“Akbank Destek” sosyal medyada anında çözüm üretiyor

Kurumsal şirketlerin müşterileri tarafından ulaşılamama sorunu marka algısına ciddi zararlar vermektedir. Satılan ürün veya hizmet sonrasında; müşteri yaşadığı sorun için ilgili firma ile irtabat kurmak isterken muhattap bulamadığında ciddi bir itibar kaybı yaşar. Bankalarda da gözlemlenen bu sorunlar karşısında Akbank işi sıkı tutup sosyal bankacılığı devreye sokmuş. Bu sosyal bankacılık işlemlerinde müşterilerin sorularına/sorunlarına anında cevap vermek adına sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal medya araçlarından Twitter ile aktif bir paylaşım içerisinde olarak müşterilerinin iletilerine cevap veren Akbank, müşterilerinin sorunlarını algılayarak onları ilgili birimlerine kısa yoldan yönlendirerek sorunun çözümüne ışık tutuyor. Kullanıcı hesabını “Akbank Destek” ismi ile yürüten ve twitter.com/AkbankDestek linkli kullanıcı hesabı ile Twitter hesabı üzerinden müşterilerine hizmet veren Akbank geliştirdiği sosyal bankacılık yöntemi ile diğer tüm kurumsal şirketlere örnek niteliği taşıyor. Para ve Finans gibi insanların hassas olduğu sektör liderlerinin böylesine çözüme dayalı müşteri hattı kurup ve amaca odaklı çalıştırmaları takdir edilesi. Genelde “Çözüm Hattı” olarak bilinen ama arayan müşterilerin sorunları çözülmediği gibi üstüne telefon borcu eklenerek yapılan aramalara alternatif olarak sosyal medya üzerinden kurulan kalıcı bağlantılarla hem müşterilerin sorunlarına kısa zamanda çözüm üretilmesi hem de bu hizmeti diğer kullanıcılara gösterilmesi açısından önemli bir hizmet olarak gözümüze çarpmaktadır. İşte Akbank Destek‘in müşteri sorunlarına verdiği cevaplardan bazıları:


georg elser @johangeorgelser @AkbankDestek yahu siZden aylardır hgs ödemesi yaparım. Dün yaptığım ödeme hesabıma düşmedi. Para ortada yok. Kimse sağlıklı bir cevap vermiyor. Yani sizden ödüyorum diye hata mı ettik Akbank Destek @AkbankDestek @johangeorgelser adlı kullanıcıya yanıt olarak Merhaba, iletişim numaranızı DM yolu ile bizimle paylaşmanız durumunda en kısa sürede tarafınıza ulaşacağız.


kivilcimtugral @KivilcimTugral Bankada saydigim 5 calisan var su anda. Sadece 1 kisi islem yapiyor. 5 kisi siradayiz. #akbank #akbanklevent Akbank Destek @AkbankDestek @KivilcimTugral adlı kullanıcıya yanıt olarak Merhaba, yorumunuzda belirttiğiniz şube bilgisine ulaşamadığımızdan söz konusu şubemiz ile ilgili daha detaylı bilgi vermeniz halinde konuyu ilgili birimlerimize ileteceğiz.


Uğur Baş @ugurbas5555 @AkbankDestek maşallah Esenler’de yine hiçbir ATM çalışmıyor .para yatiramadik Akbank Destek @AkbankDestek @ugurbas5555 adlı kullanıcıya yanıt olarak Merhaba, Bankamız ATM’si ile ilgili yorumunuz alınmış olup incelenmek üzere ilgili birimlerimize iletilmiştir.


 

YORUM YAZ