Bankaların Güncel Kredi Faiz Oranları 2018

Devlet mali politikalar ile Merkez Bankası’nın yaşadığı kırılganlıklar 2018 yılında Türkiye Ekonomisi için sürekli değişkenlik gösteren kredi faiz oranlarını hazırladı.

Kredi kullanmak için yıl sonuna kadar bekleyen tüketici Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın atacağı adımları yakından takip ederek ekonomik programlarını oluşturuyor. Bankaların 2018 Yıl Sonuna Ait Güncel Kredi Faiz Oranları hakkında araştırmalar yapan tüketici için kredisende.com araştırma yaptı. İşte banka banka en güncel 2018 yıl sonuna ait hazırlanan banka faiz oranları Bankaların kendi mali disiplinlerine göre hazırladıkları ve yıl sonu hedeflerini yakalamak açısından ortaya koyduğu kredi kampanyalarında faizlerin değişkenlik gösterdiği izlendi. 10.000 Türk Lirası için 36 aylık ödeme planı olan bir krediyi bakalım bankalar hangi faiz oranlarıyla ele almış: İş Bankası’nın 2018 yıl sonuna ait açıkladığı 2,60 puanlık faiz oranına, İng Bankası 2018 yıl sonuna ait 2,79 oranıyla karşılık verdi. Akbank’ın hazırladığı 2018 yıl sonuna ait İhtiyaç Kredisi faiz oranı 2,82 puan olurken, CepteTeb 2018 İhtiyaç Kredisi faiz oranını 2,90’larda tuttu Burgan Bank, HalkBank ve VakıfBank’ın 2,99’luk hazırladıkları faiz oranları benzerlik gösterdi.

BANKA FAİZ ORANLARI NEDEN DEĞİŞKENDİR?
Bankalar; Merkez Bankası’nın alacağı kararlara istinaden ortak hareket ederler. Merkez Bankası ülke içi ve ülke dışında yaşanan siyasi dalgalanmaların hareketlerinin ekonomik yansımalarını gözlemler ve buna göre program hazırlar. Açıklanan faiz oranları, döviz stoğu, yabancı yatırımcıların durumları gibi etkenlerle şekillenir. İhtiyaç kredisinin faiz oranları ile konut kredisinin faiz oranları birbirinin aynısı olmayacağı gibi; bankalar çeşitli sektör ve kesimlere uygulayacağı kampanyalarda kendi insiyatifini korumaktadır.

BANKA FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞER?
Bu sorunun cevabını verebilecek mercinin varlığını sorguluyoruz. Nitekim 2018 yılı içerisinde yaşanan tüm ekonomik aksilikler, planlanan para politikalarındaki kısır döngü ve yabancı yatırımcıların ülkedeki yatırımlarını çekmesi gibi sebeplerle 2018’in banka faiz oranlarında düşme söz konusu değil gibi görünmektedir. Öngörülerimize göre; yıl sonu hesaplarında tutarsızlık görünen veya hedeflerini yakalayamayan bankalar mutlaka müşterilerine uygun krediler sunacaklardır. Böylelikle kendileri yıl sonu hedeflerine ulaşırken tüketiciler yeni yıla yatırım yapabilecek bir kaynakla girebileceklerdir. Bir başka öngörümüz ise 2018’in bu faiz oranları karşısında; ciddi ekonomik yaptırımlar, mali disiplinler ve ihracatta artma yaşanmaz ise 2019’da bu bankaların faiz oranları mumla aranma durumu olabilecektir.

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI NASIL?

  • Ziraat Bankası; konut kredisi faiz oranını yüzde 1,98 oranında açıklarken taşıt kredisi faiz oranını ise yüzde 2,36’da tuttu.
  • ICBC Turkey; konut kredisi faiz oranını yüzde 2,00 oranında açıklarken taşıt kredisi faiz oranını ise yüzde 2,67’da tuttu.
  • Halkbank; konut kredisi faiz oranını yüzde 2,09 oranında açıklarken taşıt kredisi faiz oranını ise yüzde 2,80’da tuttu.
  • Vakıfbank; konut kredisi faiz oranını yüzde 2,09 oranında açıklarken taşıt kredisi faiz oranını ise yüzde 2,59’da tuttu.
  • Türkiye Finans Katılım Bankası; konut kredisi faiz oranını yüzde 2,20 oranında açıklarken taşıt kredisi faiz oranını ise yüzde 2,46’da tuttu.
  • Kuveyt Türk; konut kredisi faiz oranını yüzde 2,26 oranında açıklarken taşıt kredisi faiz oranını ise yüzde 2,52’da tuttu.
  • ING Bank; konut kredisi faiz oranını yüzde 2,26 oranında açıklarken taşıt kredisi faiz oranını ise yüzde 2,89’da tuttu.
  • İş Bankası; konut kredisi faiz oranını yüzde 2,30 oranında açıklarken taşıt kredisi faiz oranını ise yüzde 3,00’da tuttu.
  • Yapı Kredi Bankası; konut kredisi faiz oranını yüzde 2,33, İhtiyaç Kredisi Faiz oranını yüzde 2,62 açıklarken taşıt kredisi faiz oranını ise yüzde 2,36’da tuttu.

YORUM YAZ