Bugün 1 Dolar Ne Kadar?

Bugün Dolar kuru son 1 ayın en düşük ikinci seviyesine gerileyerek 1 Dolar 6,78 Türk Lirası hacminden işlem görmektedir. Bugün 1 Dolar Ne Kadar? sorusunu soranlar için hazırladığımız bu yazı ile dolar ile ilgili merak edilen konulara değineceğiz:

DOLAR YORUMLARI

Finans ve siyasi çevrelerin dolar yorumları birbirleriyle bağlantılı olmaması piyasalarda karmaşa yaratmaya devam ediyor. Özgün ve bağımsız finans yazarların dolar hakkında söyledikleri karamsar tablolar Türkiye’nin ekonomi politikalarını bir yandan eleştirilmesine sebep olmakta. Diğer yandan iktidar sahipleri tarafından yıllardır vaat edilen pembe tabloların birbiriyle uyuşmaması “Dolar Yorumları” hakkında çelişkileri içinde barındırıyor.

 

DOLAR NE OLUR?

Son bir yılda dolarda yaşanan 1 TL değerindeki artış; dolar bağımlısı bir ülke olarak üretim hacminde düşüşe ve işsizlik rakamlarının artmasında önemli rol oynadı. 11 Haziran 2019 tarihinde 1 dolar 5,81 Türk Lirası değerinde iken tam bir yıl sonra yani 11 Haziran 2020 tarihinde 1 dolar 6,79 Türk Lirası değerinden işlem görmektedir. Geçen yıl “Dolar ne kadar olacak” tahminlerinde yıl sonunda 1 Dolar 7 TL olur öngörüsüne ulaşılmasına rağmen devlet para politikalarında yapılan müdahalelerle bu öngörünün gerçekleşmesi bir kaç hafta sürmüş oldu. Bugün 1 Dolar Ne Kadar? sorusunu daha da kapsamlı ele almak için okumaya devam edebilirsiniz:

Dolar Analizi konusunda yazdığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

 

DOLAR HESAPLAMA

İnternette dolar hesaplama siteleri olduğu gibi google.com.tr adresinde “dolar endeksi” yazıldığında okuyucularına anlık tüm para birimlerinin merkez bankalarından otomatik aldığı verilerle “dolar kuru” otomatik olarak çevrilmektedir.
dolar ne zaman artar sorusunun net cevabını verecek kurum veya kişilerin olması mümkün değildir. “dolar ne zaman düşer veya ne zaman çıkar?” gibi soruların bariz cevaplarını almak için dünyada ülkelerde yaşanan siyasi, toplumsal ve ekonomik gelişmeleri takip etmek gerekmektedir. dolar grafik olarak incelendiğinde doların gelişiminin ülkelerin üretim güçlerinde yaşanan gelişmelerle paralel olduğunu görebilirsiniz.
dolar ne kadar oldu diye merak ettiğinizde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın güncel kurlarını takip edebilirsiniz. Döviz alımlarında getirilen vergiler sayesinde vatandaşın dolar yatırımı yapması kısmen engellenmeye çalışılmış olsa da yinede en güvenli liman olarak dolar ve altın ilk sırada gelmektedir. Dolar ne durumda olduğu ve dolar kaç tl olacağı konusunda bu ülke tablosunda öngörüde bulunmak her ne kadar zor olsada güncel seviyesinden aşağı inmeyeceği aşikar!

 

DOLAR NE KADAR 2020

2020 yılının ilk gününe dolar 5,95 Türk Lirası ile girerken yıl içinde yaşadığı ani yükselmeler sayesinde 1 dolar 7,20 TL seviyelerini görmeyi başardı. Merkez Bankası tarafından yapılan dolar satışlarıyla ve başkaca ekonomik hamleler sayesinde dolar kurunun 1 Dolar 6,79 TL seviyelerine çekilmesi başarıldı. Bu süreden sonra dolar düşer mi? diye merak eden dolar yatırımı yapanlar ve dolar borcu olanların artık 1 Dolar 7 Türk Lirası seviyesinin psikolojik sınır olduğu söylenebilir. dolar ne olur diye merak edenlere Kredisende.com editörleri olarak tahminimiz yıl sonunda dolar psikolojik seviyesinin 8,50 TL seviyelerine çıkacağı yönünde olacaktır.
dolar ne kadar canlı takibi için web sayfamızı takip etmeye devam edebilirsiniz.

 

DOLAR İŞARETİ

Windows bilgisayarlarda dolar işareti $ yapmak için ALT GR + 4 tuşuna basarak dolar işaretini yazabilirsiniz. ALT GR tuşuna basılı tutup 4 rakamına bastığınız zaman dolar işareti yazılır. Ayrıca CRTL + ALT + 4 ile de dolar işareti yapabilirsiniz. Dolar işaretinin .jpeg formatını edinmek isterseniz yukarıda paylaştığımız dolar resmini bilgisayarınıza veya telefonunuza indirebilirsiniz.

 

DOLAR RUBLE

Amerikan ekonomisine en yakın güç olarak gösterilen Rusya Para birimi olan “Rus Rublesi  dolar karşısında oldukça direnç gösteren bir ay geçirdi. Dolar ruble kuru 1 Abd Doları 69,07 Rus Rublesi etmekte. dolar ruble çeviri ile geçtiğimiz bir ay süre zarfında 11 Mayıs 2020 tarihinde dolar ruble çevirme 1 Abd Doları 73,66 Rus Rublesi yapmaktaydı ve dolar ruble arşiv kayıtlarına bu şekilde işlendi. dolar ruble paritesi Mart ayında yaşanan gelişmelerle Rus Rublesi Amerikan Doları karşısında ciddi oranda değer kaybetti.
Fakat Dolar Ruble kuru bloomberg yorumlarından edindiğimiz izlenimlerle bir ayda attığı adımlarla geçen yılki seviyelerine tekrar gelmeyi başaran Rus Rublesi, Amerikan Doları karşısında dolar ruble ne olur sorusuna gelişimini yakından izleyerek yorumlamaya ve dolar ruble endeksi ile aldığımız verileri derlemeye devam edeceğiz.

YORUM YAZ