2 YORUM VAR

 • Altın Yatırımcılarını 2019'da neler bekliyor?
  3 ay önce

  […] Altın ve döviz alımı yapan vatandaşlara yeni vergi yükümlülükleri getirildi. Bu konuyu da https://www.kredisende.com/altin-doviz-vergisi-2020/ linkinden […]

  Cevapla
 • Kambiyo Senedi Nedir
  3 ay önce

  […] merak edilen konularından biridir. Son günlerde Türkiye hükümeti tarafından döviz alımlarda vergi oranlarının arttırılması ile vatandaşın gündemine oturan kambiyo, meraklıları için hazırladığımız yazı ile […]

  Cevapla