Banka Faiz 2020

Banka faiz 2020 yılında yatırımcısına eskisi kadar kazandırmaması ve kredi çekeceklere ise zarar ettirmesiyle dikkat çekiyor. 2020 yılında banka ile iş yapmak isteyenler geçen yıllara göre maalesef zarar edeceğini söyleyebiliriz. Bankalar mevduat hesaplarında duran paralara ödediği faiz miktarı gün geçtikçe eriyor ve yatırımcılarına artık iyi bir kazanç aracı olmadığını gösteriyor. Bununla beraber bankalardan kredi çekmek isteyenlerden ise aldığı faiz miktarları diğer yıllara oranla daha da fazla. Şimdi hep beraber bankaların faizler konusunda 2020 yılında ve öncesindeki en çok sorgulanan cümlelere göz atalım.

Ayrıca “Faiz Nedir? Faiz Veren Bankalar Hangileridir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bankaların faiz oranları dönemsel ve kampanyasal gibi işlemlerden dolayı değişkenlik göstermektedir.

Banka Faiz Oranları

 • “Banka Faiz Oranları Vadeli” diye arama yapan kullanıcılar en çok bankalara para yatırdıklarında karşılık olarak alacakları faiz oranını merak ettiğini görüyoruz. Ortalama yüzde 9 ile 12 arasında değişen ve vade miktarıyla beraber şekillenen faiz oranları bankaların yaptığı dönemsel kampanyalara göre de tutarını ortaya koymaktadır.
 • “Banka Faiz Oranları Hesaplama” diye sorgulatanlar genelde bankalardan para alacak veya para yatıracak müşteri kitlesini oluşturmaktadır. Bu kitle için yüzdelik oynamalar ciddi zarar veya kar olarak görünmektedir.
 • “Banka Faiz Oranları Konut” diye sorgulama yapanlar ise, bankalardan konut kredisi çekmek isteyen kullanıcı tipleridir. 2020 yılı için Konut Kredisi Faizleri yüzde 0.97 oranlarıyla başlangıç yapmakta ve bankaların dönemsel kampanyalarına göre değişkenlik göstermektedir.
 • “Banka Faiz Oranları Düştü mü?” diye merak eden müşteriler ise borçlu olanlar veya borç almadan önce faiz oranların düşmesini bekleyen kullanıcılardır. Bu faiz oranlarının düşmesi ile kredi kullanımları oldukça artmakta ve yatırımlar hızlanmaktadır. Malesef bankaların uyguladığı yüksek faiz oranları nedeniyle piyasalarda yatırımlar yapılamamakta ve para döngüsünde sorunlar yaşanmaktadır.
 • “Banka Faiz Oranları Güncel” konut kredilerinde yüzde 0.94, Taşıt Kredisi’nde yüzde 0.97 ve İhtiyaç Kredisi’nde yüzde 0.89 oranları dikkat çekmektedir.
 • “Banka Faiz Oranları Vadeli Hesaplama” ile rahatlıkla bankaya gitmeden çekmek istediğiniz kredilerin dosya masrafları dahil tüm detaylarını bankaların internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Fakat unutmayın ki en doğru bilgiyi banka şubesine giderek müşteri temsilcilerinden alırsınız.
 • “Banka Faiz Oranları Ne Kadar?” diye sorgulama yapan müşteriler ise çekeceği kredi cinsi veya vadeli olarak yatıracağı paranın vade miktarını belirtmeden bu sorunun cevabını alamazlar.
 • “Banka Faiz Oranları Akbank” genellikle en çok aratılan sorgudur. Bu sorgu sonucunda; ihtiyaç kredilerinde yüzde 0.94 uygulanır. İkinci El (2.el) taşıt kredilerinde yüzde 1.11 uygulanır. Konut Kredilerinde ise yüzde 0.95 faiz oranları uygulanmaktadır.
 • “Banka Faiz Oranları Teb” İhtiyaç kredisi yüzde 0.89, taşıt kredisi yüzde 0.97 ve  konut kredisi ise yüzde 0.99 faiz oranları uygulanır.
 • “Banka Faiz Oranları Yatırım” sorgulamalarını google.com üzerinden yapan kullanıcılar artık eskisi gibi paralarını bankaların mevduat hesaplarına yatırmanın kazançlı olmadığını düşünmesinin yanı sıra yinede artacak faiz oranlarını takip ederek kazançlı çıkacağı durumları gözlemlemektedirler.

Banka faizi hesaplama yöntemleri teknik olarak mümkündür. Fakat vatandaş bu konuya hakim olmadığı için yanılgılara düşmesi kaçınılmazdır. O yüzden mutlaka banka şubesinde müşteri temsilcisi ile görüşme yapması gerekmektedir.

