Banka Faiz İndirimi

Banka Faiz indirimi ile alakalı haberler son dakika bilgisi olarak paylaşılıyor ve finans çevreleri tarafından yakından ilgileniyor. Peki ya bu faiz indirimi ile alakalı gelişmelerle paralel seyreden durumlar nelerdir? Bu yazımızda inceleyeceğiz…

Türkiye Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararları; indirim veya yükseltme durumları piyasaları doğrudan etki etmektedir. İşte bu etkilerin detayları:

BANKA FAİZ İNDİRİMİ SON DAKİKA
Merkez Bankası kanallarıyla açıklanan son dakika haberlerinde; faiz beklentileri yarım puan indirildi. Bu indirim sonrası yüzde 10,75 oranlarını gören faizlerin dolar üzerinde baskıcı bir etki oluşturduğu gözlemlenmektedir. Alınan kararlar döviz üzerinde direk etki ettiği artık finans uzmanlarının ziyadesinde tüm vatandaşlarca bilinmektedir. Dolar kurunun her geçen gün kendisine yeni rakam belirleyip orada kalmasıyla kanıksanan durum son olarak dolar kurunun 6,28 TL bandında seyretmesiyle devam ediyor.

BANKA FAİZ İNDİRİMİ NE ZAMANA KADAR
Banka faizlerinde yaşanan indirimlerin ne zamana kadar devam edeceği herkesin kafasında soru işareti olarak durmakta. Dolar ve diğer döviz araçlarına yapılacak yatırımların veya döviz borçlularının işlemler yapması için yakından takip edilen bu sorunun net cevabını verecebilecek tek yetkili kurum sanırız T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı olacaktır.

BANKA FAİZ İNDİRİMİ 2018
2018 yılında yapılan banka faiz indirimleri sonrasında geçen süre zarfında Türkiye’de köklü değişiklikler oldu. “2018 yılı dolar kuru” 4.82 TL civarlarında iken 2020 yılı dolar kuru Mart ayı itibari ile 6,33 TL’ye ulaştı. 2018 yılında bankaların faiz indirim haberleri piyasalarda olumlu etkiler yaratıyor ve canlı paranın piyasalarda dolaşması vatandaşları memnun ediyordu. Fakat o yıllarda bile geleceğin karamsar tabloları belli olmuş ve sıkıntılı günlerin eşiğinden geçeceğimiz bariz belliydi.

BANKA FAİZ İNDİRİMİ NEDİR
Borç verirken; borçludan talep edilen kar payı desek işi özetlemiş oluruz.

Merkez Bankası politika faizini beklentilere paralel yarım puan indirerek yüzde 10,75’e çekti. Karar sonrasında dolar ilk tepki olarak 6,08’in üzerini gördü. Merkez Bankası, açıklamasında corona virüsüne atıfta bulunarak, “Son dönemde ortaya çıkan salgın hastalığın sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir” ifadesini kullandı.””, “”, “”, “banka faiz indirimi 2018”, “banka faiz indirimi nedir”, “bankalar faiz indirimi yapacak mı?”, “banka faiz indirimleri”, “bankaların faiz indirimi haberleri”, “bankaların faiz indirimi ne zamana kadar sürecek”, “bankalar faiz indirimi ne zaman”

YORUM YAZ