Altın Yatırımcılarını 2019’da neler bekliyor?

Eski çağ medeniyetlerinden bu yana değerini günden güne arttırarak en güvenli yatırım aracı olarak gösterilen altın 2018 yılında Türk yatırımcılarına belirli zamanlarda zarar belirli zamanlarda kar ettirsede yıl ortalamasında olağan seyrini sürdürdü.

Değerlendirme: Deniz İşisağ

Şimdi yeni yıla girerken Türkiye Cumhuriyeti’nin para politikalarında yürüteceği programa bağlı olarak altın gram tutarının ne düzeylerde olacağı en büyük tartışma konularının başında yer alıyor. Kredisende.com editörlerince sosyal medyalarda yatırımcıların yorumları ve uzman ekonomistlerin altın hakkındaki düşünceleri derlenerek bir makale hazırladık. Okumaya başlamadan önce bir fincan kahve hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Uluslararası geçerliliğe sahip en değerli ve güvenli yatırım araçlarından olan altın, Türk toplumunda da istikrarlı olarak yastık altında biriktirilmeye devam eden bir değerli maden olarak göze çarpmaktadır.

2018 yılında Türkiye Hükümeti’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlarda sıklıkla yaptığı çağrı, altınların yastık altından çıkarılıp bankalarda işlenmesi için yatırıma aktarılmasıydı. Büyük oranda çağrısına cevap bulsa da bankalara güven sorunu olan veya malı üzerinden faize bulaşmak istemeyen kullanıcıların sayısıda yabana atılacak gibi değildi. Türkiye para politikalarında dışa bağımlılığın önlenmesi ve mevcut değerlerin aktif ekonomi hayatında yatırıma dönüştürülmesi çalışmaları altının yükselişini bu yıl itibari ile pek işe yaramadığı gibi yatırımcısına da kısa vadede yıl sonu oranla zarar ettirdi.

Üstelik bu doların yükselmesinden önceki döneme denk gelmesiyle altın yatırımcıları 2019 yılında parasını altından dolara çevirenler ise yıl içerisinde kar üzerine kar elde ettiler. Altın ticaretini sürekli yapan yatırımcı siyasi gözlemleri ve ekonomiyi okuyarak hareketlerini planlayabilmektedirler. Altın ve döviz alımı yapan vatandaşlara yeni vergi yükümlülükleri getirildi. Bu konuyu da https://www.kredisende.com/altin-doviz-vergisi-2020/ linkinden okuyabilirsiniz.

2018 yılının başlarında altın yatırımı yapan yatırımcılar yılın ortalarındaki yükselişi köprüden önce son çıkış görerek bozdurmasıyla ciddi karlar elde etmesini de bildi.

Peki ya eline aylık ufak meblağlar geçen tüketici altına yatırım yaparken nelere dikkat edecek? Öncelikle unutulmamalıdır ki; altın yatırımları kısa vadelik bir kazanç aracı olmayacak kadar uzun soluklu bir maraton. Kısa vadelik kar amaçlayan tüm yatırımcılar altından uzak durur. Uzun vade de örneğin; 2 ila 3 yılları arasını kapsayacak bir sürede işçiliği olmayan alış-satış paritesi arasındaki zarar değeri düşük altın seçenekleri uzun vadeli yatırımcıları için en ideal yöntem olarak öne çıkmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, İngiltere’de veya Almanya gibi büyük ülkelerdeki gelişmeler ülke ekonomisindeki yatırım araçlarını doğrudan etkileyen sebepler arasında yerini koruyor. Derecelendirme kuruluşların Türkiye’de yatırım yapılmasını engelleyecek bir puanlandırmaya gitmesi de ayrı bir takip konusudur. Altın Yatırımcıları 2019’da mantıklı kılan sebepler; yatırımcının acil para ihtiyaçlarında yatırım için ayırdığı değerlere dokunmadığı zamanlarda ortaya çıkan duruma bağlıdır. Eğer yatırımınız altın ise ve herhangi bir parasal sıkıntı durumunda yatırımınızı bozdurmanız gerekecekse yatırımın adresi altın olamaz.

Sadece Türkiye’deki mali ve siyasi politikaları takip etmek yetmeyeceği gibi dünya devi ülkelerin merkez bankalarındaki gelişmelerin takip edilmesi esas konu.

ALTIN DEĞER ÜZERİNE DEĞER KAZANACAK!