Banka Faiz Hesaplama

 • “Banka Faiz Hesaplama 2019” yılında mevduat hesaplarına yapılan yatırımların ciddi oranda arttığı gözlemlendi. Hükümetin bu olay karşısında aldığı tedbirlerle bankaların mevduat faizlerinde yaptığı indirimler nedeni ile mevduat yatırımcıları 2020 yılında yatırım aracı olarak banka faizlerinden el çeksede yinede ilerleyen zamanlarda bu hesaplamaların artacağını uzmanlar öngörmektedir.
 • “Banka Faiz Hesaplama formülü” tamamen hükümetin faiz politikalarına bağlı olarak paralel ilerleyen bir işlemdir. Mevduat faizi hesaplarken dikkat edilecek bir kaç işlem formül bulunmaktadır. Bu formülleri kredisende.com takipçileri için şöyle sıralayabiliriz:

MEVDUAT FAİZİ HESAPLAMA FORMÜLÜ:

 1. Günlük Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Gün Sayısı
 2. Aylık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı / 12) X Ay Sayısı
 3. Yıllık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) X (Faiz Oranı) X Yıl Sayısı
 • “Banka Faiz Hesaplama ing” İng Bankası ile çalışan müşteri gurupları kendi çalıştığı bankadan kredi almak istediğinde direk bankanın kendi internet sitesine girerek oradaki güncel faiz oranları görebilmektedirler. İng Bankası İhtiyaç Kredisi yüzde 0.94 ve e-Turuncu Hesap ile mevduat faizi yüzde 11 olarak müşterilerine sunmaktadır. Bu diğer bankalara kıyasla oldukça karlı olan yüzdelik dilimler banka müşterisi olmayan yatırımcılar için de oldukça fırsat aracı olarak görünmektedir.
 • “Banka Faiz Hesaplama vadeli” bankalar arasında değişkenlik göstere bir orandır. Genellikle bankalar müşterilerine oldukça cazip teklifler verirken müşterilerini arttırma ve stokta yüksek oranda para tutmayı hedefler. Bu yüzden ortalama olarak vadeli mevduat hesapları yüzde 10 ile başlayıp yüzde 13 oranlarına kadar 2020 yılında faiz oranları vermektedir.
 • “Banka Faiz Hesaplama ziraat” kamu bankası olması sebebi ile genellikle vatandaşların güven duygusu ve yüksek getirisi sebebi ile başvurduğu Ziraat Bankası, faiz hesaplamalarında; mevduat, ihtiyaç, konut ve daha başkaca kredi seçeneklerine uygun olarak değişken faiz oranları uygulamaktadır. Bankanın sitesinde bu oranların hepsini otomatik hesaplama aracı ile rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • “Banka Faiz Hesaplama 2020” bu yılda bu işlemlerin çokça düşeceğini göreceğiz. Çünkü mevduat hesaplarında bankaların verdiği faiz yüzdeleri para kazandırmazken; ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinin faiz oranlarının yüksekliği sebebi ile de alımlar oldukça düşük seyredecektir. Fakat hükümetin ekonomi ve faiz politikalarında değişiklik olması ve piyasaya canlı para girmesi ile durum değişebilir.
 • “Banka Faiz Hesaplama konut” Konut satışlarında 2019 yılında hiç görülmemiş bir düşüş yaşanırken 2020 yılında konut satışlarında ise geçen yıla oranla ciddi bir değişikliğin olacağı düşünülmemektedir. Çünkü Türkiye’deki konut stokları çok sayıda dolmuş ve konut ihtiyacı kalmadığından dolayı hareketlenmenin olmayacağı aşikat. Konut yatırımları, yatırımcısına kar ettirmezken yatırım miktarının geri dönüşü ortalama 30 yıla tekabul etmesi oldukça kötü yatırım olarak gösterilmektedir.
 • “Banka Faiz Hesaplama Akbank” Akbank Direkt Kredi ile müşterilerine yüzde 1.49 oranında faiz sunarken; Akbank İhtiyaç Kredisi’nde yüzde 1.45, Akbank 0 (Sıfır) Taşıt Kredisi yüzde 1.07 ve Akbank Konut Kredisi ise yüzde 0.95 oranında gösterilmektedir. Ayrıca bankanın internet sitesinde uygulamalı olarak kredi masraflarını hesaplayabilirsiniz. Ayrıca “Taşıt Kredisi Faiz Oranları 2019” başlıklı yazımızı inceleyebilir iki yıl arasındaki değişimleri gözlemleyebilirsiniz.
 • “Banka Faiz Hesaplama programı” için özel kurulmuş internet siteleri mevcuttur. Bankaların veri tabanlarından çektiği verilerle müşterilerin girdiği bilgileri karşılaştırıp sonuç üreten bu siteler hiçbir resmiyeti yoktur. Kredi kullanmak isteyenlerin bu programları sadece bilgi aracı olarak kullanmaları ve kendisine uygun bulduğu banka ile direk irtibata geçerek yol izlemesi gerekmektedir.
 • “Banka Faiz Hesaplama DenizBank” Deniz Bank İhtiyaç kredilerinden aldığı  yüzde 1.59 aylık faiz oranlarıyla dikkat çekmektedir. Bankanın ayrıca Deniz Bank Tüketici Kredisi yüzde 1.59, Deniz Bank Bireysel Finansman (İpotekli Destek) Kredisi yüzde 1.42, Deniz Bank Mortgage Kredisi yüzde 1.09,  Deniz Bank Taşıt Kredisi yüzde 1.11 ve Deniz Bank Yeşil Kredi yüzde 0.94 oranı ile işleme alınmaktadır.

Ayrıca konu ile alakalı;

“Banka Faiz Getirisi”, “Banka Faiz Oranları Konut” ve “Banka Faiz İndirimi” konuları için ilgili sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

YORUM YAZ