Bankalarla Aranızdaki İletişimde Kredi Notu’nun Önemi

Kredi notu; bir banka müşterisinin, banka ile çalışırken ortaya koyduğu disiplinin sonucudur. Eğer banka müşterisi aldığı kredileri zamanında ödemez, kredi kartı ödemelerini geciktirir veya asgari oranını üst üste öder ise; banka müşterinin kredi notunu düşürür.

9 bankanın öncülüğünde kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından ortaklık sayesinde Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalara müşteri güvenirlik analizi yapılarak bankaların dolandırılmaması veya zarara uğratılmaması amaçlanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu’nun tuttuğu kayıtlar Findeks ile kullanıcılara ulaştırılır. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar müşteri bilgilerini ve analiz raporlarınız göndererek Findeks’in 1 ile 9000 arasında değişen puanlama sistemi ile tüketicilerin kredi değerlendirilmesi yapılır. Bu değerlendirmenin sonucunda ise; tüketici bir bankaya başvuru yaptığında, kredi sicil durumu ayrıntılı olarak ekrana düşer ve bankaya o müşteri ile çalışmasının olumlu veya olumsuz risklerini ortaya koyar Hal böyle iken; kredi notu nedir?

  • Kredi Notu ne işe yarar?
  • Düşen Kredi Notu Tekrar Nasıl Yükselir?

gibi sorular gündem konusunu oluşturmaktadır. Türkiye’nin 2018 yılında yaşadığı ekonomik sıkıntılar, döviz kurları karşısında TL’nin değer kaybetmesi, ithalatın git gide artıp ihracatın düşmesi tüketicileri kredi çekmeye veya kredi kartı kullanmaya mecbur kıldı. Son bir yılda yaşanan iflaslarla beraber, ödeme güçlüğünü aşmak isteyen müşteriler çalıştıkları bankalardan kredi kartı ödemelerini kredi çekerek ödeme yöntemine gitti. Sonuç olarak binlerce banka müşterisi; kredi notu düşmesiyle sonuçlanan krizler yaşadı. Hep beraber yukarıda sorduğumuz soruları tek tek ele alarak inceleyelim;

Kredi Notu Nedir?
Bankanın müşterilerinin işlem hacimlerini değerlendirirken kullandığı puanlama sistemi denilebilir. Eğer bir banka müşterisiyseniz ve bankada çekmiş olduğunuz kredi, kullanmakta olduğunuz aktif kredi kartı varsa sizde inceleniyor, değerlendiriliyor ve puanlandırılıyorsunuz demektir. Kredi Notu Ne İşe Yarar? Bu puanlama sonucunda; eğer paraya ihtiyaç duyduğunuz zaman bankadan bunu talep etmeniz karşılığında sizin puanınız baz alınarak değerlendirilmeye tabi tutulacaksınız. Kredi Notunuz yüksek ve gelirleriniz iyiyse istediğiniz tutarı bankanın belirlediği şartlarda rahatlıkla çekebilirsiniz.

Düşen Kredi Notu Tekrar Nasıl Yükselir?
Kredi ödemelerinizde yaşayacağınız aksamalar veya kredi kartlarında yaptığınız aylık harcamaların hesap kesim tarihinde ödenmemesi gibi durumlar ve hesap işletim sisteminde hesap hareketleriniz hareketsiz kaldığı zamanlar Banka Kredi Notunuz Düşmeye başlar. Bu düşüşü durdurmanın tek yolu; bankaya aylık gelirinizin yükseldiğini gösteren belge ibraz etmenizle beraber ödemelerinizi düzene bindirmeniz olacaktır. En sonra hesap hareketlerinizde yaşanan hareketlenmelerle beraber kredi notunuz hızlı bir şekilde yükselişe geçse bile etkisini en erken 4 ila 6 ay içerisinde hissedebilirsiniz.

YORUM YAZ