Biz makaleyi yazdığımız sırada seyreden altın fiyatlarını listeleyecek olursak; Altın (TL/Grm) Alış: 216,29 – Satış: 216,36 22 Ayar Bilezik Alış:195,50 – Satış:199,50 Altın (ONS) Alış:1.272,47 – Satış: 1.272,78 Cumhuriyet Altını Alış: 1.433,00 – Satış: 1.455,00 Yarım Altın Alış: 688,96 – Satış: 706,86 Çeyrek Altın Alış: 345,56 – Satış:353,43 Altın ne kadar olur? gibi soruları önceden cevaplamak gerçekten mümkün değildir.

Cevaplayanlar ise popülist söylem gerçekleştirdiğine emin olabilirsiniz. Altın Yatırımcıları 2019 yılında altın yatırımını güvenli kılacak ülkenin siyasi ve ekonomik politikaları olacağını düşünüyor. Ve eğer faiz gibi dinen sıkıntılı süreçleri yaşamak istemezseniz kesinlikle her konuda güvenli araç olarak altın karşımıza çıkmaktadır. Türk Lirası‘nın, Dolar‘ın, Euro‘nun veya başkaca diğer yatırım unsurlarının sürekli kaybetme riski olduğu gözlerden kaçırılmaması gerekmektedir. Çeyrek altına her kesimin rahat ulaşması sebebi ile stok altın durumları iyi korunması gerekmektedir. Çeyrek altında stokların erimesi fiyatların olduğundan fazla şişmesine sebep olacaktır.

Altın yatırımcısına en büyük zararı kısa vadeli dönemde gelişim gösterememesi olacaktır. Kısaca bu duruma kardan zarar diyebiliriz. Aslında tecrübeli bir yatırımcı için böyle durumlarda altın için kısa vadeli yatırımlara kardan zarar gözüyle bakılmamaktadır. Nitekim tecrübeli bir yatırımcı malını en az risklerle koruma hali içerisinde olduğu için ya paralarını altında tutar ya da gelişim gösterecek global ölçekli bir işe yatırır.

Altında yaşanan düşüşler yatırımcıların gözünü korkutmamalı ya da sırf altın düştü diye daha fazla düşebilir korkusu ile altınlar bozdurulmamalıdır.

ALTIN YATIRIMCILARI 2019 ‘DA KAZANACAK!

Her yatırım aracında yükseliş ve inişlerin yaşanabileceği gibi altın yatırımlarında da bu geçerli olacaktır. Fakat doğru zamanda yapılan bir altın yatırımı mutlaka uzun vadede yatırımcısına güven vereceğine emin olabilirsiniz. Aylık gelirinizden yatırım için cüzi miktarlar ayırıyorsanız bunu mutlaka gram altın alarak kullanabilirsiniz.

Aylık gelirinizin mutlaka yüzde 20 oranını gram altın alarak değerlendirmelisiniz. Bunu kendi ekonomik dünyanızda bir kanun olarak görüp 10 yıllık bir sürece yaymanızı tavsiye ediyoruz. Yeni açıklanan 2019 yılı “Asgari Ücret” oranlarını baz alarak örnek verecek olursak; 2 bin Türk Lirası maaş alan bir çalışan, aylık ücretinin yüzde 20’sini yani 333 Türk Lirası ile 1,538 Gram Altın alarak değerlendirebilir.

Yıl sonunda 18,456 gram altın 10 yıl sonunda asgari ücret oranı değişmediğini baz alarak bu rakam 184,56 grama tekabül edecektir. Güvenli liman olarak gösterilen altın yatırımlarını uzun vadede tutarak ilerisi için büyük kazanç sağlayacağını hatırlatır, kazançlarınızda hayırlar dileriz.

YORUM YAZ

2 YORUM VAR

 • Gram ve yarım altın kaç lira? Çeyrek altın 455 lira! – EkonomikHaber.com
  9 ay önce

  […] editörleri tarafından kaleme alınan “Altın Yatırımcılarını 2019’da neler bekliyor?“ yazısı bir çok öngörüyü doğrular nitelikte […]

  Cevapla
 • Ceyrek Altın Fiyatı Son Durum – acil kredi, kredi hesaplama, kredi erteleme, kredi kartı, kredi notu sorgulama, kredi kartı erteleme, kredi fazileri, kredi faiz oranları, kredi kartı borcu, kredi sorgulama
  3 ay önce

  […] güçlü veriler bulunmakta. Altın fiyatlarında 2019 yılı öngörüleri yazdığımız “Altın Yatırımcılarını 2019’da neler bekliyor?” konu başlıklı yazımızı detaylı okuduğunuzda bu öngörüleri nasıl doğru tespitler […]

  Cevapla