Dolar Neden Düşüyor? Dolar Kuru Ne kadar? 2019

Türkiye’deki ekonomik kriz ve Amerika Birleşik Devletleri ile güvenlik sorunları nedeniyle tüm vatandaşlar tedirginlikle dolar kuru hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Binlerce fabrika çalışanı bulunan fabrika sahibinden tutunda mahalle arasındaki basit bir bakkal bile “Dolar Neden Düşüyor?” ve “Dolar Yükselir mi?” sorusunu soruyor. Daha önce bu kadar vatandaşın gündeminde olmayan dolar, krizlerin ana sebebi olduğundan tüm dikkatler “Dolar Yorumu” yapan uzmanlara çevrildi.

Peki biz de soralım: “Dolar Kuru Ne Kadar?”, “Güncel Dolar Yorumları Neler?”, “Dolar Alış Ne Kadar?”, “Dolar Nasıl Hesaplanır?”, “Dolar Neden Düşüyor?”, Dolar Yükselir Mi?”

Değerlendirme: Deniz İşisağ

Geçen senenin 19 Ağustos’unda dolar kuru şimdiye kadar görülmemiş bir seviyeyi görmüş ve kriz söylemleri ardı ardına gelmeye başlamıştı. 19 Ağustos 2018 yılında Dolar Kuru: 6,95 TL değerine ulaşmış, Türk Lirası dolar karşısında neredeyse erimişti. Ülkede hammaddesi dolar üzerinden işlenen tüm ürünler peş peşe zam yağmuruna yakalanmış, alım gücü çok diplere inmişti. Kriz senaryoları yapılıp; 2019 yılında Dolar Kuru’nun 10 TL’ye kadar ulaşacağı söylenmeye başlamıştı. Fakat bu senaryolar gerçekleşmemiş atılan devlet adımlarıyla 2018 yılını 5,27 TL‘sı ile kapatmayı başarabilmiştik.

Ocak ayından bu yana geçen 8 aylık zaman diliminde inişli çıkışlı bir serüven yaşayan dolar kuru en nihayetinde karşımızda 9 Ağustos 2019 tarihi itibari ile 5,50 TL değerinde işlem görmektedir. Şimdiye dek atılan ekonomik politika adımları doların yükselmesini engellemiş olsada bu halka hala kriz yaşatmaya devam etmektedir. Pazar alışverişlerinde veryansın eden halk, aracıların şişirdiği sebze ve meyvelerin yüksek rakamlarına hala alışamadı. Peki ya elindeki imkanları kullanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ne zamana kadar doları bu seviyede korumayı başarabilecek?

Güncel dolar kurunu takip ederek, doların işleyişini öğrenebilirsiniz. Son ayların en düşük seviyelerini gören dolar, yatırımcısına mı yaksa borçlusuna mı sürpriz yapacak yıl sonu hep beraber göreceğiz

DOLAR NE KADAR
Bugün yani 9 Ağustos 2019 tarihi itibari ile haftayı 5,50 TL değerinde kapatan dolar kuru, gelecek hafta yine durağan seyrini devam ettireceği öngörülüyor. Dolar alımı yapılması için bir fırsat olarak değerlendirilen bu süreçlerde yıl sonu dolar ortalamasının 7’li seviyeleri göreceği uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Bakalım doların kuru karşısında devlet ekonomi politikaları mı baskın gelecek yoksa Fed’in alacağı kararlar mı hep beraber göreceğiz.

DOLAR HESAPLAMA
İnternet sayfalarında yapılan “Dolar” içerikli aramalarda önemli yer tutuan “Dolar Hesaplama” kelimeleri kullanıcılar tarafından oldukça rağbet görüyor. Doları nasıl ve kaçtan hesaplayacağını bilmeyen kullanıcılar için vereceğimiz en önemli tavsiye ellerindeki dolar miktarı ile güncel “Dolar Alış” kurunu çarpması gerekmektedir. Örneğin; kullanıcının elinde 40 Dolar varsa; “40 dolar kaç tl yapar” diye aramak yerine mevcut “Dolar Kuru Ne Kadar” diye arama yapıp, öğrendiği kur tutarı ile elindeki 40 doları çarpabilir.

DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR
Merkez Bankası’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile faizleri indirmesi, hazineye aktarılan “İhtiyat Akçesi”, Devlet mallarının özelleştirilmesi vb. gibi bir çok uygulama sayesinde dolar kurunda düşüş yaşanmaktadır. Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri’nde ki iç siyaset ve Fed’in aldığı kararların da dolar değerinde düşüş yaşandı. Ülkemiz hem içerde attığı hamlelerle hem de Abd’nin içinde yaşanan sıkıntılar sayesinde “Dolar 2019’da yatırımcısına ne kazandıracak?” sorusunun cevapları havada kalıp henüz bir kazanç elde edebilmiş değil.

DOLAR YATIRIMCISI ÜZGÜN
Dolar Yatırımcıları dolar üzerinden kazanç elde etmesi demek ülkemizde hammaddesini dolarla ithal ettiğimiz tüm ürünlerdeki fiyatların artması anlamına gelmektedir. Yani kısaca alım gücü düşecek, işyerleri kapanacak, işsizlik artacak ve ithalatta patlamalar yaşanacağı için cari açık yükselecek. Bir ülkenin iflasa gitme noktasının aşamalarının olmaması için dua etmekten çok, katma değerli mallar üretip ihracat kanalını sonuna kadar açmamız gerekmektedir.

DOLAR YÜKSELİR Mİ?
2019 yılı dolar kurunun bu seviyede hareket etmesi sürpriz bir gelişme olarak karşımıza çıktı ve onlarca finans uzmanını yanılttı. Fakat yıl henüz bitmedi ve uzmanların yıl sonu dolar öngürüsünde 1 Dolar 7 TL seviyesini görmesi gerçekleşecek mi hep birlikte göreceğiz. Dolar kurunun düşmesi için Merkez Bankası‘nın daha ciddi önlemler alması ve sonuçların halka yansıması önemli bir konudur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

YORUM YAZ