32 günlük en yüksek faiz veren banka

32 günlük en yüksek faiz veren banka arayarak yatırımlarını garanti altına alıp kar elde etmek isteyen müşteriler faiz oranlarını araştırıyor. Elindeki birikimleri serbest piyasada değerlendirip riske atmak istemeyen kullanıcılar güvenli liman olarak gördükleri banka mevduatlarına yatırım yapmak istiyor.

 

BANKA MEVDUAT FAİZLERİ GÜNCEL

Bankalar en minimum düzeyde mevduat sahibinin yaptığı hesapla kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu hizmet karşılığında 32 gün süre ile yatırılan mevduatları başka müşterilerine kredi olarak kullandırarak kazançlarını mevduat yatırımcılarıyla paylaşıyor. Bankanın bu paylaşımı her ne kadar küçük olsada mevduat sahibi bankaların mevduat hesaplarını güvenli liman olarak görüyor. Banka mevduat faizleri güncel kurları devlet politikaları gereği son yıllara bakarak oldukça düşürülmüş durumda.

 

32 GÜNLÜK FAİZ NE DEMEK?

Bankalar belirli günlerde yatırımcılarından aldığı parayı faiz karşılığında mevduatta toplar. En düşük gün olan 32 günlük hesapta kalan paranın karşılığında banka mevduat hesabına belirlenen düzeyde paranın faizini aktarır. 32 günlük faiz süresi boyunca tek şart paraya dokunmamak, hesaptan çekmemek olmaktadır. 32 günlük süre sonunda mevduat otomatik olarak bozularak vadeli hesaptaki ana para faizi ile birlikte vadesiz hesaba aktarılır.

 

100 BİN LİRANIN AYLIK FAZİ GETİRİSİ NE KADAR?

100.000,00 Türk Lirası parası olupta kısa vadeli yatırım yapmak isteyen kullanıcılar aylık faiz getirisi en risksiz gördükleri işlem olan vadeli mevduat hesabı açarak paralarını güvende ve karlı tutmak isterler. Bankaların vadeli mevduatlar için öngördüğü aylık faiz getirisi değişkenlik gösterse de yüzde 18 ila yüzde 25 arasında getiri garantisi verilmektedir. En yüksek faiz veren banka güncel diye sorgulama yapan kullanıcılar için örnek olarak; 100 bin Lirası olan yatırımcı; parasına aylık getirisi olarak minimum 1000 TL kar elde edebilir. En yüksek faiz veren banka denizbank diğer bankalara oranla oldukça düşük faiz vermektedir. Yüzde 6,80 olarak öngörülen Denizbank Vadeli mevduat hesabına yatıracağınız 10 Bin TL nakit tutar 32 gün vadeli faiz getirisi 10.050,54 TL olacaktır.

 

HANGİ BANKA DAHA FAZLA FAİZ?

Bankaların faiz politikaları değişkenlik gösterse de müşteri kazanmak isteyen ve ellerinde mevduat eksikliği yaşayan bankalar; fazla faiz vermeye daha meğillilerdir. En son Nisan ayında açıklanan en yüksek faiz veren banka listesi 2020 yılı için şöyle sıralanabilir: Alternatif Bank yüzde 10,25 mevduat faiz oranı, ING Bank yüzde 10 mevduat faiz oranı, Burgan Bank yüzde 11 mevduat faiz oranı ICBC yüzde 11 mevduat faiz oranı ve Fibabanka yüzde 11 mevduat faiz oranı.

Akbank mevduat faizi ne kadar? diye özelde soran okurlarımız için ortalama olarak 2020 yılı için Akbank vadeli mevduat hesabı’nda yüzde 10 faiz oranını müşterilerine sunmaktadır. 32 günlük en yüksek faiz veren banka dolar hesabında da durum pek değişken değildir. Dolar hesabı üzerinden vadelide parasını işleten yatırımcıları devletin aldığı elzem tedbirler tedirgin ettiği için vadelide dolar bulundurmak pek mümkün olmamaktadır. 32 günlük en yüksek faiz veren banka euroya çevirmeye kalktığınızda durum daha içler acısı hale gelecek ve Denizbank vadeli hesapta paranız yüzde 0.05 oranında işlem görecektir.

32 günlük en yüksek faiz veren bankası yapıkredi müşterilerine yüzde 6,25 üzerinden faiz kullandırmaktadır. 10 Bin TL değerinde nakiti Yapıkredi Vadeli Mevduat hesabına 33 günlük yatırmanız durumunda vade sonunda bankadan alacağınız net faiz tutarı 47,90 TL olacaktır.

FAİZ YEMEK HARAM MIDIR?

bu konu hakkında daha önce hazırladığımız yazımızı inceleyebilirsiniz: https://www.kredisende.com/faiz-yemek-haram-midir/

 

ZİRAAT BANKASI EN YÜKSEK FAİZ ORANI

Ziraat bankası yüzde 8 oranında müşterilerine mevduat getirisi sunuyor. 32 günlük en yüksek faiz veren bankası ziraat sorgulama yapan okurlar Ziraat Bankası’nın diğer bankalara oranla oldukça düşük oranda faiz kullandırdıklarını rahatlıkla görebilirler. Ziraat Bankası mevduata uygulanan en yüksek faiz oranları yüzde 8 oranının üzerine çıkmadığı için yatırımcılarına cazip imkanlar sağlamamaktadır. 32 günlük en yüksek faiz veren banka 2018 yıllarında Ziraat Bankası’nın faiz oranları nispeten daha yüksek seyretse de 2020 yılı vadeli mevduat hesaplarında banka oldukça düşük seviyelerden işlem yapmaktadır. 32 günlük en yüksek faiz veren banka aralık 2018 döneminde durum değişkenliğini korurken en yüksek seviyede bulunan 32 günlük en yüksek faiz veren banka 2019 yılı için ülkenin durumu ekonomik sinyal vermeye yatkın olduğundan faiz oranları yakın tarihin en yüksek seviyelerinde hissedilmişti. Fakat bu seviyeler 2020 yılı mevduat faizleri için yerle bir oldu denilebilir.

YORUM YAZ

1 YORUM VAR

  • FAİZ YEMEK HARAM MIDIR?
    1 ay önce

    […] Çünkü oruç ibadeti farklı faiz yükümlülükleri ayrı kavramlardır. Lakin yaratıcıya bir yandan ibadet ederken diğer […]

    Cevapla