Bankaların Güncel Kredi Faiz Oranları – 05 Mart 2019

Gün gün değişen ekonomik gelişmeler beraberinde kredi veren bankaların faiz oranlarını da etkilemektedir. Tüketicilerin doğru bilgiler ile ihtiyaçlarını karşılaması ve mağdur olmamaları için Kredi Sende.com editörleri olarak okuyucularımıza bankaların vermiş olduğu en iyi faiz oranlarını günlük yayınlamaya başlayacağız.

Değerlendirme: Deniz İşisağ

Son gelişmelerin göstergesinde 48 aydan 60’a kadar uzatılan “İhtiyaç Kredileri”ni veren bankalar beraberinde değişen ödeme koşullarıyla beraber yeni faiz oranlarını açıkladılar. Yatırımların düşmesi ile başgösteren ekonomik daralmanın sonucunda elinde parası olan yatırımcılar kendilerine en kısa vadede en yüksek faizi veren bankaları tercih ediyorlar. Böylelikle bankalara ihtiyaç kredisi için başvuru yapan tüketicilere kaynak bulma konusunda önemli bir adım atmış olmaktadır. Peki ya bunca iflas, konkordato ve kriz söylemleri arasında kredi veren bankalar neye göre ve ne oranda faizi tüketicilere kredi olarak kullandırıyor. Gelin hep beraber belli başlı bankaların faiz oranlarını inceleyerek olası bir yatırımda elden çıkacak ödemelerin listesine bakalım; Listemizde “İhtiyaç Kredisi” kullanılmasını en karlı kılan “CEPTETEB” bankası yüzde 1,69 faiz oranıyla başı çekerken, Denizbank İhtiyaç Kredisi’nde müşterisinden aldığı yüzde 2,59 faiz oranıyla en fazla zarar ettiren bankalar arasında yerini aldı. Tabloyu “10.000 Türk Lirası 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi” veren bankaların faiz oranlarıyla toplam maliyetleri olarak listeleyecek olursak:

  • Cepteteb İhtiyaç Kredisi yüzde 1,69 faiz oranı ile aylık 290.00 Türk Lirası taksite toplamda 17,378.00 TL.
  • ING Bank İhtiyaç Kredisi yüzde1,79 faiz oranı ile aylık 298.00 Türk Lirası taksite toplamda 17,937.00 TL.
  • Burgan Bank İhtiyaç Kredisi yüzde 1,89 faiz oranı ile aylık 298.00 Türk Lirası taksite toplamda 18,399.00 TL.
  • QNB Finans Bank İhtiyaç Kredisi yüzde 1,99 faiz oranı ile aylık 315.00 Türk Lirası taksite toplamda 18,972.00 TL.
  • İş Bank İhtiyaç Kredisi yüzde 2,20 faiz oranı ile aylık 334.00 Türk Lirası taksite toplamda 20,088.00 TL.
  • Ak Bank İhtiyaç Kredisi yüzde 2,42 faiz oranı ile aylık 354.00 Türk Lirası taksite toplamda 21,288.00 TL.
  • Deniz Bank İhtiyaç Kredisi yüzde 2,59 faiz oranı ile aylık 370.00 Türk Lirası taksite toplamda 22,236.00 TL.

Vadelerin uzatılması aylık ödemelerin tutarını bir nebze düşürmüş olsada genel anlamda tüketicinin üstlendiği borç yükü neredeyse iki katına çıkmış oluyor. Bu kısa vadede göze hoş gözüksede bitmek tükenmek bilmeyen stres dolu bir ödeme planının hayata yansıması olarak kalıyor. 10 bin Türk Lirası için ihtiyaç kredisi kullanmak isterseniz maliyet durumu hemen hemen böyle, peki ya bu tutar artarsa? İhtiyaç duyduğunuz rakamın 20 bin, 30 bin veya daha yüksek bir limitte “60 Ay İhtiyaç Kredisi” kampanyasında çekmeniz borç yükü olarak sizlere daha büyük bir kambur olacaktır. Ödemelerinizi veya yapacağınız yatırımların kaynaklarını ararken kullanacağınız sermaye çeşidini iyi analiz etmeniz size kar yapmak isterken zarar noktasına gelmenizden mani olabilecek önemli bir gözlem olacaktır. 2018 yılı Türkiye ekonomisi açısından karanlık bir yıl olarak geçti. Yaşanan kredi faiz oranlarının kademeli yükselişi, Özellikle “Konut Kredileri”nde yüzde 1,50 ile yüzde 1,80 dolaylarına yükseltirken “İhtiyaç Kredileri”nde bu durum yüzde 1,80 ile yüzde 2,00 faiz oranlarına ulaştırdı. Piyasalardan mevduat toplamaya yönelen bankalar fon oluşturmayı hedeflediler. Türk Lirası’nın mevcut değerinde yaşanan düşüş ile mevduat oranlarının çoğalması kredi fon maliyetlerini zirve noktalarına taşıyarak kredi faiz oranlarında artışa sebep oldu. Toplumda satın alma oranında düşüş her sektörde gözlemlendi. Şirketler ise masraflarından kısarak mevcut kar marjını koruma eğilimine yöneldi. Sadece evlenmek isteyen çiftler ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak isteyen gençlerin talepleri devam ederken, kredi kullanmak için başvuru en çok kredi kartı borçlarını veya birden çok kredi borcunu tek bir bankada toplamak için yeni bir kredi çekmek isteyen tüketicilerin bankalara başvuru yaptığı gözlemlendi. 2019 yılında Kredi Faizleri düşer mi? Bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle geçmiş yıllarda gözlemlenen gelişimlere bakmak gerekiyor. Fakat geçmiş yıllarda görünen belirsizlik ve birden bire ortaya çıkan sürprizler Türkiye ekonomisi hakkında ümitvar bir tutum içerisinde bulunulmasına engel olmaktadır. Mart sonunda yapılacak yer seçimlerin ülke ekonomisine herhangi bir katkının olmasını beklemek çok ütopik bir yaklaşım olacağının da altı çizilmesi gerekmektedir. Bir ülkenin kalkınması yerelde yaşayan toplumların mücadelesi ile olur elbet fakat bu kalkınmayı kalıcı ve istikrarlı kılacak tek şey ise devlet politikalarıdır. Çiftçi ve sanayici için düşürülen maliyet programları, ithalat maliyetlerinin kısılıp ihracatın önünü açacak ekonomik politikalar geliştirilirse elbette kısa zamanda olmasada 2019’un üçüncü çeyreğinden itibaren rahatlamalar başlayacaktır. Konut kredileri veya ihtiyaç kredileri kısa vadede yatırımcıya elbette nefes aldıracak araçlar olduğu tartışılmaz bir gerçek olsada ülke olarak katma değer mal üretip bunu ham madesini zengin doğal kaynaklarımızdan karşılayıp tüm dünya ülkelerine satabilecek değerler oluşturulmasının formülünü hazırlamak şarttır.

YORUM YAZ