Borsadan Para Kazanma

Borsadan para kazanma sanılanın aksine zor değildir. Fakat kolay da değildir. Yazıya başlamadan önce hemen cevap verelim ki; borsadan herkes rahatlıkla para kazanabilir ve bunun için bir uzmanlığa veya sertifikaya ihtiyacı yoktur. Evet oldukça iddialı bir söz oldu farkındayız. Hadi hep beraber Kredisende.com editörlerinin “Borsa” işlemlerine yeni başlayacak meraklı yatırımcıları için hazırladığı yazımızı okumaya başlayalım.

Türk borsalarında ticaret yapmak istiyorsanız mutlaka belli başlı şirketleri takip etmenizi öneririz. Özellikle Türk Hava Yolları gibi ulusal ölçekte yatırımcılarına kazandıran şirketleri yakın takibe almalısınız.

Değerlendirme: Deniz İşisağ

TEMİZ TİCARET ÜRÜNÜDÜR

Kazanç araçları yer arasında bulunan borsa, yatırımcılarına zahmetsiz bir ticaret sunar. Para kazanma için; stok tutma, mal sevkiyatı, dükkan açma, personel giderleri gibi birçok gider kaleminden kurtularak az riskli ve çok eğlenceli bir platformdur borsa. Bu platformu kullanabilmek için üniversite diplomasına, özel sertifikalara veya uzmanlık gerektiren diğer tüm argümanlara ihtiyacınız yoktur. Yapmanız gereken sadece piyasada işlem yapan tüm değerleri takip edip yatırımlarınızı kazananlara aktarmak olacaktır. Bu işlemler için sadece bilgi ve tecrübeye ihtiyaç duyulur. Piyasaları takip etmeyi öğrenir ve işlem yapacağınız hisseleri takip ederseniz gerisi kolaylıkla gelecektir.

TERAZİYİ İYİ KURUN!

Terazi sisteminin bir parçası olan borsa yatırımı, “Borsada para kazanmak” bir tarafta “Borsada para kaybetmek” bir diğer tarafta olacaktır. Herkes para kazanmak için yatırım yapar fakat para kazanan yatırımcı sayısı az olacaktır. “Borsadan hisse almak” ve bu sayede “Borsada Para Kazanmak” isteyen yatırımcılar mutlaka izlemesi gereken kurallar ve kaideler olduğunu unutmamalıdır. Bu kurallardan ilki yatırımcının borsada işlem yapabilmesi için öncelikle borsa yatırımlarında yetki belgesine sahip aracı kurumları veya bankalardan yatırım hesabı açması gerekmektedir.

Borsa yatırımları sektörleri, firmaları ve dünya gündemini eş zamanlı takip etmeye bağlı kazançlar sunar. Eğer dünyadan bir haber iseniz borsada sürprizlere hazır olun!

Çalışacağı kurumu belirleyen yatırımcı, kurumdan açacağı yatırım hesabına, yatırımları için ayırdığı kaynağı aktararak işlem yapma safhasına ulaşmış olacaktır. Bundan sonraki süreçlerde artık tüm oklar yatırımcının hangi kaynağa para yatıracağı veya hangi kaynaktan parasını çekeceğine bağlıdır. İşte borsada işlem yapmanın ilk etapları tamamen bu kadar basittir. Sonrasında yatırımcının para kazanma stratejisi için öngördüğü yatırımlarda tercih edeceği kaynağı doğru seçmesine kalmıştır.

Hisse senedi nasıl seçilir?

İşte bu borsada kazandıran veya kaybettiren ilk aşamadır. Hisse senedine yatırım yapmak için öncelikle hissesini alacağınız kaynağın kar durumlarına, sektörünün genel işleyişine, sektördeki hukuki gelişmelere bakılması gerekmektedir. Yabancı veya yerli hisse senetleri alınması durumunda ülkenin iç ve dış siyasi ilişkilerine mutlaka bakılması ve mevcut iktidarın ekonomiye sağladığı faydaları analiz etmek gerekir.

