3 Banka İşlem Yasağı

3 Banka işlem yasağı uygulanması Türkiye’nin ekonomik gündeminde önemli bir yer tuttu. Peki bu “3 Banka İşlem Yasağı Ne Anlama Geliyor?” sorusunu sizler için derledik. TL ile döviz yönlendirmesi yapılması sonrasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ülkemiz dışında faaliyet gösteren 3 bankaya işlem yasağı getirdi.

Haber: Deniz İşisağ

İşlem yasağı başlatılan bankalar; TL yükümlülüklerini zamanında yapmaması sonucunda bu yasakla yüz yüze kaldı. 3 banka kendisine uygulanan bu yaptırımlara karşı ne yapması gerekiyor sorusunu KrediSende.com okurları için derledik.

3 YABANCI BANKAYA İŞLEM YASAĞI GETİRİLDİ

Türkiye’de dolar kurunu arttıracak belli başlı faaliyetlerde bulunması sonucu dolar kurunun 7 TL üzerini görmesiyle sonuçlanan bu manipülasyon işlemleri ardından BDDK anında müdahale ederek; yurt dışında faaliyetlerde bulunan 3 bankaya işlem yasağı getirdi. Bu bankaların; ellerinde TL cinsi olmamasına rağmen dolar alarak Türk Lirası ile döviz talebi yaratması ülkemizde doların fitilini ateşlemeye yetti.

3 Bankaya işlem yasağı uygulandı. İşte o bankalar: UBS AG, Citibank NA ve BNP Paribas SA

İŞLEM YASAĞI GETİRİLEN YABANCI BANKALAR

İşlem yasağı uygulanan yabancı 3 bankanın isimleri açıklandı. Döviz talebi yaratarak; Türk Lirası olmadan dolar alan UBS AG, Citibank NA ve BNP Paribas SA bankaları, yurt içinde faaliyet gösteren bankalarımıza Türk Lirası sorumluluklarını zamanında yerine getirmedi. Konu hakkında uzmanlardan edindiğimiz bilgiler ışığında yasağın hala bu 3 bankaya devam ettirildiği ve işlem yapmaları engellendiği yönünde.

Doların ateşini düşürmeye çalışan BDDK, dış müdahaleler karşısında zayıf kalarak dolar kurunun 7’nin üzerine çıkmasına engel olamadı

3 BANKAYA İŞLEM YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK?

Döviz manipülasyonu yapan 3 banka hakkında işlem yasağı getirdiğini duyuran Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, yasağı kaldırması halinde yine bir açıklama yaparak bunu kamuoyuna bildirecek. Henüz sınırlamanın kaldırılmadığı ve yasağın ne zamana kadar devam edeceği konuları belirsizliğini korumakta. İşin bir diğer tarafı; yasak getirilen UBS AG, Citibank NA ve BNP Paribas SA’a ilave olarak yeni bankalar eklenebilir görüşü hakim. Başka bankalar ülkemizdeki doların seyrini değiştirmek için hamle yapmaları halinde bu 3 işlem yasağı getirilen bankaya yeni bankalar eklenebilir.

DOLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Doların psikolojik sınır olarak gösterilen 7 Türk Lirası seviyelerinden 8 TL seviyelerine çıkması oldukça olası bir durum. Mevcut Covid-19 salgını halen dünyada devam etmesi, üretimleri ve ihracat yapılmasını engellemektedir. İşsizliğin artması, yabancı sermayenin ülkeye gelmemesi ve salgının devam etmesi dövizlerde yeni psikolojik sınırlar yaratmasına sebep olabilir.

YORUM YAZ

2 YORUM VAR

 • BNP Paribas Bankası Kimin?
  3 ay önce

  […] Paris merkezli küresel ölçekte bir banka olarak faaliyetlerine aralıksız devam etmektedirler. Banka‘nın iki merkez üssü bulunmakta. Birincisi kuruluşunu yaptığı Paris diğeri ise […]

  Cevapla
 • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği – Türkiye Ekonomisi
  3 ay önce

  […] çalışmalarına kısa süreli zarar verdi. Bu konu ile ilgili ilgili konu başlığını https://www.kredisende.com/3-banka-islem-yasagi/ linkinden takip […]

  Cevapla