Devam eden krediniz varken yeni krediyi banka verir mi?

Hayatımızın her anında yanında olan bankalar, kazançlarını bizim ekonomik sıkışıklılığımız üzerinden faiz alarak sürdürüyor. Çekilen kredilerden doğan faiz oranlarıyla doğrudan kazanç elde eden bankalar tüketicinin sicil durumuna veya istediği kredi cinsi bakımından bir, iki veya daha fazla krediyi müşterisine sunmakta zorluk çekmiyor. Kimler kredisi devam ederken bir yenisini bankadan çekebilir sorusunu sormamız daha isabetli olacaktır. Bankalara sunduğunuz aylık gelir durum tablonuzun etkili olduğu kredi çekme yöntemlerinde bir diğer hususta bankada ödeme sicilinizin iyi derecede olmasıdır. Bu şartları yerine getiren birçok müşteri aynı anda birçok kredi başvurusunda bulunabiliyor.

Mevcut devam eden bir kredinizin ödeme aşamalarında olağan üstü bir durum karşısında; ister kredinizi çektiğiniz banka istersede başka çalışmak istediğiniz bankalara müracatta bulunabilirsiniz. Banka kredisi çekmede karşınıza çıkacak tek sorun; mevcut gelirinizin talep ettiğiniz kredi cinsi üzerinden ödeyeceğiniz aylık gider durumunun altında kalmasıdır. Eğer belgelediğiniz aylık kazancınız ve banka üzerinde gerçekleştirdiğiniz para trafiğinin makul seyri halihazırda ödediğiniz kredinizin aylık tutarı ile yeni talep ettiğiniz kredinin aylık ödeme tutarını karşılamaması durumunda banka sicil durumunuzun iyi olması pek bir şey değiştirmeyecek ve ikinci veya üçüncü kredinizi kullanamayacaksınız.

Bir banka ile sürekli çalışıyorsanız ne yaparsanız yapın vadesi gelen borcunuzu aksatmadan ödeyin. Doksan günlük süre aşımlarında “Yasal Takip” başlatılacağı gibi diğer bankalarada sicilinizin kötü olduğu haber edilecektir. Kredi Sicil Durumunu düzeltmek için ilgili makaleye göz atabilirsiniz. Eğer kredi ödemelerinizde birden çok banka ile çalışıyorsanız, aylık ödemelerinizde unutmalar yaşayabilirsiniz. Sıklıkla karşılaşılan bu durum; müşterinin ödeme gücü olmasına karşın birden fazla bankadan çektiği kredilerin aylık ödeme takiplerinin yapamamasının verdiği aksaklıklar tüketiciye Kredi Sicil Puanı‘nda düşüşler yaşamasına vesile olmaktadır. Bu durumu aşmanın en makul yolu “Bankalar Arası Borç Transferi Kredisi”ni işleme koymanız olacaktır. Bu işlemde farklı bankalarda bulunan kredi borçlarınızı tek bir bankaya devredebilir ve toplam tutar üzerinden yeniden yapılandırarak yeni vade seçenekleri atayabilirsiniz. Böylelikle farklı bankaların prosedürleriyle ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalmaz borcunuzu aylık tek bir kaynaktan çözüme kavuşturabilirsiniz.

YORUM YAZ