Dolar Neden Düşüyor?

Türkiye’nin ekonomik tüm sorunlarının ve ülke siyasetinin üst üste seçimlerle boğuşmasıyla birlikte giderek artan dolar tehlikesi son iki ayın en durgun gelişmelerini yaşamakta.

Dolar yatırımcıları şu aralar kazançlarında ciddi düşüşler yaşasada, yinede doları elinde tutan yatırımcı kesimi doların tekrar yükseleceğinden umutlu bekleyişini sürdürüyor

Finans çevreleri tarafından dövizlerde yaşanan bu düşüşün geçici olduğu yakın bir zamanda aşağı olan seyrini şiddetle yukarıya çekeceği söylensede ülkenin iktidarı bu tür söylemleri gözardı ederek finans hareketlerini kontrol altında tuttuğunu iddia iddia etti. Dolar yönünü ne zamana kadar aşağıda seyredeceği yatırımcılar tarafından yakından takip edilsede aynı takibi yapan “Dolar borçluları” ve “Dolar ile ithalat” gerçekleştiren vatandaşların sayısı azımsanmayacak derece yüksekte.

Peki ya konu başlığımızdaki gibi “Dolar Neden Düşüyor?” sorusunun cevabını hep birlikte arayalım. Hazineye devredilen “İhtiyat Akçesi” hazinenin nakit işlem yapma hızını belli bir süreye kadar arttıracaktır. Yeni özelleştirmeler ve hazineye sağlanacak yeni kaynaklarla dolar karşısında Türk Lirası dinç tutulmayı hedefleyip doların değeri aşağılara çekilmektedir. Peki ya siyasi otoritenin ekonomik bu tip hamleleri ne zamana kadar etkili olacaktır?

Öz kaynaklar tükenip ithalata ağırlık veren ekonomik program anlayışı finans uzmanların haklı çıkacağı izlenimi versede Türk Halkı mecbur geminin kamarasındaki kaptanına güvenmek zorunda.

27 Temmuz 2019’da 1 dolar 5,67 TL. değerindeyken bugün yani 31 Temmuz 2019’da 5,52 TL.’yi gördü. 1 Hafta içerisinde 15 kuruşluk değer kaybı yaşayan dolar; önümüzdeki günlerde 5,00’leri göreceği öngörülmektedir.

Dolarda yaşanan gelişmeler ve değerlendirmelerle Kredi Sende okurlarını tekrar bilgilendireceğiz

YORUM YAZ