Ters yönde pozisyon açmak

Seçilen hisse senetlerinde seçim yapılması; doğru zamanlama ve borsada şirketin karlılık durumlarına bakmak gerekmektedir. Şirket karlılığında zarar etme öngörüsü varsa alım yapmaya devam ettikçe zarar etmek kaçınılmaz olacaktır. Hisse senetlerinde açılan pozisyonlar tutarların yukarı çıkması arzulanıyorsa gelişmelerin artı olması, aşağı yönünde yani açığa satış pozisyonu açılıyorsa gelişmelerin fiyatın düşüşünü etkileyecek yönünde olmasına dikkat edilmelidir.

Başarılı stratejiler üretmek

Tamamen stratejik bir metod geliştirilmesi ve doğru alımların yapılabilmesi için yatırımcıların para kazanmaktan öte daha gerçekçi vizyonlara sahip olması gerekmektedir. Yatırımcının “Borsada Para Kazanmak” için dikkat etmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Hisse senetleri sahiplerinin yatırım sermayeleri hakkında bilgi sahibi olmak
 2. Düşüş beklentisi olan Hisse senetlerinde alım pozisyonu açmamak
 3. Hisse senetleri fiyatları yükselmişse alıma devam etmemek
 4. Kar al zarar durdur seviyelerini belirlemek
 5. Teknik analizin ürettiği alım ve satım sinyallerine dikkat etmek
 6. Çok fazla al ve sat pozisyonu açmayarak komisyon giderlerinin yükselmesini engellemek

Yukarıda saydığımız 6 maddeye dikkat eden, borsa yatırımcıları kar etmeye şimdiden başlamış sayılmaktadır. Nitekim bilgi sahibi olmak en değerli kazançtır.

Borsa işlemlerinde halka arz olunan şirketlerin sattığı hisse senetlerini belirli bir oran karşılığında satın alan yatırımcıları, şirketlerin durumlarına göre tekrar o hisseleri satarlar ve bu alış/satış işlemlerinde kar veya zarar elde ederler

Yatırımcının güncel kalması

Yatırımcıların para kazanmasında dikkat etmesi gereken konular elbette yukarıda saydığımızla sınırlı değildir. Yukarıda saydığımız 6 madde sadece işlemlere başladığınız anda zarar etmemeniz için geçerli olacak maddelerdi. Borsada işlem yaparak kazanç elde etmenin ise farklı maddeleri bulunmaktadır. Bu maddeleri ise şöyle sıralayabiliriz;

 1. Yatırımcı sürekli kendisini güncel tutmalı.
  Bu güncellikten kasıt; yurt içi ve yurt dışı gelişmeleri yakından takip etmek, yatırım kaynağını doğrudan etkileyecek tüm hareketleri takip etmek gereklidir.
 2. Finans uzmanlarının yorumlarını takip etmeli.
  Ülke içinde ve dışında gelişen olayları bir okuyucu gözüyle takip etmenin yanı sıra; işin uzmanı finans akademisyenlerinin makalelerini veya yorumlarını da takip etmek gereklidir.
 3. İşlem tecrübesi edinmeli.
  Borsada yapılacak tüm alım ve satımların ilk etapları tecrübe kazanmak adına yapılmalı ve düşük tutarlarda yatırımlar yapılması gerekmektedir. Bu borsa yatırımcısına tecrübe kazanmasını sağlayacak ve bir diğer işlem için onu daha deneyimli kılacaktır.

Yatırım kararının titizlikle verilmesi

Borsadan para kazanmak isteyen yatırımcı borsada yatırımın çok ciddi bir iş olduğunu kulaktan duyma bilgilerle, tesadüflere dayanarak, şans usulü seçimlerle para kazanamayacağını bilmelidir. Borsadan para kazanmaya yönelik çok fazla kitap mevcuttur. İnternet üzerinden bu hususta verilen çok fazla eğitimleri takip ederek deneme platformlarında işlem tecrübesi edinerek yatırım yapmaya dikkat etmelidir.

YORUM YAZ

2 YORUM VAR

 • Thy Hisse
  3 ay önce

  […] Borsa işlemlerinden nasıl para kazanılacağını anlatan bir önceki yazımızı bu linkten okuyabilirsiniz: https://www.kredisende.com/borsadan-para-kazanma/ […]

  Cevapla
 • FB Hisse
  1 ay önce

  […] Sportif Hizmetleri (FB) Hisse senetleri son 10 yıllık izlediği grafik baz alındığında 2011 yılının Mayıs ayında son […]

  Cevapla